Çocuklar da Haydutmuş!!

  • Konbuyu başlatanredyellow
  • Başlangıç tarihi
R

redyellow

Ziyaretci
Dersim arşivinden kıyım belgesi çıktı

Başbakanlık'ın ilk Dersim Davası'na gönderdiği belgelerin içinden, davada adı geçen köyle ilgili 'imha telgrafı' da çıktı.

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Dersim için gerekirse özür dileriz demesinin ardından ilk adımı atan ve Cumhurbaşkanlığı aleyhine dava açan Ali Doğan, bir sayfayı araladı. Dava kapsamında Başbakanlıka bağlı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünden Tuncelideki mahkemeye 1826 belge yollandı. Belgelerin arasından, Ali Doğanın köyü Bornek dahil 3 köyde yaşanan katliamların kayıtları çıktı.

Dönemin Ordu Müfettişi Orgeneral Kazım Orbayın el yazısıyla kaleme alıp 15 Ağustos 1938de Başbakan Celal Bayara gönderdiği telgrafta; Bornek (Düzpelit), Zımbik (Çığırlı), Kırnik (Buzlupınar) ve Heç (Demirkapı) köylerinden 395 kişinin asilere yardım ettikleri iddiasıyla öldürüldükleri belirtiliyor. Yazıda, Muhtelif köylerden mukavemet görmesi üzerine haydutlara öteden beri yataklık ve şeriklik eden Zimbik, Hiç, Kırnık ve Bornak köylerinden 395 haydut ölü olarak ele geçirilmiştir deniyor.

Ayrıca bir başka köyde Mehmet Ali isimli bir kişinin bir onbaşıyı öldürmesi üzerine 49 kişinin de imha edildiği belirtilerek, Mehmet Ali isminde bir haydut kafile arkasından firarlayarak Necip onbaşıyı hançerle şehit etmiştir. Bu kargaşalıktan istifade ederek kaçmak isteyen 49 kişi imha edilmiştir ifadesi kullanılıyor.

2 ve 4 yaşında haydutlar!
Ali Doğan ın avukatı Barış Yıldırım, telgrafta geçen 4 köyün komşu olduğunu vurgulayarak Kuvvetle muhtemeldir ki ölü olarak ele geçirildiği ifade edilen 395 haydut arasında davacının annesi, 2 ve 4 yaşlarındaki kardeşleri ile 16 yakını da bulunmaktadır. Dolayısıyla bu belge aynı zamanda davacı ve yakınlarının süngülenmesi olayını da içermektedir dedi.

Her akşam Ankara ya telgrafla bilgi veriliyordu
Dönemin Ordu Müfettişi Kazım Orbay ın el yazısıyla yazıp yolladığı tel-graflarda, yardım ve yataklık suçlamasıyla imha edilenlerin sayıları ve bölgeleri tek tek rapor ediliyor.

Avukat Barış Yıldırım: Arşivden çıkan en önemli bilgilerden biri askerî harekât süresince günlük olarak her akşam telgraf yoluyla Ankara ya bilgi verildiğidir. Tüm telgraf ve raporlarda neredeyse yediden yetmişe tüm Dersimliler haydut olarak gösterilmiş ve sürekli olarak haydutlar ile şeriklerinin imha edildiklerinden bahsedilmiştir.

8 yaşında süngülendi, öldü sanılıp bırakıldı
Ali Doğan, eski adı Bornek, yenisi Düzpelit olan köyde 1930 da dünyaya geldi. Dersim ile ilgili ilk davanın açılmasını sağlayan suç duyurusunda, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Ali Doğan ın annesi Fayime, 4 ve 2 yaşındaki kardeşleri Şıh Hasan ile Ali Rıza, dedesi Seyit Ali, amcası Haydar ın da olduğu 20 kişi 1938 in yazında birbirlerine bağlanarak, şimdiki adı Buzlupınar, eski adı Kırnik olan mevkiye götürüldü. Kafile 2 saatlik yolun sonunda süngülenerek öldürüldü. O dönemde 8 yaşında olan Ali Doğan da süngü darbelerinden baygın düşünce öldü sanılarak bırakıldı.

Ardından kaçak durumdaki köylüleri tarafından kurtarıldı Katliamdan kurtulan Düzpelitliler yakınlarının cesetlerini, öldürüldükleri Kırnik te topluca gömdü ve başlarına ortak bir mezar taşı dikti.

kynk
 
Üst Alt