Çuha çiçeği, Hatmi, Anason

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

ÇUHAÇİÇEĞİ KÖKÜ, HATMİ KÖKÜ, ANASON TOHUMU

Alman resmi gazetesinde 11.03.1992 tarihinde yayınlanarak ( Heftnummer: 49, ATC-Code:R07AX, Fixe kombinationen) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Doktor reçetesine göre eczanelerde hazırlanmaktadır.

Etkisi: Balgamın sulandırılarak kolayca dışarı atılmasını sağlar. Kramp giderici ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Yapışkan madde (Polisakkarit) ile kaygan dokuyu (mukoza) koruyarak tahrişi önler.

Kullanıldığı yerler: Soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolları hastalıkları ve bunun sonucu olan kuru öksürükte kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Anason ve anethole hassas kişiler kullanmamalıdır.

İstenmeyen Etkileri: bazı hallerde cilt, solunum yolları ve sindirim sisteminde alerji görülebilir, bulantı ve mide şikayetleri meydana gelebilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok. Birlikte alınan diğer ilaçların emilimi engellenebilir.

Kullanım miktarı: Çuhaçiçeği kökü günlük kullanım miktarı kadar, Hatmi kökü ve Anason tohumunun ilgili bölümlerde belirtilen günlük kullanım miktarlarının % 50-75 ‘i birlikte kullanılır.

Örnek bir karışım şöyle olabilir:
Hatmi kökü 60 gr (İnce kıyılmış)
Anason tohumu 20 gr (Dövülmüş)
Çuha çiçeği kökü 10 gr (İnce kıyılmış)
Hekim neden göstererek anason tohumu ve Çuha çiçeği kökü miktarlarında değişiklik yapabilir.

Kullanım şekli: 1 yemek kaşığı çay karışımı bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür, bal ile tatlandırılarak içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3-5 fincan içilebilir.

Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Dr. Ahmet Toptaş
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978,9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
 
Üst Alt