Dana International

Yaron Kohen 2 Şubat 1972 yılında Israel in Tel Aviv kentinde Yemen kökenli Yarı Arap bir ailenin 3 ncü çocuğu olarak dünya ya geldi.

Annesi ev hanımı babası mutemed olan Yaron, 8 yaşında müzikle iç içe olmaya başladı. 10 yıl belediye'nin çocuk korosunda görev yaptı. Daha sonra ailesinin gelir üzeyinin düşüklüğü ve ergenlik çağına girmesi ile iç çekişmeleri, farklı görmeleri başlamıştı. Sanatsal hayatına ilk olarak Tel Aviv'in Bar, Clubleri ve Görsel parodiler ile başladı. Feminel ses ve karakteristiği onun neşeli ve sürekli dikkatleri üzerine çektiği bir becerisiydi ki; bir sürükleme olarak şarkı söyleyen becerileri ile gösterdiği başarıları oldu. Feminel Ses Karakteristiği o'na Tanrı tarafından verilmiş bir nimet olarak şükrediyordu. Havaya uçtuğu 1988 yılında Whitney Houston'un "My Name Is Not Susan". isimli şarkısından esinlenme parodik bir şarkının seslendirilmesi için Disk Jokey OFFER NISSIM bir solist arıyordu.

Bu şarkı ile kulüplerin ünlü kadim dostu Dj OFFER NISSIM le karşılaştı. ve Müzik hayatına ilk OFFER NISSIM ile başladı.(OFFER NISSIM IN ILK RESMI DJ KAYIT ALBÜMÜ DANA INTERNATIONAL'ın Saida Sultana single sidir.) Doğumundan olgunluğuna kadar ki yaşamı Eşcinsel olduğu için ülkesinin Atavist(geleneklere bağlı ataerkillik) kültürüne ve Yahudi dini ve öğretilerine ters düşüyordu. Buna rağmen büyük başarıya sahip ve popüler bir kimliğe sahip oldu. Dana International (international soyadını kullanmasının sebebi parodi gördüğü hayatı kasti olmayan davranışlarını sınırlandırmamak adına kullandığı meal-i mecaz sıfatıdır.) Dana ilktir ve ilk insanlarla milli karsilasmasi 1993 yılında Single olarak Dj Offer Nissim desteğiyle Saida Sultana ile insanlar onu sevdiler. Dana ülkesinin Dünyaca ünlü sanatçısı ve eski Eurovision birincisi olan OFRA HAZA nın sanat ihtişamını örnek alan bir sanat felsefesini benimser.

Ardından Yaron 1993 yılında ailesinden saklı Londra'ya uçup Şaron olarak geri geldi. Cinsiyet değiştirme(Transeksüel) ameliyatı geçirdi. Museviler o'nu kabul etmediler. Ancak bu Şeytanın işidir tanrı aykırı yaratmaz...Dana içinde yaşayan bir tanığının olduğunu, mücadelesinin araplarla değil kendi ülkesinde kendi gibi bir çok insan ile var olduğu gösterir. Onun serbest olduğu yıl Israil de çıkan ilk albümü Dana International 1993 ortadoğu(Mısır, Lübnan, Ürdün) ve batı ülkelerinde şarkıları Dana International ismiyle aranmaya başlamıştı. Daha sonraki albüm "UMPATAMPA" geldi ve 1994'de Israil'de en iyi kadın sanatçı ödülü aldı.

Bu albümdeki başarı sonrası müzik şirketinin kendisini serbest bırakması ile, yapımcısı Offer Nissim remixleri Tzvika Pick düet ve yeni şarkıyla "E.P.TAMPA"yı çıkardı. E.P.tampa yı ilk defa katıldığı ve hayalinde başarmak istediği Eurovision şarkı yarışması Ülke içi elemelerinde 1995 yılı (kdam) seçmelerine girebilmek için Layla Tov Eropa şarkısıyla bir deneme yaptı. 2nci oldu.

Üçüncü albüm "MAGANUNA" mısır lehçesiyle arapça "çılgın" anl* gelir ve Mısır'lıyı konuşan arap gibidir. Ve Mısırda çok tutulmuştur. Mısır Devlet yönetiminin aldığı kararla Ülke çapında Dana International ın transexual olduğu için ülkede müziği sansürlemiş fakat 5 milyon yasadışı kopya(korsan) satışı olmuş ve Dana International bir sent bile kazanamamıştır. Maganuna Albümündeki

CinQue Milla ve Maganuna Şarkısı Dana'nın 1993 teki Transeksüel Ameliyatından sonra kendine karşı olan kesimlere tepkisini verdiği EN ÖZGÜR VE MARJINAL Şarkılarıdır.

Ve 1998'de rüyası sonunda gerçekleşti. Ama Nasıl?

Dana Transeksüel olduğu için 1993'den 1998 yılına kadar ortadoğu da dikkatleri üzerine çekilen Dinsel, Politik ve "HOMOFOBIK" saldırılara maruz edilerek üzerine gidilen bir sanatçı olmuştur. 1998'de Eurovision da ülkeyi temsil etmek için komisyon ESC(EurovisionSongConcert)'dir. Birleşmiş Billetler'in Israil Üzerindeki anlaşamamazlık etkisi ve Ülkenin Solcu liderleri(daha ayrıntılı olarak Israil'in ortadoğu da etnik çalkantılı tepki görmesi, ve Ayrıca Dana International'a Yahudi Dinci hükümet tarafından İdam kararına kadar gidilmesi gibi Politik düzensizlikler)yarışmaya katılmasını sağlayarak dünyaya Israil in demokratik ve Özgür bir ülke anlayışı mesajını vermektir. Ülke İçindeki Çok Farklı yaşamların'da hayat sürdüğünü göstermektir. Ve Bu tepkiler Dana International'a karşı sadece İsrail'de de değildi, 1998 Eurovision Yarışması nın yapıldığı İngiltere'de de Radikal Hristiyanlar, Yahudi ve Müslümanlar ayrıca diğer radikal görüşlerin protestoları da vardı...Medya Sürekli Dana'nın Cinsiyetiyle ilgilenerek Transeksüel olduğunuz için yarışmayı kazanamayacaksınız!!! Dejenerik psikolojik baskılarla karşılaşır...

DANA INTERNATIONAL CINSIYETIME DEĞİL SESİME KULAK VERİN!!!


Eurovision Şarkısının sözleri Yoav Ginai tarafından Dana International'ın Özgürlüğe ve Aşka olan Tezahüratını dile getirir. "VIVA NARI'A VIVA VIKTORYA AFRODITA VIVA LA DIVA VIVA VIKTORYA KLEOPATRA nakaratı ile Müziğini Tzvika Pik'in yaptığı DIVA isimli şarkı ile 9 Mayıs 1998 de İngiltere'nin Birmingham kentinde Ulusal Arena Platformunda düzenlenen 43 ncü Eurovision Şarkı Yarışmasında dünya'ya Çığlığını haykırır.

O gece Avrupa'nın oylarıyla 172 puanla birinci olarak yarışmayı kazanır. Yarışma ya katılmasını destekleyen Ünlü Avrupalı Modacı JEAN PAUL Dana'nın Sahne kıyafetlerini hazırlar. Ilk Gorunus Kiyafeti Gumus elbise Birinciliği ilan edildikten sonra Final için uyarladığı Elbise Asaletin simgesi Siyah üzeri Gökkuşağı'nı temsili figürasyonlu Bir elbise ile Finalde DIVA şarkısını söyleyerek Yarışma biter

Hakkında Idam kararı çıkartılmasını destekleyen Israil in aşırı muhafazakar kesimi ve NETENYAHU parlamentosu yönetimindeki Hahamlar Eurovision birinciliği ilan edildikten sonra Dana International'ı ölüm tehditleri ile lanetlediler. 1998 Yahudi hükümeti'nin Dana International'ın Eurovision birinciliği Hakkındaki Ulusal Seslenişini Eşcinsel birinin INSAN DISI varlık olduğunu ayrıca devleti Ulusal platformda temsil edemeceğini bu olayın "20 YIL SONRA LAIK KESIM'IN EUROVISION'U KAZANMAK ICIN, BIR HILE GONDERMEK ZORUNDA KALDIGINI, KAZANAN BU SARKI VE SARKICI'NIN ISRAIL'IN IFLASININ ISARETIDIR." sözleriyle belirtti...Israil halkı bu tepkileri umursamazca Dana International ın Eurovision birinciğini sabaha kadar sokaklarda, Israil in kraliçesi sedalarıyla kutlayarak gösterdi.

Ve Dana Eurovision Birinciliğini Israel'in 50 nci yılına ithaf eder.

1998 Eurovision'unu kazanmasıyla "Ağrıyan ve ağlayan kalpler" için oluşturduğu 1998 Özgürlük TEMA'sını 1999 Eurovision'unun ISRAEL'de düzenlenerek büyük Bir TABU' yu tekrar yıkarak Kudüs'ün Eski Şehri Mabed-i Süleyman ve Mescid-i Aksa Turistik Platformunda Sadece YAHUDİLERİN, HRİSTİYANLARIN VE MÜSLÜMANLARIN olmadığı bunların dışındaki Farklı hayatlar ve Tüm Dünya Gay ve Lesbian'lerini temsili oluşturduğu FREE THEME kareografi ile düzenlenir. Kareografi'yi oluşturan Müziği Yahudilerin Geleneksel Mabedlerinde Söyledikleri Özgürlüğe Çağrı ilahisi Dror Yikra'nın Offer Nissim Kareograf Mix'i ile Söz ve Müziği Stevie Wonder ait FREE. Ve aynı zamanda Aynı yıl dünya da piyasa da olan INTERNATIONAL THEME'NIN ALBÜMÜ FREE

Fantastik bir şarkıcı ve Şov yapma görevi olmanın dışında, Dana International herkese bir ilhamdır. O kendinde sert bir işle, inançla büyük başarıların verilebileceğini kanıtladı.

Dana International ın Eurovision daki birinciliği "İnanç gücünün vizyonudur". Ve başarısı hem Eşcinseller açısından büyük bir Gurur hemde dünya Gay&Lesbian popülasyonunun varlığı açısından büyük bir figürdür.

Dana International ın 1998 yılında kazandığı Eurovision Şarkı yarışmasından önce ülkesinde çıkarmış olduğu 4 ülbümü 1998 birinciliğinden sonra 6 albümü ve 2 International albümü vardır. ve Bunların dışında bir çok Resmi Single ve DJ parçalarını seslendirdiği çalışmaları vardır.

Dana International "BELKİ" bir eşcinsel doğmayabilirdi. Dana bazı çevrelere göre küçük, fakat 1993 yılından günümüze kadar olan ki ortadogu'dan dunya ya acilis kariyerini sağlayan "REFORM" ve "BAŞARILARLA" doludur.

ALBÜMLERİ

DANA INTERNATIONAL 1993
UMPATAMPA 1994
E.P.TAMPA 1995
MAGANUNA 1996
DIVA HA'O SEF 1998
FREE (in israel)1999
YOTER VE YOTER 2001
HA'CHALOM HA'EFSHARI 2002
THE COLLECTION BOX 2003
HAKOL ZE LETOVA 2007

ULUSLARARASI ALBÜMLERİ
THE ALBUM 1998
FREE 1999
 
Sayfayı açmam da sebep olması gerektiği içindir.
sayfa yonja.com/danainternational türkçe fan clubu olarak yönettiğim sayfamdan alıntıdır.
 
Kısa ve öz anladığım kadarıyla. Adam makineyi beğenemyip değiştirdikten sonra Meşhur olmuş. Sesi daha bir güzel çıkmış ve çok meşhur olmuş. Makineye bakmayın sese bakın demiş. Eee. millet te haklı tabii ki değişmiş makine nasıl olur diye merak duyar.
Bize Abilik yapamaz gibime geliyor. soru işaretleri var.
Dönsek acaba sesimiz bülbül gibi çıkar mı ? Popüler gördüğüm şarkıcıların çoğunda bir dönüş kıpırtısı var sanki. Dönen bir daha geri dönmiyor vardır bir keramet.
Lakin evdeki hatuna ben döndüm Bak benim de artık sesim güzel çıkıyor demek, Bizi iş görmemezlikten evden kovarlar. 40ından sonra dönmek zor.

Dönmek yada dönememek işte bütün mesele bu :icon_idea:
 
Avrupa, 1998 eurovision'unda birinci olan bu şarkıcı ile bazı kesimlere ve dünya'ya verdiği en büyük tokatıdır!(sen heteroseksüelsin o nu da anlamazsın)

çok yanlış bir tanı ve genelleme tabiki buradan heteroseksüel olduğun ortaya çıkıyor çünkü hayatınız materyalizm! ve emperyalizmi öyle gelişti ki kendinizi bile materyal görüp para kazanmak için şekle hazır hale getirdi!(eşcinsel doğmasanız bile) bu kadar rahat telaffuz edebiliyorsun. kendini tanımıyorsun ki sen bir de biyografiyi anlamadan okuyarak işte adam şunu demek istiyor, şöyle makine olunur diye bence kendin olmak istediğini tarif ediyorsun.

yani senin verdiğin cevap kadar olmasa da, bu şarkıcı kasten hayatını yönlendirmeyen ve bu ameliyata bu kastenciliik ile girmeyen aklı başında bir insan! çok yanlış anlamışsın biyografiyi. merak etmiyorum herhalde heteroseksüelsin.(hani normal derler ya)

ha bi de demişsin bize abilik yapamaz gibime geliyor. soru işaretleri var!???
biliyor musun ben çok merak ediyorum. ve hatta sorduğun bu tarz soruları bile ben ve benden olanların hiç biri sormaz.! bilir kendinden olan cinsiyetinin ne mal olduğunu!

abilik adamlık dayılık amcalık bunlar aile içi kavramlardır ve ailede kullanır. aile olmak çok kolay değildir! üremeyle de aile olunmuyor! o yüzden bu aile terimlerini cinsiyetci manalarda kullanan heteroseksüel insanlarını da bekliyorum.
hiç adam, adam bekler mi ?ya da kısacası abilik? + ve - terbiyem müsade etmiyor. aklı olan cevaplasın.
 
Üst Alt