Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!

mopsy

Emektar
Üye
Açıkta satılan gıdalar ve kaynağı bilinmeyen sular, yaz hastalıklarına davetiye çıkarıyor

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Pediatrik Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, çocuklarda yazın rastlanan pek çok hastalığın nedeninin olumsuz şartlar olduğunu belirterek, Kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmemesi bu hastalıklara davetiye çıkarıyor diyor.

Okullar kapandı, aileler çocuklarıyla tatile koştu. Tatilde genelde açık hava deniz, havuz gibi yerlerde olmayı tercih eden aileler, çocuklar açısından bazı tehlikeleri göz önünde bulundurmalıdırlar... Cengizlier, çocukların enerji toplayacakları bu güzel günleri daha sağlıklı geçirmeleri için yaz hastalıkları riskine karşı aileleri, dikkatli olmaları konusunda uyarıyor

Yaz mevsiminin pek çok hastalığı da beraberinde getirdiğini söyleyen Prof. Cengizlier, çocuklardaki yaz hastalıkları arasında güneş çarpması, ishal ve kusma ile giden barsak enfeksiyonları, hepatit A, havuz enfeksiyonları; dış ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, deride mantar, böcek sokmaları, alerjik reaksiyonlar ve kırık çıkık gibi travmalar olduğunu söylüyor.

Röportaj: Gülşen Kaş
Prof. Dr. Reha Cengizlier, yazın çocuklarda ortaya çıkabilecek bu hastalıkları şöyle anlatıyor:

Kulak enfeksiyonları: Kulağa dışardan giren mantar, bakteri, virüs gibi mikroplar, önce kaşıntı, ardından iltihaplı, pis kokulu akıntılara neden olabilir. Kulakta zaten normal olarak salgılanan sarı-kahverengi buşon kirli suyu çeker, şişer, içindeki mikrobun hastalık yapmasını kolaylaştırır. Pis kokulu, beyaz, sarı, yeşil akıntı olursa hemen doktora görünüp gerekli ve doğru ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları: Damlacık enfeksiyonu olarak nefes yoluyla vücuda giren mikroplar, üst solunum yolu, boğaz enfeksiyonu yapabilir. Ateş, kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlar. Çok daha ağır tablolara dönüşebilir. Ayrıca suya dalma, boğazdaki potansiyel hastalık mikroplarının daha derinlere taşınmasına ve sinüzit oluşmasına yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu: Özellikle kız çocuklarda daha sık görülür. Islak mayo ile bekleme, yeterli temiz olmayan suya girme veya su kenarında yerlere oturarak oynama, mikropların girişini kolaylaştırır. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, karın ağrısı, ateş veya kusma gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bazen bunların birçoğu birlikte olur. Erken tanı ve tedavi, ilerde oluşabilecek daha ciddi ve kalıcı rahatsızlıkları önleyecektir.

Güneş çarpması: Çocuk uzun süre etkili güneş altında kalırsa, oyuna dalıp kaybettiği suyu yerine koymazsa, bir süre sonra ateş, halsizlik gibi belirtiler başlar. Vücuttan kaybedilen suyun içindeki sodyum, potasyum gibi elementlerin eksikliği de belirtileri şiddetlendirir. Su kaybının şiddetine göre şoka kadar varan tablolar oluşabilir. Güneş çarpması, sık sık su ve meyve suyu, ayran gibi elementleri de içeren sıvı verilmesi, çocuğun öğlen güneşinde oyuna bırakılmaması, diğer zamanlarda da gözetim altında ve güneşte çok kalmadan oynaması sağlanarak önlenebilir. Ortaya çıktığında, hemen değişik içerikli sıvılardan bol bol verilmeli, çocuk alamıyorsa veya kusuyorsa, hemen sağlık kurumuna götürüp gerekiyorsa damardan sıvı verilmesi gerekir.

Güneş yanığı: Bu dönemde en sık görülen rahatsızlık güneş yanığıdır. Burada korunmak önemlidir. Güneş ışınları 45 dereceden daha dik iken güneşlenmemek gerekir. Suyun içindeyken de güneş yakar. Hem direkt, hem de sudan yansıyan ışık yakar. Bu nedenle çocuklarda, 30 faktör civarındaki koruyucu güneş kremleri kullanılması uygundur. Dikkat edilecek konu; bu kremlerin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi, her 3 saatte bir de tekrarlanmasıdır. Özellikle yüzü korumak için de kıyıda oynayan çocuklara geniş kenarlı şapka takmak yararlı olabilir.

Sinek-böcek sokmaları: Sinek böcek sokmaları da kaşıntıya, ardından deride iltihaplı yaraya neden olabilir. Geceleri mümkünse koruyucu tül perdeli yatak kullanmalıdır. Özellikle bebeklerde ciltten emilim çok olacağı için cilde sık sık kimyasal sinek kovucu sürmek doğru değildir. Yaz akşamlarında uzun kollu, ince, hava alan pamuklu giysilerle sineğin sokacağı alanı azaltmak gerekir. Geceleri, sineklikli odanın ilaçlanıp yatmadan önce iyice havalandırılması da uygun bir yöntemdir. Sinek, böcek sokmasında antihistaminik ve ek ilaçlar içeren lokal kaşıntı önleyici krem, merhem, losyonlar kullanılabilir.

Yazın ortak kullanılan eşya ve yiyecekler Hepatit Aya neden olabiliyor

Mantar: Mantar bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Islak mayo zemin hazırlar. Genel kullanıma açık, yeterince temizlenmeyen havuz kenarı, banyo, tuvalet gibi ortamlardan, hastaların kullandığı terlik, havlu gibi eşyaları kullanmakla bulaşabilir. Kaşıntılı, bazen kızarık, bazen beyaz kabuklu görünümdedir. Mutlaka doktor kontrolünde uygun mantar ilacının uygun süre kullanımı gerekir.

Deri alerjileri: Dıştan bazı bitkilerin temasına bağlı kızarma, kaşınma olabilir. Direkt güneş ışığına bağlı deride kızarma, kaşınma, hatta ödem gelişebilir. Bazen soğuk su, hatta sadece su bile deride ürtiker ve anjioödem denen kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı yapabilir. Hemen antialerjik ilaç verilmeli, esas tedavisi için de sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Sarılık: Hepatit A denilen bulaşıcı sarılık türü, özel bir virüsün bulaşmasıyla olur. Kirli su, gıda, kirli el en önemli bulaşma araçlarıdır. Basit bir enfeksiyon gibi halsizlik, ateş şikayetleriyle başlayıp, kusma, karın ağrısı eklenebilir. İdrar renginde portakal kabuğu gibi koyu sararma, göz akında sararma ile belirginleşir. Bulaşıcıdır, iyileşmesi uzun zaman alabilir.

Korunma: Artık çocuklarımızı bu hastalıktan da aşı ile koruyabiliyoruz. 1 yaşından itibaren yapılabilen, 6 ay ara ile 2 doz aşı korumada önemli rol oynar.

Hepatit Adan korunmanın diğer yoları: Hepatit A geçiren kişilerin mikrobu bulaştırmalarını önlemek için el ve tırnak temizliğine son derece dikkat etmek gerekiyor. İç çamaşırlarının, çarşaflarının ve tuvaletlerin solüsyonlar ile temizlemek, hastaya bakan hemşire, doktor, hasta bakıcı ve aile bireylerinin de ellerini sık sık mikrop öldürücü sıvılarla yıkamaları bu hastalıktan korunmada son derece önemlidir.

Yaz ishalleri çocukları etkiliyor

Yaz aylarında sıklıkla görülen ishal, bulaşıcı hastalıkların en sık görülenlerinden biri. İshalin çeşitleri olduğunun altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Pediatrik Allerji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, ishalin sebeplerini şöyle açıklıyor:

İshal, sebebine göre değişik şekillerde seyreder. Örneğin bazı bakterilerin toksinlerinden kaynaklanan ishal, bozuk gıdalardan bulaşabilir. Bir de mikropların bazıları, bizzat kendileri ishal yaparlar. Bunların başında rota virüsü gelir. Rota virüsü aşı ile korunması mümkün olan mikroplar grubundandır. Buna rağmen hala rota virüse bağlı ishaller çok sık görülmektedir. Rota virüsü, çocuklarda ateş, kusma, şiddetli ishal, belirgin derecede halsizlik, bitkinlik, yorgunluk hatta daha ağır sonuçlar oluşturabilir.

İshalin 1-2 kez olduktan sonra geçmediği durumlarda ailelerin hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiğini önemine değinen Prof. Cengizlier, alınması gereken önlemleri ve yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

Öncelikle su vermeyelim de ishal geçsin gibi yanlış düşüncelerle oyalanmamak ve en erken dönemde bir sağlık kuruluşuna başvurularak tedaviye başlanması gerekir. Tedavide temel amaç ishalde kaybedilenin yerine konmasıdır. Sadece basit su olarak değil, elektrolit içeren; meyve suyu, ayran gibi içecekler içirilmelidir. ORS diye bilinen çocukların hem su hem de elektrot kaybını ortadan kaldıran poşet halinde bir toz, suya karıştırılıp çocuklara içirilir. Vücut ağırlığının yüzde 5inin kaybını bu şekilde rahatlıkla yerine koyabilir. Kayıp yüzde 5-10 arası olduğunda serum gerekebilir, yüzde 10dan fazla ise mutlaka hastanede tedavi görmesi şarttır.

İshalin durdurulması başka hastalıklara zemin hazırlıyor

İshale yol açan virüslerin tedavisinde hiçbir antibiyotik veya hiçbir ishal durdurucu ilacın yeri olmadığını vurgulayan Dr. Cengizlier, Vücudun kendini koruma görevi vardır. Eğer siz bağırsak hareketini durdurursanız, vücut bağırsaktaki virüsü ishal yolu ile atamaz. O zaman virüs bağırsaktan kana geçerek çok daha başka rahatsızlıklara neden olabilir. Amipli dizanteri, kolera gibi hastalıklar da ishale neden olabilir. O nedenle sebebi saptanmadan durdurulan ishal istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bir diğer yanlış da ishalin yanı sıra kusma varsa kusma önleyici ilaçların kullanılmasıdır. Oysa ishale kusma eşlik ediyorsa kusmayı durdurucu ilaç vermiyoruz. Çünkü bazı virüs hastalıkları varsa bu ilaçlar ağır yan etkilere yol açabildiği gibi ölüme bile neden olabilir diyor.

Çocukta ishallerin yaz aylarında artış göstermesiyle ilgili olarak hijyen şartlarına değinen Dr. Cengizlier bu konunun önemini de şöyle vurguluyor:

İshalin en önemli nedeni temizlik kurallarına tam uyulmaması. Özellikle el temizliği çok önemli. Annenin veya çocuğa bakan kişilerin el temizliğine çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Cengizlier, ishalde mikrop el aracılığı ile bulaşabiliyor. Örneğin hastaneye ishal nedeni ile yatırılan çocukların anne ve yakınında da ishal başlaması, durumun son derece önemli olduğunu ve defa fazla önlem alınması gerektiğini gösteriyor.

indigodergisi.com
 
Üst Alt