• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cydia Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Okunuyor :
Cydia Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bu yazımızda iPhone, iPod Touch ve iPad’e App Store dışında uygulama ve eklenti kurabilmemizi sağlayan Cydia’nın nasıl kullanıldığını bulabilirsiniz.

Cydia nedir?
Öncelikle Cydia’nın ne olduğunu açıklayalım. Cydia, App Store gibi iPhone uygulamalarını ve eklentilerini barındıran ve kurulmasını sağlayan bir uygulama mağazasıdır. Cydia kullanarak iPhone, iPod Touch ve iPad’inize App Store’da bulunmayan uygulamaları kurabilir, cihazınızın ana ekranını modifiye edebilir, simgeleri değiştirebilir, sim kilidini iptal edebilir ve yeni temalar yükleyebilirsiniz

Cydia, daha App Store henüz açılmamışken bile vardı ve jailbreak’li ilk versiyon iPhone 1 kullanıcılarına telefonlarına uygulama kurma imkanı sağlıyordu.

Cihazınıza Cydia kurabilmek için öncelikle Jailbreak yapmanız gerekiyor. Jailbreak yapmak için GreenPois0n ile iOS 4.2.1 iPhone, iPod Touch ve iPad untethered jailbreak rehberi (Windows) veya Redsn0w 0.9.6b4 ile iOS 4.2.1 iPhone, iPod Touch ve iPad Jailbreak rehberi yazımızı uygulayabilirsiniz. Redsn0w ile jailbreak yaptıktan sonra Cydia uygulaması yüklenecek. Cydia’yı ilk kez çalıştırınca güncelleme yapacak ve cihazınızı yeniden başlatacak.
Cydia kullanımı
Cydia’dan kurabileceğiniz uygulama ve eklentilerin listesine “Sections” kısmından ulaşabiliyorsunuz. Burada eklentiler türlerine göre listelenmiş durumda.

Kurmak isediğiniz eklentiyi seçtikten sonra “Install” tuşuna basınca çıkan onay sayfasından “Confirm”ü seçince kurulum başlıyor.

Eklenti kurulumu sırasında önce ihtiyaç duyulan dosyalan indiriliyor sonra kurulum gerçekleşiyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra “Return to Cydia” düğmesini kullanarak Cydia’ya geri dönebiliyorsunuz.

“Search” kısmında ise kurmak isediğini uygulamayı aratarak bulabiliyorsunuz.

Cydia Kaynakları (Repositories)
Cydia hakkında bilinmesi gereken bir diğer terim de repos veya repositories. Bunlar basitçe eklenti ve uygulama barındıran kaynaklar. BigBoss ve ModMyi bu kaynaklardan en büyükleri ve Cydia kurulumu ile birlikte geliyorlar. Bunlar dışında dilediğiniz başka kaynaklarıda ekleyebiliyorsunuz. Fakat sadece güvenilir kaynakları eklemenizi tavsiye ediyoruz.
Yeni kaynak eklemek için ”Manage”dan ulaşılan “Sources” kısmına girmeniz gerekiyor.

Burada “Edit”, sonrada “Add” düğmelerine bastıktan sonra eklemek isteğiniz kaynağın internet adresini girmeniz gerekiyor.

elmablog.com
 
Üst Alt