• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Damatlık Seçimi

Okunuyor :
Damatlık Seçimi

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Evlenirken, damadın hazırlığının hep kolay olduğu düşünülür. Oysa damatlığın seçimi de en az gelinlik kadar özen ister. Damatlığınız smokin ya da siyah bir takım elbise olabilir. Seçiminizi yaparken,damatlığınızın müstakbel eşinizin gelinliği ile bir uyum içerisinde olması gerektiğini unutmayın. Damatlığınızın içine, normal beyaz bir gömlek ve canlı renkte bir kravat ya da Atatürk yaka beyaz bir gömlek ve İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon uygun olabilir. İki alternatifte de yelek, güzel ve tamamlayıcı olacaktır.
Damatlığınızı, dilerseniz hazır alabilir veya diktirebilirsiniz. Diktirmeyi tercih ederseniz en az iki ay önce terziniz ile anlaşmalı ve kumaşınızı seçmelisiniz.
Hazır alacaksanız en az bir ay önce damatlığınızı aramaya başlayınız ve en geç düğüne o*n beş gün kala alınız. Hazır almak size zaman kazandıracak olsa da yapılması gereken tadilatlar olabileceğini dikkate alınız.
CEKET: Tercihe göre şal yaka kruvaze veya tek sıra düğmeli bir ceket giyilebilir.Ceketin bedene tam uyması smokinin daha şık durmasını sağlayacaktır. Omuzlar dar veya fazla geniş olmamalıdır.
PANTOLON: Pantolonun paçaları, ayak bileğinden beş santim aşağıda bitmelidir. Paçalar, ayakkabının üst kısmına değmeli ve kalça hareketlerini kısıtlayacak kadar dar olmamalıdır.
GÖMLEK: Smokinin içine genellikle pileli gömlek giyilir. Ancak düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de tercih edilebilir. Manşetler,ceketin kollarından bir parmak çıkmalıdır.
KOL DÜĞMELERİ: Kol düğmelerini kişiliğinize uygun olarak seçmelisiniz. Kalpli ya da geometrik desenli, değişik motiflerde kol düğmeleri takabilirsiniz. Kol düğmelerinin kumaş değil gümüş, altın ya da metal olmasına dikkat etmelisiniz.
YAKA VE KRAVAT: Smokini tamamlamak için aynı kumaştan yapılmış bir papyon takmalısınız. Takım elbise giyiyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz. Yakanızı ise kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz.
KUŞAK: Pantolonunuzu bir kuşakla tamamlayacaksanız, kuşağın pilelerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pileler arasına yapılacak olan gizli ceplerde para, anahtar gibi önemli eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Modern smokinlerde bu kuşaklar, yerini renkli pantolon askılarına da bırakabilmektedir.
YELEK: Kuşak ve pantolon askısı yerine renkli bir yelekle hem mütevazı bir smokin hem de düz renk bir takım elbise bile çok şık ve modern görülebilir. Pek çok mağazada birbirinden değişik renk ve motiflerde yelekler bulabileceğiniz gibi, eğer kıyafetinizi satın aldıysanız içine kıyafetinize uyacak böyle bir yelek de diktirtebilirsiniz.
AYAKKABILAR: Siyah bağcıklı ayakkabılar, smokin için idealdir. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah, kemik tonları ya da lacivert renk kıyafetlerde ise aynı tonda ayakkabı uygun olur.
 
Üst Alt