CVT Şanzuman Nedir? CVT Nasıl Çalışır?

CVT Otomatik vites Şanzuman nedir? (continuously variable transmission-sürekli değişken şanzıman)

CVT şanzıman günümüzde scooterlardan binek araçlara kadar birçok motorlu taşıtta görev yapan bir sistemdir. Otomatik vites kategorisinde değerlendirilen bu sistemde debriyaj ve vites kutusu bulunmamaktadır. Bir çeşit makara-kasnak sistemi ile gücün motordan tekerleklere iletimi sağlanır.

CVT şanzımanda dişli bulunmamaktadır. Onun yerin konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vites seçimini yapabilmektedir.

Bu çalışma şekli sayesinde CVT sessiz ve ekonomik bir sistemdir. Ayrıca diğer birçok otomatik şanzımana nazaran daha az karmaşıktır. Özellikle Japon markaların (Honda, Nissan, Toyota) tercih ettiği bir sistem olarak bilinir. Bunun yanında Avrupalı birçok marka tarafından kullanılmıştır ve Avrupa kökenli bir teknolojidir. Küçük bineklerden (Nissan Micra) dört çekerlere (Honda CRV)kadar geniş bir uygulama alanı vardır.

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır?

 
Üst Alt