Çinliler şaşkın: AKP uyduyu otobüs mü sanıyor?

Çinliler şaşkın: AKP uyduyu otobüs mü sanıyor?

18 Aralık tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti'nden uzaya fırlatılan ilk yerli uydunun fırlatılma saati öncesi yaşananlar pes dedirtti.

Türkiye'de sıkça rastlanılan bir durum geç kalınan otobüsün bekletilmesi hatta devlet büyükleri için uçakların bekletilmesi... Peki ya uydu!

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel'in haberine göre, protokol törene geç kalacak diye AKP uydunun fırlatılış saatini ertelemeye kalktı.

Bazı büyükler törene gecikecek, fırtlatma işlemi ertelensin
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2 uydusunun önceki gün Türkiye saatiyle 18.13’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başlaması planlanmaktadır.

Önceki gün fırlatma törenine saatler kala bazı isimlerin çeşitli nedenlerle törene gecikeceği anlaşılır. Hemen devreye katılımcıların özel kalemleri, danışmaları vs girer. Süper bir trafik başlar. Talep açık ve nettir. Bazı büyükler törene gecikeceğinden Çinlilerle temas kurulması ve fırlatma işleminin daha ileri bir saate alınması talep edilir.

AKP'ye bilimsel yanıt
Gelen mesaj oldukça karamsardır. Olayın bir gök-bilim işlemi olduğu, koordinatlar, hava durumu vs. işin içinde olduğundan bu konuda ertelemenin mümkün olmadığı çok net anlatılır. Mesajı alan özel kalemler, danışmanlar vs. hemen kendi aralarında bir değerlendirme yaparlar. İşin şakası yoktur… ‘Ya hızla tören alanına giderler ya da uydu gider.’ Göktürk-2’den gelen ilk sinyal aslında budur.

Görmemişin oğlu olmuş :)))
haber.sol.org.tr
 
Üst Alt