Çinlinin gururu ve Ticari fetih

İstanbulda bir Çinli ile karşılaşmak sıradan bir olaydır eskisi gibi çekik gözlü bir insanı görmek yabancı görmek şaşırtıcı değil. Hatta Japon görseniz , Afrikalı şaşırtıcı olmaz.

15.0000 Kilometre uzakta, Bir Çinli olsanız ve gittiğiniz o ülkede hep çin malları varsa
Gurur duyarsınız, onurunuz yükselir. Hele donuna,külotuna kadar sizin malınız ise o ülkeyi
Fethetmişsinizdir. Korkunç onur duyulacak bir şeydir bu. Daha önce yeşil çay içmeyen bir toplumda yeşil çay reklamını Tv lere kadar taşıdıysanız. Yine fethetmişsinizdir. Onlara kültürünüzü bile sattınız. Baharatçılara gelen malzemeler artık çin baharat sistemine göre yapılır .
Eğer zorbalıkla kılıçla topla tüfekle uçakla o ülkeye girerseniz. Siz fethetmiş olursunuz ama birçok düşünceye göre işgal etmiş sayılırsınız. Fetih işgal ve geri çekilme esnasında ölümler canlar verirsiniz.
Ülkeleri ürettiğiniz mal ile fethederseniz. Dünyaya bir şeyler verir,üretirseniz. İnsanlar şakayla karışık fethedilmekten keyif alır.
Şimdi Türkiyedeki Çinlinin yerine kendinizi koyun
Çine gittiniz herşeyin Türk malı olduğunu düşünün 1 milyarlık çinde Türk kültürünü satsanız korkunç bir fetih olurdu. Ne yazık ki öyle değil. Bir zamanlar Türkiye öyle bir yerdeymiş.
İtalyada bile Türk sigarası aranırdı. Ben 20 yıl geri döneyim Basit Türk malı hacı şakir sabunu Cezayir fas Tunus gibi ülkelerde rüşvet olarak kullanılırdı para yerine. Türk helvası taşırdık gemilerde rüşvet vermek için hep paket helva bulunurdu. Şimdi çok ileri gitmiş olmamız gerekir. Sizce ??

dusunceler kendime aittir
 
"Batılılar geldiklerinde ellerinde incil, bizim elimizde topraklarımız vardı.

Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler.

Gözümüzü açtığımızda ise bizim elimizde incil, onların elinde topraklarımız vardı."


Durum böyle bir şey işte...
 
Üst Alt