Çörekotu Yağının Kullanımı

ÇÖREKOTU YAĞININ KULLANIMI

Çörekotu yağı cilt, saç bakımı ve gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Deri ve cilt bakımında; Sivilce ( Akne), pullanma, döküntü, egzama, uçuk, mantar hastalıkları, yaralanmalar, ezik, parazit ve haşere sokmasında kullanılmaktadır.

Çörekotu yağı saç, saçlı deri ve tırnak bakımında da kullanılmaktadır.

Gıda takviyesi olarak içilen çörekotu yağı ilaç kalitesinde olmalıdır. Avrupa birliği ülkelerinde çörekotu yağına %42 oranına kadar diğer bitkisel yağlar kanunen katılabilmektedir. Amerikan standartlarında ise diğer yağların katılmasına izin verilmemektedir ( SASO 1333, GS 670).

Amerikan ve Avrupa standartlarına göre içilecek çörekotu yağı;
  • Berrak olmalı, içerisinde bulanıklık veren maddeler bulunmamalıdır.
  • Altın sarısı renginde olmalıdır.
  • Tadı hoş ve lezzetli olmalıdır.
  • Kolay akıcı olmalıdır.
  • Peroksit sayısı 1 kg yağda en fazla 10 miliekivalent oksijen olmalıdır.
İçilecek çörekotu yağı konusunda çok titiz olunmalıdır. Üretim izni ve üreticisi bilinmeyen, özel ambalajında olmayan ve yukarıda verilen kaliteyi sağlamayan çörekotu yağı kesinlikle içilmemelidir, kanser yapabilir. İlaç kalitesinde olmayan çörekotu yağı sadece cilt ve saç bakımında haricen kullanılabilir.

Gıda desteği olarak çörekotu yağı ilaç kalitesinde ise içilebilir. Özel bir kullanım zorluğu yoksa yağı yerine çörekotu tohumu tercih edilmelidir. Çörekotu tohumunda 115 den fazla madde bulunmaktadır ve bunların hepsi vücut için önemlidir. Çörekotu yağında ise bu maddelerden çok azı bulunmaktadır.

Not:
1- Çörekotu yağı hamilelik döneminde içilmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince içilirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır ( Çörekotu tohumu tercih edilmelidir).
2-Çörekotu yağı doğal oranda yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.

Kaynaklar:
1-Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
2-Tıp yayınları portalı “ Pubmed” sitesinde “Nigella sativa” araması yapılırsa çörekotu konusunda bilimsel çalışmalara ulaşılabilir.
 
Üst Alt