Cıa'de bir garip olay

Bugün hiç hesapta olmayan bir konuyu yazmak zorundayım. Başka şeyler yazacaktım, ama birdenbire bu tuhaf istifa patlak verdi. CIA Direktörü David Petraeus’un beklenmeyen istifası.

ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti. Evlilik dışı ilişkide bulunduğunu kabul eden Petraeus, Başkan Barack Obama’ya gönderdiği dilekçesinde, istifasını kabul etmesini istedi.

Ancak Petraeus, CIA mensuplarına gönderdiği e-postada “evlilik dışı bir ilişkiye girdiği için” istifa kararı aldığını yazdı. Petraeus, “37 yıllık evliliğin ardından evlilik dışı bir ilişkiye girerken kötü bir karar verdim. Bu türde bir davranış hem bir eş için hem de bizimki gibi bir örgütün lideri için kabul edilemez” diye yazdı.

Davranışını bir eş ve CIA gibi bir örgütün lideri için, kabul edilemez olarak niteleyen Petraeus, Başkan Obama’nın büyük bir incelikle istifasını kabul ettiği yazdı. Petraeus, Afganistan’daki NATO güçlerinin komutanı olarak görev yaptıktan sonra Eylül 2011’de CIA’in başkanlığına atanmıştı.

Neden istifa etmiş olabilir?

1) Libya soruşturması: Bazı kaynaklar istifanın zamanlamasının manidar olduğunu öne sürdü. Zira Petraeus’un birkaç gün içinde, 11 Eylül’de ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Kongre’de ifade vermesi planlanıyordu. Bu planların şimdilik rafa kaldırıldığı ifade edildi.

2) Neden ihanet dedi: CNN’e danışmanlık yapan eski CIA yetkilisi Robert Baer, “Petraeus istifa mektubunda detay vermek yerine ‘ailevi neden’ deyip geçebilirdi. Acaba bunu neden yapmadı” diye şüphesini dile getirdi. CNN’in Pentagon muhabiri Barbara Starr’a göre yanıt, Petraeus’un kişiliğinde gizli. Biyografisine göre onun 5 numaralı kuralı: “Hatayı olduğu gibi kabullen ve ders çıkar.”

3) Neden 1 yıl eksik yazdı: Petraeus’un, 38 yıldır evli olmasına rağmen istifa mektubunda “37 yıl” demesi, FBI’ın yasak aşkı en az bir yıldır bildiğinin kanıtı olarak gösteriliyor.

Atlantic Wire sitesi ise Petraeus’ın uzun zamandır siyasi şantaja maruz kalmış, Obama’yı seçimlerde sıkıntıya düşürmemek için istifasını bekletmiş olabileceğini ileri sürdü.

2. ve 3. şıkları ben de çok düşündüm. CIA’ye eşimi aldattım demesine ne gerek vardı. ‘Ailevi sebeplerden dolayı’ de, istifanı ver.

37 yıl demesi çok daha ilginç bir konu. Askeri görevi de 1974-2011 arası tam 37 yıl sürdü.

Gerçekte ihanet ettiği 1975’de evlendiği eşi miydi, yoksa Derin Devletin sırları mıydı?
Büyük bir gücü mü sinirlendirdi?

İstifasını sunma tarihi: 9 Kasım 2012
37 yıllık eşine ihanet etti.
Bütün o gizemli sayılar: 37, 9 ve 11??

Kadının kimliği:
Paula Broadwell
Doğum Tarihi: 9 Kasım 1972

CIA başkanının istifa etme tarihi ve kadının doğum tarihi 9 Kasım.
Tesadüf mü, değil mi?

O günün ikinci önemli haberi gene Usame bin Ladin.
Amerikan deniz komandosuna mensup 7 askerin, bir video oyunu için ücretli danışmanlık yaptıkları sırada askeri sırları deşifre etmekten disiplin cezasına çarptırıldıkları açıklandı.

2011’de Usame bin Ladin’i öldüren ‘Seal Team Six’ ekibine mensup ve görev başında olan askerlere uyarı mektupları gönderildi ve iki ay süreyle maaşları yarıya indirildi. Yedi deniz komandosu emre itaatsizlik, komuta zincirinin kötüye kullanılması, görev ihmali ve gizli bilgileri deşifre etme suçlarından ceza aldı.

Electronic Arts tarafından piyasaya sürülen 'Medal of Honor: Warfighter' adlı video oyununun, Bin Ladin operasyonunu kopyalamadığı, ancak oyunda gerçek baskınlara yer verdiği belirtiliyor.

David Petraeus, Usame bin Ladin’le ilgili bir şey öğrenip, devlete ihanet etmiş olabilir mi? Kendisini ilgilendirmeyen bir konunun peşine mi düştü?
 
Üst Alt