• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Çoban aldatan kuşu...

carloss

Kıdemli
Üye
Çobanaldatan kuşunu bilirmisiniz? Genellikle açık alanlarda görülürler. Serçede biraz iridir. Eğer sizi fark etmişse. Kısa bir uçuştan sonra küt diye yere düşer. Sanki yaralıdır. Elinizle yakalama mesafesine kadar bekler. Tam yakalamak üzere olduğunuzda hızla havalanıp 5-6 metre ileri tekrar düşer. Bu uzun süre devam eder. Siz hep yakaladığınızı düşündüğünüzde tekrar havalanır, tekrar düşer. Ve sizin anlam veremediğiniz biran havalanır, bir serçe çevikliğinde uçar gider.

Başlangıç noktanızdan artık çok uzaksınızdır.


Çobanaldatan kuşunun hikayesi şöyledir. Çobanaldatan kuşu kurtla anlaşmıştır. Yavrularını yememesi karşılığında çobanı sürüden uzaklaştıracaktır. Yaralı bir kuşmuş gibi davranarak çobanı sürüden uzaklaştırır.

Çoban sürüden yeterli derecede uzaklaştığında yavrularının yanına döner. Tabiî ki kurtta sürüye dalar.

Çoban sürüsünün başına döndüğünde gördüğü manzara karşısında şok olur. Küçücük bir kuşun peşinden giderek sürünün perişan olmasına yol açmıştır. Köyde bunu kimseye anlatamayacağı için intihar eder.

Kurt sürüden geriye ne sağlam kalmışsa hepsini öldürür.

Çobanaldatan kuşu ise yuvasında, yavrularının yanında, kurdun yavrularını yememesi için yeni çobanlar bekler.

Oysa kurt asla çobanaldatan kuşunun yavrularının peşinde değildir. O, çobanı altadacak birilerine ihtiyaç duyar.


Çobanın zaaflarını bilir. Acıma duygusunu kullanır. Egosuna yenileceğini, küçücük bir kuşu yakalayamamanın ezikliğiyle peşinden gitme arzusunu kullanır. Egosunun peşinden gideceğini bilir. Bunları kurt yapamaz. Bunu yapacak olan çok küçük, sevimli, yaralı görünümlü bir kuştur.


YA SİZ HAYATINIZI BELİRLERSİNİZ YA DA BİRİLERİNİN BELİRLEDİĞİ HAYATI YAŞARSINIZ

Pera'dan - Sayfa 23 - dipsizkuyu.net
 
E

Eftelya

Ziyaretci
Kimi hayatını bir proje edasında yaşar,kimi ise gündelik,hayatı savurarak yaşar.
Hayatımızda ne kadar belirleyici ve planlayıcı olursak olalım yine de başkalarının (derken en başta ailemiz)görüşlerini ,isteklerini gözardı edemiyoruz..En yakın çevremizi gözardı etsek toplum ve toplum kuralları yapışıyor yakamıza..Yine de ben kendi istediğimiz hayatları yaşamalıyız diye düşünüyorum ne topluma çok zıt ne de toplumla beraber..ortasını bulmak lazım:)Ben kendim gibi olanlarla ve kendimle dayanışma ve mutluluğun kıyılarında dolaşıyorsam,alanlar dar olsa da kendim için bir dünya yaratabiliyorsam ne mutlu bana...
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
insanlar bazen at bulur meydan bulamaz meydan bulur at bulamaz.
cok anlamli bir paylasim tesekkürler eftalya.
 

~Mine~

Tecrübeli
Üye
Çok güzeldi carlos eline sağlık paylaşımın için tşkler :alkis::alkis:
 
Üst Alt