Çocuğa Bakıcı Aramak

Çocuğunuza Bakıcı Arıyorsanız​

Değişen dünya koşulları her şeyi değiştirdiği gibi ailedeki rollerde değiştirmiştir. Bunun değişik sebepleri vardır: Kadınların daha fazla eğitim almaya başlaması, ekonomik ihtiyaçların artması, iş gücüne ihtiyacın artması vb. sebeplerden dolayı kadınlar iş hayatına atılmışlardır.
Ailede hem anne hem de babanın çalışması sebebiyle çocuğun bakımını birilerinin üstlenmesi gerekmektedir. Eğer çocuğun bakımını eşlerden birinin annesi üstlenmiyorsa burada bakıcı bulma alternatifi ortaya çıkmaktadır.

Çocukları için doğru çocuk bakıcısını bulmak anne-babalar için en zor deneyimlerden biridir. Çocuklarını çalışarak büyüten anneler, çocuklarını bir bakıcıya emanet etmenin yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan çocuk bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve çocukları için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.

Öncelikle, aileler, çocuk bakıcısı aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin önem derecelerini belirlemeliler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istediklerine karar verdikten sonra, kendilerine aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, çocuk bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine birlikte karar vermelidir. Bakıcı arayışına girmeden önce, çocuğa akrabalardan birinin bakıp bakmaması konusu konuşulmuş ve bu konudaki kesin karar da verilmiş olmalıdır. Bazı eşler bu konularda birbirleriyle yeterince açık konuşamamaktadır. Eşlerden biri çocuğuna bakıcının bakmasını uygun bulurken, bir diğeri çocuğa annesinin bakmasını isteyebilir; bu gibi kararlar bakıcı arayışı başlamadan verilmelidir. Bu konular önceden konuşulmazsa, karar verme sürecinde veya bakıcıyla görüşme sırasında gönülsüz eş nedeniyle anlaşmazlık yaşanabilir. Çocuğa bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir, bu durumda aşağıdaki koşulların karşılanmasına dikkat edilmelidir;

· Bu kişinin çocuğa bakmaya gerçekten gönüllü ve bilgi birikimi bakımından uygun olduğundan emin olun,
· Bu kişiden çocuğa mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
· Çocuğunuzun geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
· Bu kişiye çocuğun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba bir aradayken bildirin.

Çocuğa bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir çocuk bakıcısı olsun, çocuğa kendi evinizde bakılmasını sağlamanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikelere karşı önlem alabilmeniz de daha kolaylaşır. Örneğin emeklemeye başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle ilgili önlem almanız gerektiğinde, bunu kendi evinizde yapmanız daha kolay olur.

Başka bir evde, eve giren çıkan kişileri kontrol edemezsiniz, ancak kendi evinizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmesi açısından da önemlidir

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda çocuğunuz 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, çocuğunuz kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Çocuğunuza bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü çocukların sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Çocuk yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne-baba için de yorucudur.

Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, çocuk bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

· Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
· Tecrübeli olmasına,
· Aile yaşantısının düzenli olmasına,
· Dakik ve elinin çabuk olmasına,
· Sevecen ve güler yüzlü olmasına,
· Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
· Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
· Sorumluluk ve öncelik sahibi olmasına,
· İletişim becerisinin olmasına,
· Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,
· Sabırlı olmasına,
· Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
· Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,
· Sigara içmemesine.

Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin çocuğunuza en fazla kendi çocuklarına davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin çocuğunuza, kendi çocuklarına davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz, sizin çocuğunuzu, kendi çocuklarını sevdiğinden daha fazla sevemez. Ayrıca, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin çocuk bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Koşullarınız gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalmasını talep etmeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, çocuğunuzla akşamları siz ilgilenmeye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden sürekli ayrı kalması onun sağlığı açısından çok sağlıklı değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını önceden belirleyin, çocuğunuzun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizle birlikte açık bir şekilde ve anne -baba bir aradayken konuşun. Bakıcıdan performansının üzerinde beklentilerinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın. Ailedeki herkesin çocuğunuzun bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en kutsal mesleklerden birini icra ettiğini herkese hatırlatın.
 
Eskiden çocuğa bakıcı olarak -ki bunlara mürebbiye denir- ahlaki ve ilmi noktada kendini yetiştirmiş eğitimli kişiler aranırdı.Ama artık bakıcı denilince zihinlerde çocuğun yeme içme oyun ihtiyacını karşılaması yeterli kişiler algısı oluşmuş.
 
Bakıcı artık şart oldu zaten bu devirde. ben de daha yeni buldum zaten. uzun bir dönem oluyor arama süreci ama en sonunda bir çocuk bakıcısı ile anlaşınca her şey çok rahat oluyor. ama ararken benden tavsiye kesinlikle bilindik güvenilir sitelerden bulun. ben teyzesizsiniz den buldum çok memnunum.
 
Üst Alt