Çocuklarda bağışıklık sistemi

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Bağışıklık sisteminin güçlü oluşu sadece hastalıklara karşı dirençli olmayı ifade etmez, aynı zamanda ruhsal-bedensel normal gelişmeyi de kapsar.

Çocuğun bağışıklık sisteminin dengede oluşu anne ve baba sağlığından başlar. Bilindiği gibi bazı hastalıklar irsidir, genlerle çocuklara geçer. O halde konuya anne ve babadan başlamak gerekir.

Hamilelikten önce 8-10 ay boyunca düzenli olarak anne ve babanın çörekotu yemeleri bağışıklık sistemi dengelerini sağlar, hormon ve enzimler sağlıklı çalışır, yumurta ve sperm kalitesi yükselir. Bu özellikler çocuğa da yansır.

Emzirme dönemi boyunca anne çörekotu yerse, kendisinin ve çocuğun sağlığı korunur, ilaç kullanma gereği kalmaz, ilaçların yan etkilerinden sakınılmış olur.

Çocuk sütten kesilince düzenli olarak çörekotu yedirmelidir. Çörekotunun hiçbir yan etkisi yoktur, tedavilerle uyumsuzluk göstermez, tedavi sırasında da yenebilir.

Bağışıklık sisteminin dengede ve vücudun savunma gücünün yüksek olmasıyla sağlanabilecek faydalardan birkaçı şöyle sıralanabilir;
  • Alerjik hastalıklar gelişmez,
  • Kalp-damar sistemi normal gelişir,
  • Beyin ve sinirlerin çalışması sağlıklı olur,
  • Hastalıklar seyrek olarak ortaya çıkar ve bunlar hafif atlatılır,
  • Akciğerler ve bronşlar sağlıklıdır, hücreler yeterli oksijeni alır,
  • Yeni gelişen ve yenilenen hücreler sağlıklı olur, büyüme normal seyreder.
Çocukların ve gençlerin kolay ulaşabilecekleri yerlerde çekirdekli kuru üzüm, dut kurusu, siyah erik kurusu, gün kurusu kayısı bulundurulmalıdır. Bu gıda maddeleri antioksidan ihtiyacını karşılar ve gençleri hazır gıdadan uzaklaştırır.

Çörekotunun kullanımı konusunda bu blogdaki “Çörekotu nasıl yenmeli” makalesi okunabilir.

Not:
1- Hamilelik döneminde çörekotu yenmesi tavsiye edilmez, hamile kalındığında çörekotu kullanımına son verilir, doğuma bir hafta kala çörekotu yemeye başlanır ve emzirme süresince devam edilir.
2- Öğütülmüş olarak satılan çörekotu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapabilir.
3- Çörekotu doğal oranda yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.

Kaynaklar:
1-Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
2-Tıp yayınları portalı “ Pubmed” sitesinde “Nigella sativa” araması yapılırsa çörekotu konusunda bilimsel çalışmalara ulaşılabilir.
 
Üst Alt