Çocuğunuz imam hatipli oldu, haberiniz var mı?

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 kapsamında okul dönüşümleri devam ederken, Konyada geçen yıl normal ortaokul olarak eğitim veren 20ye yakın okulun imam hatip ortaokulu olduğu, geçen yıl bu okullara giden öğrencilerin kayıtlarının da otomatik olarak imam hatiplere alındığı ortaya çıktı.

Eğitim sendikaları duruma tepki gösterirken, diğer illerde de benzer uygulamalar olabileceği konusunda velileri uyardı. Konya Milli Eğitim Müdür Vekili ise, dönüşümlerin arz-talep meselesi olduğunu savundu.
haberin devamı..

28 şubat sürecinde halkın kendi imkanları ile yaptırdığı yüzlerce imam hatip lisesi binasına zorla el konuldu, başka okullara çevrildi.Önce o okulların üniversite yolu kapandı, sonra da öğrenci yok denerek binalarına bu şekilde el konuldu.Belki bugün yapılanlar, gasbedilen okulların yine sahiplerine iadesi şeklindedir, işin aslını bilmediğim için mutlaka böyledir demek istemiyorum.4+4+4 eğitim sisteminin devreye girmesi ile ilköğretim okullarının bir kısmı ortaokul,birkısmı ilkokul, birkısmı da imam hatip ortaokulu yapıldı.Yaşadığım şehirden örnek verecek olursam, geçen sene açılan imam hatip ortaokulları isteğe cevap veremedi.Bu durumun türkiyenin hemen tamamında böyle olduğunu imam hatiple alakalı vakıflar cemiyetler hatta milli eğitim bakanlığı yetkilileri açıkladılar.Yani okulların zorla imam hatip yapıldığığı, boş kaldığı iddiası fazlaca tutarlı değil...

Üst Alt