• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çocukta cinsel eğitim

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Çocukta cinsel eğitim

İnci

Kıdemli
Üye
Çocukta cinsel eğitim

Amerikalı uzman Deb Donavan kendi tecrübe ve birikimlerinden yararlanarak çocuklara seks eğitimi konusunda şu bilgileri veriyor:
Çok önemli sayıdaki aile çocuklarına seks konusunda bazı şeylerin öğretilmesi hususunda sorumluluk hissederler. Fakat çok azı bu sorumluluğu üstlenirler. Problem sadece çocuklarımıza bilgi aktarmak değil fakat aynı zamanda iletişim için kapıları açabilmektir. Eğer ki daha önce buna başlamadıysanız, şimdi başlamak çok geç değildir. Çocuğunuzla bu konuyu tartışmaya başlamak işin en zor kısmıdır:

Medya, film ve televizyonu verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Kendi hislerinizi onunla paylaşarak başlayabilirsiniz.
Kendi kişisel tecrübelerinizden ona bahsediniz.
Çocuğunuzu çok dikkatli bir biçimde dinleyiniz.
Gelişimin bu aşamasında, çocuğunuz daha fazla gerçeğe dayanan bilgilere ihtiyaç duyabilir ve bunu sizden isteyebilir. Bu aşamada neler yapabilirsiniz?

Bu üreme konusunda çocuklarınızın öğrenmesi konusunda iyi bir zamandır. Örnek olarak hayvanları kullanarak ve böylece daha eğlenceli olmasını sağlayarak konuyu beraber inceleyebilirsiniz. Eğer siz veya bir arkadaşınız hamile ise, bunu konuyu daha derinleştirmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanabilirsiniz. Bunu bir öğretme anı olarak kullanın.

Belli yaşlardaki çocuklar kadın ve erkeklerin vücut bölümleri ile ilgili kelime haznesini tam olarak kullanmalı ve bunun farkına varmalıdırlar. Çocuklar arkadaşları ile konuşurken terminalojiyi tam olarak kullanmazlar.
Arkadaşlık geliştirme ve bunu devam ettirme genellikle ihmal ettiğimiz hayati önem taşıyan bir yaşam becerisidir. Bunun sezgisel bir biçimde bilindiğini varsayarız. Çocuğunuza arkadaşlık kurmayı ve bunu devam ettirmeye yarayacak becerileri öğrenmesine yardım edin. Arkadaşlar çocuğun kendi özsaygısını kazanmasında çok yardımcı faktörlerdir.
Çocuğunuza çeşitli aile yapılarını anlamasına yardım edin.TV programlarını bu tartışma için bir adım olarak kullanabilirsiniz.( Örneğin:Bazı ailelerde anne, baba ve iki çocuk var bazılarında ise ....)

Erken gibi görünmesine rağmen, bu çocuğunuza AIDS'in temel gerçeklerini öğretmede iyi bir zaman olabilir.Çocuğunuz muhtemelen televizyon ve film izlerken AIDS hakkında daha önceden bazı şeyleri duymuş olabilir. Duydukları hakkında kafası karışmış olabilir ve bazı gereksiz korkular hissediyor olabilir. Çocuklara bazı temel bilgilerin verilmesi gerekir. AIDS'in diğer hastalıkların bulaştığı yöntemle bulaşmadığını açıklamakla başlayabilirsiniz. AIDS sıradan temaslarla geçmez soğuk algınlığında olduğu gibi. Çocuğunuza kendi yaşına uygun olarak AIDS virüsünü kapmasının gerçekleşmesinin büyük bir çoğunlukla olası olmadığını açıklayın.

ÇOCUĞUNUZU OKULDAKİ SEKS EĞİTİMİ DERSLERİNE NASIL HAZIRLAMALISINIZ?

Çocuğunuz gelecek dönemde okulda seks eğitimi dersi alacak. Siz ise bu konuyu onunla paylaşmaktan biraz utanç ve biraz da tereddüt içerisindesiniz ve bu konuyla ilgili olarak çocuğunuza nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsunuz. Bu konuyu tamamen okula mı bırakacaksınız? yoksa çocuğunuza bu konuda kendinizin en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz ?

Bu konudaki sorunları Amerikalı uzman Erlyne Osburn kendi deneyimlerinden yola çıkarak şöyle cevaplıyor:
Bu gibi çok özel ve kişisel konuları tartışmak hem aile hem de çocuk için rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, ailelerin çocuklarıyla seks, üreme organları ve seksin ahlaki yönü ile ilgili konuları konuşmaları gereklidir. Aileler çocuklarının ilk öğretmenleridir. Ayrıca ailedeki ahlaki liderlerdir de.
İnanıyorum ki; çocukların "hayatın gerçekleri" konusunda TV programlarından, filmlerden ve çevrelerinden önce ilk defa ailelerinden öğrenmeleri çok önemlidir. Bu dersler karanlıkta bulunan konuların paylaşılmasında önemli bir fırsattır. Ayrıca bu çocukların ailelerin onların ne bilmesi gerektiği düşüncelerini teminat altına alır. Çocuklar ailelerinden temel bilgileri alırlarsa, diğer kaynaklardan aldıkları bilgileri kafalarında değerlendirmede kendilerine güvenleri artar.

Çocuğunuzla bu konudaki konuşmalarda güven kazanmak istiyorsanız, arkadaşlarınızla ve diğer aile üyeleriyle onların çocuklarıyla konuşma tecrübeleri hakkında konuşun. Belki onlar da size bazı izlemeniz gereken video ya da bazı kitaplar tavsiye edebilirler. Eğer bir dini organizasyona üye iseniz, bu organizasyon vasıtası ile elde edebileceğiniz materyaller olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca diğer referanslar için çocuk doktoruna da başvurabilirsiniz. İlave olarak yörenizdeki bir kitapçı ya da halk kütüphanesi de siz ve çocuğunuz için bazı kaliteli bilgilere ulaşmanızı sağlayabilir.

Okulda sex eğitimi dersleri başlamadan önce, derste kullanılacak metaryelleri ve içeriği görmek için okula bir ziyarette bulunabilirsiniz. İnanıyorum ki dersten önce ailelere bu konuda bilgi sunulması standart bir yöntemdir. Ne yazık ki, çok az aile çocuklarının bu dersi almadan önce okula gidip bu materyalleri izleyip bilgi alıyorlar. Ailelerin evlerinde çocuklarına verdikleri ahlaki ve dinsel eğitimle okulda sunulan bilgilerin çatışmadığını öğrenmek açısından bu çok önemlidir. Ailelerin kendilerini mecbur hissetmesi halinde çocuklarını bu derslerden alması için bir neden oluşturmak açısından bir fırsatları doğmuş olabilir.

Çocuğunuz okulda sex eğitimi aldıktan hemen sonra, onunla oturup okulda aldığı bilgiler konusunda konuşun.Çocuğunuzun herhangi bir sorusu olup olmadığını ve sizin evde öğrettiklerinizle okulun sağladığı bilgiler arasında bir çatışma olup olmadığını öğrenin. Okulların bu konudaki yaklaşımı genellikle ahlaki olmaktan çok biyolojiktir ve böylece çocuğunuzla kendi ahlaki yaklaşımınızı vurgulayarak konuşabilirsiniz.Ayrıca çocuğunuzun ders hakkındaki görüş ve cevapları konusunda okula bilgi de verin. Öğretmen aldığı bu bilgileri değerlendirerek programda bazı değişiklikler yaparak ya da programı aynen devam ettirerek eğitime devam edecektir.

hekimonline.com
 
Üst Alt