Çift Yarık Deneyinde Gözlemci Faktörü

Bilim ile aram pek olmasa da; kuantumun -bilinenin aksini, ötesini ortaya koyuş şekli -gizemi ve klasik fizik kurallarını alt-üst edişi benim gibi birinde dahi merak uyandırmakta ^_^

Bilemiyorum burada merakımı giderecek cevapları bulabilir miyim ama; yine de şansımı denemek istedim.

Konu ile az-çok alakadar kişilerin; en azından deneyden haberdar olduğunu varsayarak; benim öğrenmek istediğim; bu deney de ''gözlemci'' etkisinin nedeni? Neden bu gözlemci -ya da ölçüm var iken; elektronlar dalga özelliğini kaybediyor? Gözlemci -ya da ölçüm yok iken dalga özelliği gösteriyor?

İnternette yaptığım aramalar da açıklamaların tatmin edici gelmediğini belirtmek isterim. Ayrıca bir de animasyon video buldum. Üstelik herkesin anlayacağı türden bir anlatım ile -ve mümkünse benim gibi bilim cahillerinin anlayacağı türden bir açıklama yapılmasını rica ediyorum.
 
Bugün iki güzel video izledim.Biri adminin paylaştığı ''NASİP'' ismindeki video, diğeri de bu video.
Hiç ilgimin ve bilgimin olmadığı bir konu olduğu halde,ilgiyle izledim.
Ama senin sorduğun sorunun cevabını ben de merak ediyorum, Neden elektronlar gözlemci var iken dalga özelliği gösteremiyorlar???????
 
Kuantum insanı dehşete düşürüyor gerçekten de... Yüzyılları süren kazanımların; esasen bunlardan ibaret olmadığı -tam tersi olduğu; -ya da olabileceği -hatta bu ihtimallerin bile güçlü kanıtları şaşırtıcı. Etkilenmemek elde değil...
 
Son düzenleme:
Üst Alt