• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çocukları karne alan anne-babalar dikkat!

Okunuyor :
Çocukları karne alan anne-babalar dikkat!

S

SAHARAY

Ziyaretci
Çocuğunuzu cezalandırmayın!


Çocukları karne alan anne-babalar dikkat!

2008-2009 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Uzmanlar, eğitim öğretim döneminin ilk yarısını tamamlayarak karne alan öğrencilerin velilerine, çocuklarına gösterecekleri tepkiler konusunda önerilerde bulundular.

İçebakış Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitasyon Hizmetleri Psikolojik Danışmanı Yasemin Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derslerinde başarısız olan öğrencilerin yaşayabileceği travmalar ve sorunlar hakkında bilgi verdi.

Ateş, kötü bir karne karşısında ceza vermenin ya da tam tersine kötü notları görmezden gelmenin çocuğun ileride daha başarılı olmasının önünde engel oluşturabileceğini dile getirerek, ''Karnede sonuçlar kötüyse, çocuğunuzu suçlamak yerine onu 'sorumluluk alma' konusunda iyi eğitip eğitemediğinizi öncelikle anne baba olarak kendinize sormalısınız'' dedi.

Zayıf karne getiren çocuğa asla kızılmaması, çocukları, kardeşleriyle ya da akranlarıyla kıyaslanmaması gerektiğinin altını çizen Ateş, şunları söyledi:

''Asla 'tembelsin, işe yaramazsın' gibi onu aşağılayacak, incitecek etiketlemeler kullanmayın. Notları düşük diye sevginizi esirgemekle tehdit etmeyin. Önce iyi notlarını takdir edin, sonra zayıf notlarıyla ilgili açıklamalarını dinleyin, kendisini anlatmasına fırsat verin. Öfkenizi kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konuşmayı sakinleştiğiniz bir ana erteleyin.

'Sömestr tatilinde oyun oynayamazsın, dışarı çıkamazsın, istediğin etkinliğe katılamazsın, çünkü notların düşük' diyerek onu cezalandırmayın, dinlenmesine fırsat verin. 'İkinci dönem düzenli bir çalışma sistemi ile bunu aşabiliriz' diyerek çocuğunuzu motive edin.''

Ateş, başarısızlığın altındaki nedenleri araştırmak üzere ailelerin, sınıf öğretmenlerinden ve rehberlik servislerinden yardım almaları gerektiğini söyledi.

-KONYA-

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde uygulamaya konan ''e-öğrenci'' sisteminin faaliyete geçtiğini belirterek, velilerin ve öğrencilerin bu siteden, derslerden alınan notları görebildiğini anlattı.

Bu sistemin liselerde yeni başladığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

''Daha önceden veliler ve öğrenciler, karne sendromu yaşıyordu. Veliler, internetten çocuklarının notlarını önceden görebildikleri için artık karneyle ilgili bir şok yaşamayacaklar. Veliler, sistem sayesinde gelecek karnenin nasıl olacağı konusunda hazırlıklı oluyor, öğrencilerin hangi alanlarda eksikleri olduğunu, bu konuda öğrenciye nasıl bir destekte bulunulması gerektiğini önceden öğrenip, planlama yapabiliyor.''

Halil Şahin, ''e-öğrenci'' programı sayesinde, öğrenci ve veli arasındaki münasebetlerde yaşanması muhtemel olumsuzlukların da en aza indiğini sözlerine ekledi.

AA


haberturk
 
Üst Alt