'Cuma Farz değil'

İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, bir televizyon programında Türkiyede cuma namazı farz değildir.

Birçok İslam ülkesinde de değildir. Cuma namazı cemaatle kılınan bir namazdır. O cemaatin vücut bulması, o cemaatin o namazı kılmak için toplandığı mekanın hassasiyetleri önemlidir. Fıkıhtan dikkate alındığı zaman bu dediğim doğrulanır dedi .

Türkiyede hoparlörle okunan ezanın sesini çok yüksek olduğunu da belirten Öztürk, Cihazla namaz ilan edemezsiniz, İslam bunu yasaklamıştır. Güzel sesli insanlara ezan okutacaksınız. Ezan, insan sesiyle okunacak. Bunu tartışamazsınız. Bir de hoparlörlerin sesini sonuna kadar açanlar var. Ben namaz kılacağım, siz de ayağa kalkın diyor. Böyle bir yetkin yok ki senin. Bunun çocuğu var, hastası var, vardiya işçisi var.

Kalkın diye sanki insanlara ceza veriyorlar. Kalkıp kılacaksa zaten kalkar, kılar. Bu cihaz sesine boğulmuş inat gösterisi. Buna bütün Müslümanların karşı çıkması lazım. İbadette o teknolojiyi kullanmak dine aykırıdır diye konuştu.

Sizin yorumlarınız..?
 

zelimhan

Uzaklaştırıldı
Hadi ordan bee ..
sokaklar da satıcılar bangır bangır bağırırken , sokaklarda serseriler bağırırken araba düdüklerinden rahatsız olmuyorsun ama EZANA geldi mi rahatsız oluyorsun hadi ordan be çirkef
 
İlahiyatçı yazar Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, bir televizyon programında “Türkiye’de cuma namazı farz değildir.

Sizin yorumlarınız..?


Y.Nuri Öztürk benim icin islamiyet üzerinden cebini dolduran , bu cep siskinligini kitap yazarak, tv programlarinda entel ve dantellerin hosuna gidecek seyler söyleyen , uzun zamandir milletin kendisini secilmis kisi - yada Mehdi olarak ilan etmesini bekleyen biri... bu yüzden onun ne dedigi kendini baglar ben ve benim gibileri ilgilendirmez...

Konu ile ilgili benim yorumum ;

Ben KILIYORUM demekki bana Farz... sen kilmiyorsan ama farz diyorsan aramizda fark yok...

Ama kilmayisini farz olmayisina bagliyorsa , bu kisi icin zaten farz yada sünnet pek umurunda degildir..

Farz ve vacipler birinin umurunda degilse , onun bu konu hakkinda ne dedigi de benim umurumda asla olamaz...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt