Çöl kuzgunu

Çöl kuzgunu (Corvus ruficollis), kargagiller (Corvidae) familyasından kuzguna benzer bir kuş türü.

Fiziksel özellikleri

Çöl kuzgunu, yaklaşık 52-56 cm uzunluğunda, leş kargası kadar iri olmayan bir türdür. Leş kargasıyla benzer dağılım alanlarına sahiptir ancak, gagası onunki kadar büyük değildir ve kanatlar biraz daha sivridir. Baş ve boğaz, belirgin olarak İngilizce adını aldığı, kahvemsi-siyah, tüylerin geri kalanı metalik mor-siyah, mavi ya da morumsu mavidir. Bu türün gerçekte siyah olan tüyleri sıkı sık solarak tamamiyle kahverengimisi siyaha döner ve kuş tüy dökme zamanında tamamen kahverengi olarak görülür. Ayaklar, bacaklar ve gaga siyah renktedir.

Beslenme
Besin, leşler, yılanlar, çekirgeler ve diğer böcekler, kıyısal bölgelerdeki balıklar, çuvallardan çalınan tohumlar, hurmalar ve bunun gibi diğer meyveler olabilir.

Üreme
Yuvalar leş kargasınınkine oldukça benzer ve ağaçların üzerinde, uçurumlarda veya eski, harap binaların içinde bulunabilir. Yuvalarında genelllikle 4 ya da 5 yumurta bulunur ve 20-22 gün kuluçaya yatarlar. Genç kuşlar genellikle yuvadan 37-38 gün sonra ayrılırlar, 42-45 günde tam olarak uçarlar.

Ötüşü
Sesleri bayağı kuzguna oldukça benzer, "karr-karr-karr" şeklindedir. Uçuş sırasında ise "kuerk-kuerk" şeklindedir.

Dağılımı
Kuzey Afrika, Kenya'nın aşağısı, Arabistan yarımadası ve Orta Doğu'nun yukarısı ve güney İran'a kadar olan bölgelerde geniş dağılım alanına sahiptir. Çöl iklimindeki vahalar ve palmiyeler yaşam bölgelerini oluşturur.

wikipedia
 
  • Etiketler
    çöl kuzgunu
  • Üst Alt