Çıtır Çıtır Simit

Çıtır Çıtır Simit tarifi

MALZEMELER
5 bardak un
Yarım bardaktan az sıvıyağ
2 kaşık şeker
1 paket kuru veya yarım paket yaş maya
Aldığı kadar su ( Kulak memesi yumusaklığında bır hamur olacak.)
1 tatlı kaşığından fazla tuz
Susam
2 kaşık pekmez ( Pekmez suluysa 3 kaşık koyun)

YAPILIŞI
Susam ve pekmez hariç diğer malzemelerle hamur yoğurup mayalandırın.
Susamı bir tavaya konup sürekli karııştırıp sallayarak hafif pembeleşene kadar kavrup geniş bir tabağa alın.
Pekmezi yaklaşık 1 bardaktan az suyla iyice karıştırın.
Mayalanan hamurdan yumurtadan büyükçe parçalar koparıp bezeler hazırlayın.
Bezeleri yuvarlayarak bir karış kadar uzatın ve sonra iki ucu birleştirilrek halka şekline geririn.
Dikkat ederseniz yuvarlamıyorum.
Halkayı elde sıkarak ve çevirerek genişletin.
Pasta tabağı genişiliğine geldiğinde pekmezli suya daldırıp fazla suyu akıtın ve susamın içine koyun.
( Halkanın her yerinin eşit kalınlıkta olmasına dikkat edin.)
Susamın içinde çevirip bastırarak her yerinin susama batması sağlayın.
Bu arada elinizle hafifçe bastırınki susamlar iyice yapışsın.
Hamuru alıp hafif sıkarak elinizde bir iki tur çevirin, böylece yerken susamların dökülerek
size temizlik işgencesi yapmasından kurtulmuş olursunuz.
Simitleri yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralarında bir iki cm. aralık bırakarak dizin ve
elinizle istediğiniz gibi simitleri düzeltin, tam bir halka olsunlar.
200° de kızarana kadar pişirin, ama fazlaca kurutmayın zaten çok çabuk pişiyor.

Afiyet Olsun!

Mopsy sen bu tarifleri deniyormusun?

Bu arada ben sanki senin İtalyan mutfağıyla epey bir alakan olduğunu sezinliyorum..:))

Ben bilirim diyeceğim ve çin mutfağını da ekleyeceğim ve hatta senin evde kesin makarna yapma makinan bile vardır deyip bu iddiamı pekiştireceğim..:))

Ve hemen veganlara uygun bir makarna tarifi isteyeceğim..:)

Ben bilirim diyeceğim ve çin mutfağını da ekleyeceğim ve hatta senin evde kesin makarna yapma makinan bile vardır deyip bu iddiamı pekiştireceğim..:))

Ve hemen veganlara uygun bir makarna tarifi isteyeceğim..:)
Sn.Guney;
Ben yapmiyorum.
Calisanlarim var.

Siz gercek bir "vegan" misiniz?

Laktoyum sevgili Mopsy yani veganlar kadar ağır değil benim durumum..Ama çok yakın tanıdığım vegan arkadaşım var ve cidden hiç bir şey yemiyor..:))

Bu arada ben size "yemekleri siz mi yapıyorsunuz" demedim sadece kesin bilgi ve bir takım edevat sahibi olabileceğiniz hakkında yorum yaptım..:)) mutfak başka bir keyiftir dökeceksin kıracaksın bozacaksın ve sonuç; amerikan salatasının kapağıyla humusu çöpe atıp salatayı saklayacaksın..:))

Üst Alt