• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cumhuriyet tarihinde ilk

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Cumhuriyet tarihinde ilk

simqe

Kıdemli
Üye
Türkiye bu sabah saatlerinde Cumhuriyet tarihinde bir ilki yaşadı. 'Balyoz Darbe Planı' iddiaları kapsamında eski Kuvvet Komutanları gözaltına alındı. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan gözaltına alınmasıyla 2002'den bu yana görev yapan mevcut komutan hariç tüm 1. Ordu Komutanları gözaltına alınmış oldu. Daha önce de Ergenekon soruşturması kapsamında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon gözaltına alınmıştı.
'Balyoz Darbe Planı' iddiasıyla ilgili bugün İstanbul, Ankara ve İzmir'de çeşitli adreslere baskınlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ile planın altında imzası olduğu iddia edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile çok sayıda muvazzaf ve emekli asker gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde başlayan operasyonlar Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşerken, gelişmeler üzerine Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 3 günlük Mısır gezisini erteledi.
Bu gözaltılarla birlikte Türkiye'de ilk kez kuvvet komutanları gözaltına alınmış oldu. Daha önce Ergenekon soruşturması kapsamında eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur gözaltına alınmıştı.
Gözaltılar ve aramalarla birlikte ortaya çıkan çarpıcı bir detay daha var. Eski 1. Ordu Komutanları emekli Orgeneral Ergin Saygun ve emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın gözaltına alınmasıyla 2002'den bu yana görev yapan mevcut komutan hariç tüm 1. Ordu Komutanları gözaltına alınmış oldu. Daha önce de Ergenekon soruşturması kapsamında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon gözaltına alınmıştı.
1. Ordu'da darbe hazırlıklarıyla ilgili daha önce çeşitli iddialar gündeme gelmişti. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mustafa Balbay'ın günlüklerinde yer alan bir bilgiye göre; dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un Balbay'a "1. Ordu darbe hazırlıklarını tamamladı" şeklinde beyanda bulunduğu iddia edilmişti. Balbay'ın günlüklerinde geçtiği öne sürülen bu görüşme notları Ergenekon iddianamesine de girmişti.
haberturk.com
 

simqe

Kıdemli
Üye
Deniz Baykal'ın açıklamaları çok çarpıcı:

''Demokratik toplumlarda böyle olaylar yaşanmaz. Böyle olayların yaşanması Türkiye'de ne hukukun, ne de demokrasinin istikrarlı bir şekilde işlemediğini gösterir. Ancak darbe dönemlerinde böyle manzaralar ortaya çıkar. Bir süre önce toplumda yüksek sorumluluklar üstlenmiş saygın ve başarı görevler vermiş insanların birden bire böyle suçlanıyor olması, suçluluklarının altında nelerin yattığıyla ilgili kamuoyunu tatmin edecek açıklamaların yapılamamış olması, gerçekten üzüntücü verici olmasına neden oluyor. Kaygıyla izliyoruz bu tabloyu. Sanki Türkiye işgal edildi, bir yabancı güç geldi, Türkiye'yi allak bullak ediyor ya da bir darbe yapıldı, darbeyle iş başına gelenler ülkenin saygın isimlerini hedef haline getirmişler, onlara yönelik kampanyalar yapıyorlar. Üzüntü verici bir manzara.''
Türkiye işgalmi ediliyor?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Haberi duyunca şaşırdım dersem yalan olur,şaşırmadım.Çünkü bu hükümet ile bir çok ilki yaşadık ve yaşıyoruz zaten,örnek mi ;

- Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez,elimizde kalan şirket sayısı neredeyse yok denecek kadar az,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez,Devlet Kurumları birbiriyle kavgalı,pardon Hükümet Devlet Kurumlarıyla kavgalı,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez,devletin yapısı sarsılmakta,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez,ülke " faşizme " doğru yönelmiş durumda,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez, " din kökenli rejim " isteyenler devlet kadrolarını ele geçirmiş durumda,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez,ülke hergün karşı devrim diğer bir deyişle,sivil darbe ile yaşıyor,

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez,TSK bu kadar yıpratıldı (kına satışı da artmıştır heralde ),

- Cumhuriyet tarihinde ilk kez, bariz bir şekilde " TELE KULAK " devlet, pardon " hükümet " güdümünde yapılmakta,

-....

Yani şimdi bu kadar ilklerin arasında 3-5 komutan tutuklanmış,karalanmış,tefe koyulmuş,bir kaç kişinin onuru zedelenmiş... lafı mı olur !!!

Sağlıcakla kalınız.
 

Ammar

Kıdemli
Üye
80 yıldır sürüyodu saltanatları, saltanat elden gidiyo diye atılan çığlıklar son çırpınışlardrı bunlar...

Saltanatı kaldıracaz diyenler kendi saltanatlarını sürdüler....
 

Parlayan Yıldız

Amatör
Üye
Halkların uymak zorunda olduğu anayasalar vardır. Gizli değildir, herkes okuyabilir.

Bir de Devletlerin uymak zorunda olduğu gizli anayasalar vardır. Sadece yetkili kişiler bu anayasayı
bilir, halkın bu anayasadan haberi yoktur. Ve uymamanın cezası çok ağırdır.

Yalnız bu anayasayı yapanlar kimin tarafında anlayamadım. AKP'nin mi, başka bir şeyin mi?
 

simqe

Kıdemli
Üye
80 yıldır sürüyodu saltanatları, saltanat elden gidiyo diye atılan çığlıklar son çırpınışlardrı bunlar...

Saltanatı kaldıracaz diyenler kendi saltanatlarını sürdüler....
Bu 80 yıldır sürdürüldüğünü iddia ettiğiniz saltanatın bitmesini bir 80 yıl daha beklemeniz gerekecek,ondan sonrasını yine konuşuruz :))
 

Ammar

Kıdemli
Üye
Kesin konuşma İnşaALLAH de,

Kimler gelmiş, kimler geçti...

Firavun, Cengiz Han, muhteşem Süleyman, Napolyon, Hitler, Stalin....vs vs.vs
 
Üst Alt