• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çocukla çocuk olabilmek

• Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Çocukla çocuk olabilmek

RABİA

Bağımlı
Üye
Çocukla çocuk olabilmek

Laf dinlemeyen evlatlar, ebeveynlerin kadim şikâyeti. Peki, anne babalar niye söz geçiremiyor?

‘Evladım bir rahat dur!’, ‘Kime diyorum ben?’, ‘Hey Allah’ım bu çocuk niye lafımı dinlemiyor?’... Yüz binlerce evden yükselen bu sedalarda genel kanaat anne babanın haklılığı üzerine bina edilir. Bu gibi durumlarda kimi dayak gibi kendince nihai çözümleri uygular, kimi de ‘çocuktur yapar’ tarzında boşvermişlikle meseleye yaklaşır. Ancak şimdiye kadar ne ilkinden ne de ikincisinden yüzde yüz fayda gören çıkmasa da hâlâ söz konusu yöntemler (!) milyonlarca hanede kullanılıyor.

Ali Çankırılı da meseleye artık farklı bir pencereden bakmak gerektiğini düşünmüş ki ‘Çocuklara söz geçirme sanatı’ isimli eseri kaleme almış. İddialı başlığın sloganları da aynı ölçüde dikkat çekici: Sinirlenmeden, ceza vermeden, bağırmadan… İlk bakışta klasik, sayfalar dolusu teorik ancak pratiğe geçirilmesi zor tavsiyeler yumağı gibi görülse de misalleri ve içeriği benzerleriyle arasındaki nüansı su üstüne çıkartıyor. Yazarın ebeveynlere ilk tavsiyesi sözden ziyade davranışlarla terbiye metodunun tercih edilmesi şeklinde. “Çocuklar anne babalarının söylediklerini gerçekten kastedip etmediklerini test için sağır dinleme yapar, duydukları hâlde duymamış gibi, onaylamadığımız davranışlarını sürdürür. Eğer anne baba söylenmeye devam eder ama bir icraatta bulunmazsa; çocuklar söylenenlerin göz ardı edilebilecek boş sözler olduğunu öğrenir.” diyor, Çankırılı.

Eserdeki diğer hassas noktalara gelince… Çocuk eğitiminde disiplin ölçüsü ve sınırları, işe yaramayan yol ve yöntemler, sorun çözme becerileri, çocuklar neden sözümüzü dinlemez? Ve nasıl söz geçirebiliriz? Küçük çocuklarda şiddeti ve saygısızlığı önlemede mola yöntemi, kişilik gelişiminde annelik tutumunun önemi, kardeşler arası kıskançlıkla başa çıkma yolları. Bunların yanında Çankırılı kitabının son kısmına ‘Çocuğunuzu yeterince tanıyor musunuz?’ başlıklı bir test koymayı da ihmal etmemiş ki çoğu anne baba hangi noktalarda hata ettiğini rahatlıkla görebilsin ve çıkan neticeye göre tedbirini bir an önce alsın.

ÇOCUKLARA SÖZ GEÇİRME SANATI

Ali Çankırılı

Zafer Yayınları

223 sayfa

02124462100

AKSİYON

Üst Alt