• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çocuk aldırmak

Okunuyor :
Çocuk aldırmak

bziya

Kıdemli
Üye
Sual: S. Ebediyye’de, dört aylık olmamış çocuğu, din bilgisi verememek, İslam terbiyesiyle yetiştirememek korkusuyla aldırmanın caiz olduğu bildirilirken, İslam Ahlakı kitabında, Fetava-yı Hindiyye’den naklen, bir şart bildirilmeden, dört aydan önce aldırmanın caiz olduğu bildiriliyor. Bu iki ifade arasında bir çelişki yok mu?

CEVAP

Hayır, bir çelişki yoktur. İslam Ahlakı’nda, (Dört aylık çocuğunu aldıran kadın cezalandırılır. Daha önce aldırması caizdir) deniyor. Hindiyye’ye bakılınca, mesele daha kolay anlaşılıyor. Bir özürle, dört ayı geçmiş bir çocuğu aldıran kadının cezalandırılacağı bildirildikten sonra, ancak dört aydan önce aldırabileceği açıklanıyor. Yani özürle de olsa, zaruretsiz dört aydan sonra aldıramaz, dört aydan önce özürle aldırabilir deniyor. İfade şöyle:

Emzikli bir kadın, gebe olur, sütü kesilir ve emen çocuğun hayatı tehlikeye düşer, o çocuğun da babası olmazsa; gebelik 4 ay olmadan önce, o kadın ilaçla çocuğunu düşürebilir. Ancak 4 ay geçtikten sonra, çocuğunu aldırması caiz olmaz. (Fetava-yı Hindiye)

Dinimizde, özürsüz çocuk aldırmak haramdır, yasaktır. Hele fakirlikten korkarak, çocuğu, anne karnındayken, ilaçla veya başka metotla öldürmek, kürtajla almak, cinayet olduğu gibi, evlat hakkını da tanımamaktır, büyük günahtır. Ananın veya süt emen diğer çocuğun ölümüne sebep olacak bir özür varsa, uzuvları teşekkül etmeden, yani 120 günlük olmadan önce aldırmak caiz olur.

Kütüb-i sittedeki, (İnsan, anne karnında nutfe [sperma] olarak 40, aleka [embriyo] olarak 40, et parçası olarak da 40 gün kalır. Bundan sonra ruh verilir) mealindeki hadis-i şerifini de esas alan âlimler, bir özürden dolayı, 4 aya kadar kürtaja izin vermişlerdir. (Redd-ül-muhtar)

Demek ki, çocuk aldırabilmek için iki şart gerekiyor:

1- Çocuğun 120 günlükten küçük olması,

2- İslam terbiyesi verememe endişesi, çocuğa veya anneye bir zarar gelmesi gibi bir özrün bulunması.5 aylık çocuk

Sual: Down sendromu olduğu anlaşılan beş aylık çocuğu kürtaj caiz midir?

CEVAP

Dört aydan büyük olursa, caiz olmaz. Down sendromu, bir hastalıktır. Hasta diye, çocuk öldürülmez. Dört aydan önce aldırmak gerektiği zaman, niyet başka da olsa değiştirip, İslam terbiyesi verememek endişesiyle çocuk aldırdığına niyet etmelidir.

kaynak : Dinimiz İslam
 

merkür

Amatör
Üye
Çeşitli neden ve bahanelerle çocuk aldırmak kişinin vicdanını rahatlatmak için işi kılıfına uydurması gibi geliyor bana, bir bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bir candır, onun hayatına son vermek aslında bir cinayetle eşdeğerdir, çünkü o bir candır.
Bir insan açık havada birini öldürürse suç sayılıyor da, kapalı bir yerde suç işlenirse bu cinayet sayılmıyor mu?
Bu konuda insanların çok duyarsız ve vicdansız olduğunu düşünüyorum, kendi hayatlarını daha iyi koşullarda devam ettirebilmek, daha rahat yaşayabilmek için böyle bir bencilliğe başvuruyorlar, bu olayın hiçbir koşulu, gerekçesi olamaz bile.
Saygılar...
 
Üst Alt