• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çocuklara Nasıl Kitap Okutulur?

Okunuyor :
Çocuklara Nasıl Kitap Okutulur?

atiyel

Acemi
Üye
Çocuklar okul çağına başladıklarında, zorunlu olarak okuma ödevleri yapıyorlar.
Bu ödevleri yaparken kitapların sihirli dünyasına sokmak için bir çok veli veya anne baba, çocuklarını zorladıkları bir gerçektir. Çocukları kitap okumayı sevdirmenin aşamalı metodları vardır. Bunlardan bazılar şöyledir;
  • Çocuklar için 'Okuma alışkanlığı kazanma' projesi hazırlayın.
  • Evde okuma günleri ve saatleri düzenleyin.
  • Okunacak kitap sayfasını hedefleyip bitirin.
Evinize kitaplık köşesi yapın. Kitap okumanın önemiyle ilgili yaşanmış olaylar anlatın. Çocuklara kısa şiirler ezberletin, şiir dile güzellik katar. Okuduğunuz kitapları birbirinize anlatın.
Bunlar bilinen yöntemlerdir.

Bu arada çocuk kitapları seçerken can sıkıcı ve kötü bir dille yazılmış çocuk kitapları almayın..
Herkese sevgiler

Moderatör tarafında düzenlendi:

Anarchist

Acemi
Üye
Ağaç yaşken eğilir..Seçilen kitaplarında büyük önemi var ,okunması ve anlaşılması kolay, çocukların hayal gücüne hitap eden kitaplar olmalı.

atiyel

Acemi
Üye
Haklısınız ancak çocuğun ne alması gerektiği çok önemli, kitaplar sadece öğrenme araçları değil okuduğunu anlama, yani idrak kabiliyetlerini de çok etkiliyor. Kitabın resimleri bile önemli hale geliveriyor. Bu konuda aslında biraz büyük çocuklar için çok beğendiğim yayınevleri var.
mesela Günışığı kitaplığı diye bir yayınevi var.
Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama, bu yayınevi çok başarılı mesela Can yayınları da öyle..
Kaknüs yayınlarını da çok beğeniyorum. kızım 8 yaşında genellikle bu yayınevlerinden kitap alıyorum.
Ama çok incelemek lazım..

Üst Alt