• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cennette kadınlara erkek hizmetçi olan gılmanların verilmesinin hikmeti nedir?

Okunuyor :
Cennette kadınlara erkek hizmetçi olan gılmanların verilmesinin hikmeti nedir?

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Gulam’ın, Arapça’daki kelime anlamı erkek çocuk manasındadır ve “gılman” kelimesinin tekilidir. Dolayısıyla, Kuran’da geçen “gılman” sözcüğü “erkek çocuklar” manasına gelmektedir. Bazı İslami çevreler, cenette kadın erkek eşitliğini göstermek için, cenette erkeklere verilen huriler karşılığında, kadınlara da bu gılman’ın yani erkek çocuklarının verildiğini öne sürerler. Gerçekte, gılman cenetteki erkeklere şarap hizmeti yapan oğlanlar olarak gösterilmektedir. Ve bu oğlanlar için kullanılan ifadeler hayli düşündürücü manalar taşır.

Gulam, Gılman

Bunu bilmiyordum sanırım herkes bilmek zorunda değil. En azından bu mana çıkardım kendime. Şunu demek istiyorum daha önce hiç kafa yormamaktan mı yada ilgimi çekmediğinden mi bilmediğimi kendi kendime sorar oldum. İç muhasebe benimki.

İnci

Kıdemli
Üye
Ama üç harflilerin ikinci bölümü burada bak dinle :

12-13 yaşlarından önce uyanıkken bizzat gördüğüm şeyler.

O korsan olayında uyandığımda sesler duyuyordum.Ve korktum. Dönüp baktığımda koltukta oturan insana göre bücür birşey vardı.

İlkokul zamanlarında tek yatamazdım.....

Gördüğüm şeyler gece uyanırdım. Oda antreden sızan loş ışık. İçeride uçuşan papatyanın yaprağı gibi kanatlı kelebek yada sivrisine diyebiliriz, burdaki önemli nokta kanatlarının papatya yaprağına benzemesi.. İrili ufaklı ordada 20-40 tane dolaşırlardı. Uyandığımda 2 saat 3 saat uyuyamazdım. Zaten kardeşimle yattığım için yardım alabileceğim konu yoktu. Yorganı yüzüme kadar çekerdim. Onları izlerdim. Bana çok yaklaştığklarında kardeşimi dürterdim. Zaten alışmıştı. Gene mi korktun ne var derdi. :)

- korsan tipiÇarıklı ayakkabılar,kırmızı gömlekli üstünde bizans tipi motifli yelek kafasında korsan şapkası, gözleri şaşı bakışları ciddi ve ürkütücü. Tek gözü korsan bağli..... Bana bakıyordu. Ve elinde trambed bam bam vurup bana bakıyordu.

Antre ışığı yanıyordu. Oda kapısı açıktı muhtemelen, kapalı olsa bile cam mevcut. Loş ışık içeriye yeterinde giriyor. Hatırladığım ve mantıksal bağlamda. Korkumdan ondan yana doğru 1 metre kadar hopladım ve ışığı açtım. Kayboldu. Bağırıp bağırmadığımı hatırlamıyorum. Herkes uyandı çok korkkmuştum. Kalktım abdest aldım kuran okudum buna rağmen geçmedi. Tek yatamamıştım o gece. Sonraki gecelerde zor yattım. Dediğim gibi o zamanlarda başka şeylerde gördüm ama uzun.
Keşke çocuk yaşlarda psikoterapi görseydiniz. Bu tarz şeylerde erken yaşlarda psikoterapi gören çocuklar ilerki yaşlarda bu tarz problemler yaşamıyorlar.

AllameL

Amatör
Uzaklaştırıldı
Pisikoterapi ile tamamen hayal ürünü ve var olmayan şeyleri görmeye engel olabilirsiniz, bu doğrudur. Ancak arkadaşımızın anladıklarından benim anladığım, büyük oranda hayal ancak araya sıkışmış "hayali varlıklar" ya da "yarı gerçek varlıklardan" da söz ediyor. Bunu psikoterapi ile çözemezsiniz. Ya da çözersiniz ama tam da sağlıklı bir çözüm olmaz.
Örneğin bir adamın ruhunu psikoterapi ile çıkartamazsınız. Bir kişi eğer ruhuna şeytan girdiğine inanıyorsa, eğer bu yanlışsa yani şeytan girmemişse, psikoterapi ile çözebilirsiniz; ancak gerçekten şeytan bir kişinin ruhuna girmişse, uygulayacağınız yöntem sadece kişiyi aldatmaya neden olacaktır.
Kişi bir felakete sürüklenir, ama ne olduğunu göremez. Öyle olacağına her şeyin farkında olması daha iyidir, en azından şuurlu bir şekilde tedbirini alabilir.
Ben bir yerini çarpmış ve ağrı çeken kişilerin ağrı kesici kullanmalarına karşıyım, çünkü ağrı kesici ağrıyı azaltır, ancak hastalığı önlemez. acınız azalmış bile olsa, acıya neden olan etken içerdedir. Nerenizin acıdığını blmelisiniz ki, o bölgenizi koruyabilesiniz.
Dizinizi çarpmışsanız diziniz ağrır, siz artık dizinizin ağrısı geçene kadar o bölgeyi korursunuz, çünkü bilirsiniz ki "ağrıyor", yani orda bir sıkıntı var; ancak ağrı kesici alırsanız dizinizin ağrısı geçer ama rahatsızlık orda olmaya devam eder. farkında olmadan dizinizi yeniden zorlayabilir ve sakat kalabilirsiniz.
Ruhsal sıkıntıların çözümünde psikoterapi etkili bir yokdur, ancak karşıdaki şey tamamen hayal mahsulü ise bu bir çözümdür; eğer kişi böyle bir tedaviden sonra o varlıkları görmeye son veriyor ancak hala var olduklarına inanıyorsa, önünü göremediği bir felakete doğru sürüklenme olasılığını da düşünmek gerekir.
Eğer uykunuzdan şüpheliysenz, uyanık kalmak daha faydalıdır.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Keşke çocuk yaşlarda psikoterapi görseydiniz. Bu tarz şeylerde erken yaşlarda psikoterapi gören çocuklar ilerki yaşlarda bu tarz problemler yaşamıyorlar.
Şimdi anladım, ama ben şahsen gittim ama dediğiniz gibi küçük yaşlarda gitmdim. sonradan gittim, çok fazla faydası oldu, sonrası ortası en iyisi galiba.

Düşüncelerini için teşekkürler. Saygılar.

isikoterapi ile tamamen hayal ürünü ve var olmayan şeyleri görmeye engel olabilirsiniz, bu doğrudur. Ancak arkadaşımızın anladıklarından benim anladığım, büyük oranda hayal ancak araya sıkışmış "hayali varlıklar" ya da "yarı gerçek varlıklardan" da söz ediyor. Bunu psikoterapi ile çözemezsiniz. Ya da çözersiniz ama tam da sağlıklı bir çözüm olmaz.
Örneğin bir adamın ruhunu psikoterapi ile çıkartamazsınız. Bir kişi eğer ruhuna şeytan girdiğine inanıyorsa, eğer bu yanlışsa yani şeytan girmemişse, psikoterapi ile çözebilirsiniz; ancak gerçekten şeytan bir kişinin ruhuna girmişse, uygulayacağınız yöntem sadece kişiyi aldatmaya neden olacaktır.
Kişi bir felakete sürüklenir, ama ne olduğunu göremez. Öyle olacağına her şeyin farkında olması daha iyidir, en azından şuurlu bir şekilde tedbirini alabilir.
Ben bir yerini çarpmış ve ağrı çeken kişilerin ağrı kesici kullanmalarına karşıyım, çünkü ağrı kesici ağrıyı azaltır, ancak hastalığı önlemez. acınız azalmış bile olsa, acıya neden olan etken içerdedir. Nerenizin acıdığını blmelisiniz ki, o bölgenizi koruyabilesiniz.
Dizinizi çarpmışsanız diziniz ağrır, siz artık dizinizin ağrısı geçene kadar o bölgeyi korursunuz, çünkü bilirsiniz ki "ağrıyor", yani orda bir sıkıntı var; ancak ağrı kesici alırsanız dizinizin ağrısı geçer ama rahatsızlık orda olmaya devam eder. farkında olmadan dizinizi yeniden zorlayabilir ve sakat kalabilirsiniz.
Ruhsal sıkıntıların çözümünde psikoterapi etkili bir yokdur, ancak karşıdaki şey tamamen hayal mahsulü ise bu bir çözümdür; eğer kişi böyle bir tedaviden sonra o varlıkları görmeye son veriyor ancak hala var olduklarına inanıyorsa, önünü göremediği bir felakete doğru sürüklenme olasılığını da düşünmek gerekir.
Eğer uykunuzdan şüpheliysenz, uyanık kalmak daha faydalıdır.
Sn. Allamel ruh konusunda bende katılıyorum ama adamın içine şeytan giriyor mu onu duydum ama bilmiyorum :)) Ağrı kesici konusundada size katılıyorum bana göre.

Saygılar.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Ben de bu konuyu yazıyordum ki, siz zaten itirazını aynı noktaya yöneltmişsiniz. :D ben biraz daha açmıştım konuyu.

Yazdıklarınızı tek tek okudum. Sadece şu insan içine şeytan girmesi biraz kafa karıştırıcı.

Bildiğim kadayıyla günah işleyenlerin kanında dolayşırmış, o kadar yakınmış. Mesela üç harfliler o kadar yakınmış ki yanlış bilmiyorsam beyni ele geçiriyorlarmış. Bunun için

Macarlılar yanlış inançları yüzünden psikolojik hastaları yakıpyorlamı, içine üç harli girdi diye. Halbuki öyle değil, üç harfliler içine giriyor ama onlarıın sandığı gibi değil.

Üst Alt