• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cumhuriyet tarihinde en çok iz bırakan Türk kadını sizce kim?

Okunuyor :

• Latife Hanım

Kullanılan: 0 0.0%
  • Zübeyde Hanım

• Afife Jale

• Afet İnan

• Kullanılan toplam oy
    15

simqe

Kıdemli
Üye
iVillage Türkiye okurları, gerçekleştirilen bir anketle “Cumhuriyet tarihinde en çok iz bırakan Türk kadınını” seçti.

3255 okurun katıldığı ankete göre, cumhuriyet tarihinin en çok iz bırakan kadını yüzde 26 oy oranıyla Halide Edip Adıvar oldu. Bu sıralamada Kurtuluş Savaşı’nda cephede mücadele veren Nene Hatun yüzde 22.1 oyla ikinci olurken, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım da yüzde 18.6 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

“Cumhuriyet tarihinde en çok iz bırakan Türk kadınları” şöyle sıralandı;

Halide Edip Adıvar - yüzde 26.2
Nene Hatun - yüzde 22.1
Zübeyde Hanım - yüzde 18.6
Sabiha Gökçen - yüzde 15.3
Latife Hanım - yüzde 12.7
Afife Jale - yüzde 3.5
Afet İnan - yüzde 1.6

iVillage

Bizim anketimizdede Halide Edip Adıvar önde...

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
seçenekler arasından halide edip adıvar ı seçtim ama sırtında cepheye cephane taşıyan anadolu kadını benim için benim tarihimde en üstün sıfattadır.

gordionum

Tecrübeli
Üye
iz bırakma anlamı sadece iyi anlamındamıdır?

rahşan ecevit, başlı başına bir olaydır. adına af çıkarıp, ülkenin kan gölüne çevrilmesine ve toplum vicdanının sızlamasına neden olmadımı?

aynur aydan hükümet devirmedimi?

ayhan aydan menderes'in asılmasına sebep olmadımı?

bunlarda iz bıraktı.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
sabiha gökçe hava limanında bir arkadaşımı yolcu ettim. Büsküvü aldım kuzu tandır fıyatını ödedim.
Bende sizi oraya gitmenizi öneririm.
Yok demeyin,
Var alaka.
Simdi ne alaka...
Sabiha gökce nin kendi kisiligi ve yaptiklari ile yillar sonra onun adi verilerek yapilan bir havaalaninin uygulamasi....!!!

Yani simdi Dünyanin en zalim yöneticisi adina bir cocuk yurdu acilsa orada cocuklara cennetvari bir hayat sunulsa simdi o zalim kisi cok iyi biri imismi diyecegiz...?

tunakan

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
bana göre şıklar sanki yanlış seçilmişler. kahramanlarla, güzellik yarışması birincisi yada sanatçılar sanki uymamış. valla hoşgörünüze sığınıyorum.

Üst Alt