D Vitamini nedir?

Kış Mevsimine Girdiğimiz Şu Günlerde Vitamin D Seviyenizin Eksik Olmadığından Emin Olun!

Güneş bize doğanın en büyük armağanı ve Vitamin D içinde en büyük kaynak.Atalarımız boşuna Güneş girmeyen eve doktor girer dememişler.

Son dönemlerde yapılan çalışmlar Vitamin D nin bilinenin aksine sadece kemik ve kalsiyum metabolizması ile ilgili olmadığını vücuttaki hemen bütün sistemleri etkilediğini ve yine malesef hem ülkemizde hem de bütün dünyada tahminlerin çok üstünde bir vitamin D eksikliği olduğunu göstermektedir.Vitamin D eksikliğinin bazı çalışmalarda Kanada'da %90, Amerika'da %60 , Avrupa'da % 55 bizim ülkemizde de özellikle kış aylarında arttığıni ve %70 lere ulaştığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Dünyanın bütün ülkelerinde beklenin çok üstünde vitamin eksiklikleri tespit edildiği icin halkın bu konuya dikkatini çekebilmek için Dünya Vitamin D Komitesi ilk defa 2007'de Kasım ayını Vitamin D Farkındalik ayı olarak ilan etmiştir ve bu sene Vitamin D farkındalık ayının 7. yılındayız.21. yüzyılda birçok insan ihtiyaci olduğu kadar vitamin D yi malasef alamıyor. Vitamin D için asıl kaynağımız güneş. Normalde Vitamin D yi güneş ışınlarımızın derimize temas etmesi ile elde ederiz ve güneş aracılığıyla elde ettiğimiz vitamin D vitamin ihtiyacimizin %90-95 ni karşılar. Günümüz şartlarında eskiye nazaran daha az güneşe maruz kalıp daha az dışarı çıkıp daha çok içeride vaktimizi geçirir olduğumuz için özellikle kış ayları başta olmak üzere vitamin D sevilerimizde belirgin düşmeler oluşmaktadır ve yine yaz aylarında bolca kullandığımız güneş koruyucularda vitamin D nin deriden sentesini engelleyen faktörlerin başında gelmektedir.

Son dönemlerde yapılan çalışmalar Vitamin D nin sadece kemik metabolizmasıyla değil vücuttaki bütün sistemleri ilgilendiren bir vitamin olduğunu ve eksikliğinde birçok sistemi ilgilendiren hastalıklar ortaya çıkabildiğini göstermiştir.

D vitamininin Görevleri​

  • Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini önler (eriskinlerde osteoprozu).
  • Kemikleri ve dişleri güçlendirir. CÇcukların vitamin D ihtiyacı erişkinlere göre daha fazladır ve eksikliğinde Rasitizm denilen kemik hastalığı olur.
  • Kaslara güç verir. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı olur. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan hastalar mutlaka kanda D Vitamini düzeyine baktırmalıdır
  • Pankreas bezinden insülin salgılanmasında düzenleyicidir(seker hastaları için çok önemli)
  • D Vitamini bazı kanserlerin (meme, prostat, kolon rektum kanseri) otoimmun hastalıkların, kalp hastalıkları ve diyabetin gelişimini önler.
  • Savunma sistemimizi guclendirerek enfeksiyonlara karsi bizi korur
  • Savunma sistemimizi guclendirerek Multipl Skleroz, Romotoid artrit, tiroidit, Crohn hastalığı gibi hastalıklardan korur.
  • Damarlarda kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler
  • Depresyondan korur
Kaynak :cocukalerjiuzmani.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt