• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cv !

Okunuyor :
Cv !

mopsy

Emektar
Üye
Yaşınıza Göre CV Hazırlamanın Yolları

Her yaşın getirdikleri farklıdır ve bu yüzden CVnizde neleri öne çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz.

23-29 yaş arası
Silahınız: Enerjiniz


Üniversiteden yeni mezun oldunuz ya da birkaç kısa iş deneyimine sahipsiniz. Ancak, yaşınız gereği enerjiniz en üst seviyede. İş deneyimi açığını kapatmanın en iyi yolu da bu enerji ve dinamizmi ortaya koymaktır. Özgeçmişinizi hazırlarken eteğinizdeki tüm taşları dökün: Akademik başarınız, stajlar, dönemsel işler, üye olunan kulüpler, sosyal organizasyonlar, kurslar, seminerler. Kısacası sadece eğitim hayatınızdaki başarılar güvenmeyin. Hem takım çalışmasındaki gücünüz, hem de çevreye ilginiz ve enerjinizi gösterin. Ancak tabii ki CVinizi çorbaya çevirin demiyoruz. Tüm bunları tek bir sayfada toplamaya çalışın. Özgeçmişinizi sayfalarca doldurmanıza gerek yok, henüz kimse sizden dünyayı kurtarmış olmanızı beklemiyor.

Kaçının:

Eğer başvurduğunuz kurumsal bir şirketse, o sisteme uygun biri olduğunuzu göstermelisiniz. Gönüllü TEMA çalışmalarına hayatınızı adama hayalleriniz o CVde yer almamalı.

30-45 yaş arası
Silahınız: Keskin kariyer hedefleriniz


Birkaç deneyimden sonra, artık iş hayatından ne beklediğinizi biliyorsunuz. Önemli olan hedeflerinizi ve hırsınızı karşınızdaki kişiye de tüm açıklığıyla göstermeniz. Yaptığınız tüm işleri, sonlandırdığınız projeleri, geçirdiğiniz aşamaları ve gelecekte olmak istediğiniz noktayı net bir şekilde anlatın. Genel ve belirsiz cümlelerden kaçının. Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Bu iş kariyeriniz için gerekli bir basamak ve siz de buna çok uygunsunuz. Unutmayın, bu yaş döneminde artık sunacağınız özelliklerin başvurduğunuz iş ve pozisyonu tam olarak karşılaması gerekiyor.

Kaçının:

Bu dönem hayatınızda, kariyerinize en çok odaklandığınız dönemdir. Yapmanız gereken, daha çok kariyer hedefinize uygun işlere odaklanmaktır.

45 ve üstü
Silahınız: Deneyimleriniz


Yaşınızı kesinlikle dezavantaj değil, tersine avantaj olarak kullanmaya çalışın. O zamana kadar bulunduğunuz tüm pozisyonlar, başarıyla bitirdiğiniz projeler, yer aldığınız tüm takımlar hakkında net bilgi verin. İşverenin sizin tecrübelerinizden sonuna kadar faydalanmak isteyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Ama tecrübelerinize güvenip enerjinizi göstermeme hatasına düşmeyin. Zira deneyimlerinizi etkili bir şekilde sunabilmek için dinamizm de şarttır. Zamanın gerisinde kalmadığınızı göstermelisiniz. Örneğin, kendinize ait bir internet sitesi ya da maillerinizi kontrol ettiğiniz bir Blackberry teknolojik gelişmelerle iç içe olduğunuzu işaret eder.

Kaçının:

Sosyal alandaki aktifliğinizi saklamaya gerek yok. O aktiviteler hem gençliğinizin sırrı, hem de enerjiniz kaynağıdır.
MSN Erkek
 

mopsy

Emektar
Üye
CV nasıl hazırlanır?

Merhaba

İSİM, SOYİSİM Fotoğraf
Adres : Örnek Mah. Örnek Cad. 20/20 Semt - Şehir
Gsm : (577) 123 45 67
Ev : 123 123 45 67
E-mail : adinizi@orneksite.com

KİŞİSEL BİLGİLERİM:
Uyruğum : T.C.
Doğum Yerim : Şehir
Doğum Tarihim : 01/01/1982
Askerlik Durumum : 20022003 (Yapıldı)
Medeni Durumum : Bekar

KARİYER HEDEFİM:

1992 yılından beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakım sayesinde sürekli genişleyen bilgi ağacımı her zaman genişletmeye özen gösterdim. Amacım sadece bir iş sahibi olmak değil, aynı zamanda gelecek adına Bilgi, Bilişim, Internet ve Teknoloji gibi alanlarda insanoğlu için yararlı bir şeyler yapabilmeyi hedeflemekte oldu.

Çünkü gelecek daima bilgi, bilişim ve teknoloji sektöründe olmaya devam edecektir. İşte bu yüzden inandığım bir gerçektir ki; başarı ve gelecek bilgi ile değil, bilgiye sahip olan beyni yönetebilmekle edinilir. Ben bu başarıya, azme ve güce sahip olduğuma inanıyorum.

ÇALIŞMAK İSTEDİĞİM ALANLAR:

Ar-Ge
Bilgi işlem
Internet den Reklam ve Pazarlama

İŞ DENEYİMLERİM:

1- 2000-2002 Örnek Firma Hizmetleri
Teknik Servis hizmetleri
Satış ve Pazarlama

2- 2003-2004 Örnek Firma Tic. Ltd. Şti.
Teknik Servis hizmetleri
Satış ve Pazarlama

3- 2004-2005 Örnek Firma
Bilgi işlem
Web/Grafik Tasarım
Online Müşteri Hizmetleri
Internet den Ürün Reklam ve Pazarlama

4- 2005-2006 Örnek Firma
Web Tasarım
Grafik Tasarım
Domain & Hosting Pazarlama
Arama Motoru Optimizasyonu
Web Danışmanlığı
Sponsoral Projeler

5- 2006 Örnek Firma Ltd. Şti.
Web Tasarım
Grafik Tasarım
Tanıtım CD leri
Ürün Reklam ve Promosyon
Sponsoral Web Projeleri

EĞİTİMİM:
Örnek öğretim kurumları / 1999-2000

YABANCI DİL:
İngilizce: Okuma İyi, Yazma - İyi, Anlama - İyi

İŞ TECRÜBELERİM:

İşletim Sistemleri
DOS, MS Windows 3x/9x/NT,XP Windows 2000 Professional, Windows 2003 Enterprise Edition

Donanım
Intel 286 / P.IV-64bit - AMD K6/64 bit işlemci platformlu bilgisayar donanımları
Hi-Tech donanımlar ve ürün incelemeleri

Ağ Protokolleri
Bilgi seviyesine göre;

OSI, TCP, IP, MAC, NAT, DNS, DHCP, IPX/SPX, NETBEUI, NETBIOS, LDAP, GATEWAY, IP ROUTING, LAN, WAN, FIREWALL, SMTP, POP3, HTTP, FTP

Ağ ve iletişim teknolojileri
Bilgi seviyesine göre;

BUS, STAR, RING topolojileri
HUB, SWICTH, ROUTER, ADSL MODEM cihazları
RJ45, RJ11 konnektör bağlantıları
WI-FI ( IEEE 802.11A/B/G ) Kablosuz Ağlar

Diğer
Sistem ve yazılım ile ilgili bütün sorunlarda çözüm geliştirebilir ve destek verebilirim.
Yeterli seviyede Grafik/Web Tasarım, Internet Reklamcılığı, Sound Forge ve Html/javascript derleme yapabilirim.
Personele gerekli Bilgisayar - Donanım - Network ve Windows/Office Ailesi İşletim ve Office Sistemleri gibi alanlarda destek verebilirim.
Bilgi seviyeme göre Windows Server sistemlerini kurabilir ve konfigüre edebilirim.
Yeni teknolojiler ve yeni alanlarda da gelişime açığım.

PROJELER:
siteismi.com : Web site tasarımı, web programlama , internet reklamcılığı , arama motoru optimizasyonu hizmeti veren kişisel bazda web sitesidir.

siteismi.com : Donanım ve Teknoloji eğitimi konusuna ağırlık veren, bilgi paylaşım ortamı yaratan, pek çok başlık altında teknoloji konusunda bilgi veren web sitesidir.

siteismi.com : Internet ve Bilişim teknolojileri üzerine ağırlık veren bir portal olup, Interaktif Bilgi Eğitimleri projelerini de yürüten bir web sitesidir.

Site Rehberiniz : siteismi.com sektörel firmalar rehberi olup firmalara yönelik sponsorluk ve reklam hizmetlerini kapsamaktadır.

Kendime ait olan bazı web siteleri:

Diğer web site referanslarım için bilgi almak isterseniz lütfen beni aramaktan çekinmeyin.

KATILDIĞIM EĞİTİM VE SEMİNERLER:
  • 01/2005 Örnek kurs
  • 01/2005 Örnek seminer

İLGİ ALANLARIM:
Bilgisayar ve Bilişim Teknolojilerini takip ederim,
Internet ve Internet tabanlı teknolojiler ile ilgilenirim,
Kişisel Gelişim ile ilgili konuları severim,
Fırsat buldukça Türk Halk Müziği ezgilerini dinlerim.

REFERANSLAR:
1- Ahmet Adıgüzel /işadamı/ 0542
2- Okan Denizci /gazeteci/ 0532
3- Cengiz Savun /webmaster/ 0555
biyografi.net
 

mopsy

Emektar
Üye
Cv nasıl yazılır?

Cv nasıl yazılır sorusunun belki yüzlerce farklı cevabı var.

Bunların kimisi çok uçuk, kimisi ise çok tekdüze. Yine de özgeçmiş yazarken dikkat edilebilecek genel geçer kurallar belli.
Bu yazıda standart bir özgeçmişi yazarken dikkat edilebilecek noktalar üzerinde duracağız. Daha sonraki yazılardan birinde de yaratıcı özgeçmiş nasıl hazırlanabilir ayrıca işleyebiliriz.

Kısaca Cv kavramını tanımlayalım. Curriculum Vitae Türkçe de Özgeçmiş olarak net bir biçimde ifade edebiliyoruz. Özgeçmişiniz, eğitim bilgileriniz, iş yaşamınız, hobileriniz gibi konularda bilgi veren bir dokümandır. Bir işe başvururken ilk adımda özgeçmişiniz incelenir ki son zamanlarda bir işe yapılan başvurusu sayısının çok fazla olması nedeniyle insan kaynakları uzmanları özgeçmişleri en fazla 30 saniye incelemektedirler. Bu durumda hazırlayacağınız özgeçmişin sahip olması gereken bazı özellikler var:
İlk bakıştaki görüntüsü düzgün ve düzenli olmalı. Nasıl ki insanlar dış görünüşünüze bakarak 30 saniyede karar veriyorlar, özgeçmişiniz de ilk bakışta sizinle ilgili iyi mesajlar verebilen düzgün ve düzenli bir yapıda olmalı. Kullandığınız yazı tipinden tutun da yazı tipi büyüklüğüne kadar her şey bu düzen içerisinde yerini alır.

Kolay anlaşılır olmalı. Özgeçmişinizi nereye ve kime gönderdiğiniz çok önemlidir. Çalıştığınız kurumda kullanılan, başkaları tarafından anlaşılamayacak teknik ifadeleri kullanırsanız, özgeçmişiniz anlaşılmaz. Genel kabul görmüş, herkes tarafından anlaşılabilecek ifadeleri kullanmalısınız.

Ya İngilizce ya Türkçe olmalı. Özgeçmişinizi Türkçe hazırlıyorsanız içerisinde yabancı dillere ait ifadeler yer almamalıdır.
Düzgün cümleler ve hatasız yazım. Kurduğunuz cümlelerin anlaşılır olması gerekir. Devrik, eksik, düşük cümleler özgeçmişinize özen göstermediğiniz izlenimini yaratır.

Şimdi beş adımda özgeçmiş nasıl hazırlanır bakalım:

Öncelikle özgeçmişinizde yer alabilecek bilgilerin tamamını başlıklar halinde hazırlayın. Bu işlemi yaparken ilk etapta yaratıcılığınızı kısıtlamadan aklınıza gelen her başlığı yazmanız faydalı olacaktır. Daha sonra bunları eleyebilirsiniz. Özgeçmişinizde mutlaka bulunması gereken bilgiler şunlardır: iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, iş ve/veya staj deneyimi, yabancı dil/diller, bilgisayar bilgisi, sürücü ehliyeti bilgisi. Bunların dışında bu maddede bahsettiğimiz gibi aklınıza gelen her türlü bilgiyi bir kenara not etmek yararlıdır. Örneğin görev aldığınız sivil toplum kuruluşları, okulda yaptığınız proje ve ödevler, işyerinde görev aldığınız proje grupları, hobileriniz, varsa ödülleriniz, Facebook hariç eğer kullanıyorsanız yer aldığınız sosyal medya araçları ve adresleri (bloglar, twitter hesapları, xing, linkedln gibi)

Özgeçmişiniz sizin güçlü yanlarınızı ortaya koymalıdır. Bu nedenle yukarıdaki başlıklardan en güçlü olduklarınızı seçmeniz gerekir. Örneğin şimdiye kadar hiç ödül almadıysanız Ödüller başlığı açmak doğru olmayacaktır. Yeni mezunsanız İş deneyimi başlığı yerine Eğitim başlığını daha dolu dolu ve yoğun bir biçimde yazabilirsiniz. Hobilerinize kesinlikle kitap okumak, müzik dinlemek yazmayın. Eğer farklı bir hobiniz varsa bu başlığı açarak yazabilirsiniz. Hobiniz yoksa sırf bulunsun diye böyle bir başlık açmak ve yapmadığınız şeyleri yazmak doğru olmayacaktır. Kariyer Hedefi başlığının yer alıp almaması ile ilgili karar kişiye göre değişir. Benim fikrim kariyer hedefinizin özgeçmişinizle beraber göndereceğiniz önyazıda yer almasının daha doğru olduğu şeklindedir. Yine de özgeçmişinize kariyer hedefi yazacaksanız bu cümlenin gerçek bir hedef olması gerekir. Çalıştığım işte yükselmek bir kariyer hedefi değildir.
Özgeçmişinizi teknik olarak düzenlemek. Eğer temel düzeyde word kullanma bilgisine sahipseniz özgeçmişinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özgeçmişinizi kesinlikle el yazısı ile yazmayın. Bilgisayar çıktısı olması gereklidir. Kullanacağınız yazı tipi kolay okunabilir olmalıdır. Arial, Tahoma en çok tercih edilen yazı tipleridir. Yazının büyüklüğü 12 puntoyu geçmemelidir. 10-11punto en ideal olanıdır. Özgeçmişinizin başlangıcına en üst kısmına adınızı soyadınızı telefon ve elektronik posta adresinizi yazdıktan sonra özgeçmişinizde yer almasını istediğiniz konuların başlık kısımlarını koyu yaparak altındaki metinleri normal metin şeklinde yazabilirsiniz. İtalik (yana yatık) yazı tipini tercih etmeyin, okumayı zorlaştıran bir şekildir. Word programında hazır özgeçmiş şablonları da bulunmaktadır. Bunları da kullanabilirsiniz.

İletişim bilgileri ve fotoğraf. İletişim bilgileriniz mutlaka size kolay ulaşılabilen bilgiler olmalıdır. Bir insan kaynakları yetkilisi verdiğiniz telefon numarasından ilk seferde size ulaşamıyorsa en fazla üç kere deneyecektir. Ancak kolay ulaşılabilmek için üç dört tane telefon numarası yazmak da doğru değildir. Elektronik posta adresiniz çok ciddi ipuçları verebilir. Sürekli kontrol edebildiğiniz bir e-posta adresi olması önemlidir. Adresinizin içinde mümkün olduğu ölçüde yalnızca adınız soyadınız yer almalıdır.

disiseytan@hotmail.com veya capkinimhovardayim24ayardayim@yahoo.com adresiyle başvuru yapan bir adayın özgeçmişi ne kadar iyi olursa olsun soru işareti olmaması mümkün değildir. Fotoğrafınızın kesinlikle fotoğrafçıda çekilmiş vesikalık formatında olması gerekir. Facebook profilinden alınmış, gayriresmi bir fotoğraf, arkadan çekilmiş çapkın bakışların yer aldığı bir boy fotoğrafı mankenlik ajansına başvurmuyorsanız sizinle ilgili doğru mesajlar vermeyecektir. Özgeçmişlerde fotoğrafların yer alıp almaması gerektiği konusu yurt dışında tartışılıyor. Hatta bazı ülkelerde özgeçmişe fotoğraf koymak yasaklanmış durumda. Ancak ülkemizde fotoğraf önemli bir nokta olduğu için mutlaka özgeçmişinizde bulunmalıdır.

İçerik. Örneğin eğitim durumunuzu yazarken tarih sıralaması kullanmalı en üste varsa halen okumakta olduğunuz okulu yazmalısınız. Okula giriş tarihiniz, mezuniyet tarihiniz, üniversite ise okulun tam adı ve bölümün tam adı yer almalıdır. İlkokula kadar yazmanız gereksizdir. Yüksek lisans veya doktora gibi dereceleriniz varsa, çok özel bir lisede mezun olmadıysanız liseyi yazmanıza gerek yoktur. Eğer lise mezunuysanız, yalnızca mezun olduğunuz liseyi yazmanız yeterli olacaktır. İş deneyimlerinizi yazarken de sondan başa doğru yazmak daha uygundur. İşe başladığınız tarih, işten ayrıldığınız tarih (halen çalışıyorsanız şeklinde ifade edilebilir) kurumun adı ve görevinizi içeren bilgiler bu bölümde mutlaka bulunmalıdır. Özgeçmişler bir en fazla iki sayfa olmalıdır. Eğer yeriniz müsaitse yaptığınız iş ile ilgili sorumluluklarınızı maddeler halinde yazabilirsiniz. Burada başka bir kişiden bahseder gibi bir ifade kullanmak ve yapılması, edilmesi gibi bir tarz kullanmak gerekir. Örneğin; yeni işe alınan personele oryantasyon eğitimlerinin verilmesi

Yapılmaması gerekenler:

Özgeçmişinizin başlığını Curriculum Vitae yapmayın. Böyle bir başlığın altında ancak Cv nin ne olduğu anlatılabilir. Halbuki siz kendinizi anlatıyorsunuz. Bu durumda başlık kendi adınız ve soyadınız olmalı.

Özgeçmişinizi her bilgisayarda açılamayacak bir formatta hazırlamayın. Hazırladığınız program karşı tarafın bilgisayarında olmayabilir. Bu durumda özgeçmişiniz karşıdaki kişi tarafından okunamayacaktır.

Excel kullanmayın. Özgeçmiş bir yazıdır. Excel de hazırlanmış bir özgeçmiş amacına uygun olmayacaktır.
Kariyer.net gibi internet sitelerinde hazırladığınız özgeçmişi kopyala yapıştır yaparak göndermeyin.

Yazının en başında da belirtmiştim. Özgeçmiş nasıl yazılır sorusunun çok farklı cevapları olabilir. Bu yazıda genel geçer kurallar üzerinde durduk. Bana ve bu alanda çalışan insan kaynakları yetkilisi arkadaşlarıma ulaşan özgeçmişlerde çok basit, kimsenin yapmayacağını düşündüğümüz hatalar olabiliyor. Sırf bu hatalar nedeniyle adayları daha en başından elemek zorunda kalabiliyoruz. O nedenle özgeçmişinizi yazarken dikkat edebileceğiniz birkaç noktayı belirtmeye çalıştım. Gazeversitenin okurlarından isteyen kişiler özgeçmişlerini bu sayfanın en başında fotoğrafımın yanında yer alan mail adresime gönderebilirler. Vaktim olduğu ölçüde değerlendirip geri bildirimde bulunabilirim.

Muhabbetle.
gazeversite.com
 
Üst Alt