Cennette kadınlara erkek hizmetçi olan gılmanların verilmesinin hikmeti nedir?

Cennette kadınlara erkek hizmetçi olan gılmanların verilmesinin hikmeti nedir?

Soru
Bayanlarada bu manada (dünyadaki eşlerinden başka) şehvani duygularını tatmin için Gılman isminde erkek hizmetçiler verilecek mi? bu soruma bir nebze cevap aldım. Fakat Özellikle Bıyığı yeni terlemiş bir genç verilmesinin hikmeti ne olabilir acaba? Madem görevleri sadece hizmetkarlık, o halde cennetteki bayanlara bayan hizmetçi verilmesi daha münasip değil mi?

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatın hadsiz feza boşluğunda Samanyolu Galaksisine mensup ve güneş sistemine bağlı şirin bir gezegen olan dünya memleketine imtihan için gönderilen insanlar, Kâinatın Yaratıcısını tanımak ve Ona iman ile ibâdet etmek için mükellef kılınmıştır.

Yaratılış gayesine uygun iman edip iyi ameller işleyen müminler, bütün semâvi kitaplarda Cennetle müjdelenmiş ve orayı kazanmak için hayra ve iyiliğe teşvik edilmişlerdir.

Mükemmeliyetin ve güzelliğin her türlüsüne meyilli ve en yüksek derecesini aşk derecesinde arzulayan insan için, Kurân-ı Kerimde Cennet nimetleri açısından detaylı bilgiler verilmiş ve onun da ötesinde Allahın rızâsı vaâd edilmiştir.

Ruhânî ve hissî bütün nimetleri içinde barındıran Cennet, aynı zamanda bedenî ve cismânî umum lezzetleri de ihtivâ eder. Yemek, içmek ve evlenmek Cennetin en yüksek nimetleri sırasında gösterilmiştir. Kurân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerin beyânına göre; dünya hayatında kurulan âile hayatları, eşlerin her ikisi de Cennete liyakat kazanmaları halinde ebediyen beraber olacak ve karı-koca münasebetleri sonsuza kadar Cennette devam edecektir. Ancak, imandan nasibi olmayan ve inkâr üzerine ölen eş, Hazret-i Nuh ve Lût Aleyhisselâmların hanımları ve Âsiyenin kocası olan Firavun da olsa ebediyen eşinden ayrı kalacak ve inkârının karşılığını dâimi olarak Cehennemde çekeceklerdir.

İman ve salih amellerinden dolayı Cennete giden mümin kadınları, Cenâb-ı Hak rahmet ve kudretiyle her türlü dünyevî ârızalardan arındırarak, tertemiz eşler sûretinde kocalarına iâde edecektir. Hûrilerden daha güzel olarak yaratılan o dünyalı kadınlar, eşlerine ebedî bir hayat arkadaşı olacak ve hûrilere sultan yapılacaktır. Hiçbir kıskançlık ve rekâbet duygusu olmaksızın sonsuza kadar sevdikleriyle birlikte Cennetten istifâde edeceklerdir.

Dünya hayatındayken evlenemeden âhiret âlemine göçen iman etmiş erkek ve kadınlar, Cennette evlendirilecek ve orada evlenmemiş kimse kalmayacaktır. Fakat, çocuk olarak vefât edenler bu kayıttan âzâdedir. Kurân-ı Kerimde geçen Vildânün muhalledun tâbirinden anlaşıldığına göre, müminlerin bulûğ çağından önce vefât eden çocukları doğrudan Cennete gidecek, lâkin dâimî çocuk olarak kalmak sûretiyle, çocuk sevmek ve okşamak zevkini anne ve babalarına tattıracaklardır.

Ancak, bulûğ çağından önce ebeveynin teşvikiyle, mecbur olmadığı halde namaz kılan ve oruç tutan çocukları Cenâb-ı Hak büyükler gibi yaratacak ve amellerinin karşılığı bu farkı onlara ihsan edecektir. Kâfirlerin ölen çocukları da Cennete gidecek, fakat, hizmetçi olarak istihdam edileceklerdir. Akıl dengesi yerinde olmayanlarla hak dinden hâberdar olmayan Fetret Devri insanları da mükellef olmadıkları için Cennete gidecek ve kusurlarından muâheze olunmayacaklardır.

Kurân-ı Kerimin sadece bir âyetinde geçen gılman tâbiri vardır. 52. Sûre olan, Tûr Sûresi 24. âyetinde Etraflarında, sedeflerinde saklı inciler gibi tertemiz gılmanlar dolaşır. Sözlükte çocuk, bıyığı yeni terlemiş genç, hizmetçi anl***** gelen gulâm kelimesinin çoğulu olan gılman, anlaşıldığı kadarıyla, Allahın (c.c) mümin kulları için özel yarattığı ve vazifesi sadece hizmetkârlık olan Cennet gençleridir. Onlar cennet ehline yiyecekler ve içecekler sunarlar ve bu vazifeyi görmekten mutluluk duyarlar.

Hûriler ise, Rahman-ı Zülcemâlin mümin erkekler için cennette özel yarattığı ve dünyalık kadınların emrine verdiği çok güzel cennet kadınlarıdır. Bir çok âyet onlardan bahsetmekte ve onları târif etmektedir. Genel olarak İri gözlerinin beyazı saf, siyahı koyu, gümüş berraklığında beyaz tenli kızlar olarak anlatılan hûriler, erkeklerine düşkün, başkalarında gözü olmayan, kimse tarafından dokunulmayan, inci tenli, yakut yanaklı, yaşıt genç kızlar tarzında muhtelif âyetlerde tanımlanır. O kadar güzel yaratılmışlardır ki, hadis-i şerifte Hûriler yetmiş elbiseyi giydikleri halde, bacaklarının kemiklerindeki ilikleri görünüyor denilmiştir.

Bu hakikati tefsir eden Bediüzzaman İnsanın, ne kadar hüsünperver ve zevkperest ve ziynete meftun ve cemâle müştak duyguları ve hasseleri ve kuvâları ve lâtifeleri varsa, umumunu memnun edip doyuracak ve her birisini ayrı ayrı okşayıp mesut edecek maddî ve mânevî her nevi ziynet ve hüsn-ü cemâle, hûriler camidirler.

Demek, hûriler Cennetin aksâm-ı ziynetinden yetmiş tarzını, bir tek cinsten olmadığından birbirini setretmeyecek sûrette giydikleri gibi, kendi vücutlarından ve nefis ve cisimlerinden, belki yetmiş mertebeden ziyade ayrı ayrı hüsün ve cemâlin aksamını gösteriyorlar. Orada, canların çekeceği, gözlerin zevk alacağı her şey vardır âyetinin hakikatini gösteriyorlar. (Sözler s. 813) Ancak, dünyalı kadınlar salih amelleri farkından dolayı daha güzel olarak yaratılacak ve birden fazla dünyada evlilik yapan mümin kadınlar da tercih ettiği ile birlikte olmaya hak kazanacaktır.

Sorularlaislamiyet.com

Her nedense dünya yaşamında kadın ve erkeklerin bir arada bulunması sakıncalı görülüp, günah sayılıyor ama,
cennette bırakın bir araya gelmeyi, kadın ve erkeklerin birbirine hizmet (hizmetin durumu, derecesi de her neyse) etmesi sakıncalı görülmüyor.
Bu da başka ilginç bir durum..?

AllameL

Uzaklaştırıldı
En varya, en sevmediğim konulardan birisi.
Millet can derdinde, kasap et derdinde.
Evvela bi cenneti görün de, bırak gılmanı, oraya kapağı at bi defa, bi göriyim bakıyım gelebiliyonmu. Ondan sonra, gılman mı alırsınız, huri mi alırsınız, ne ederseniz edin.

Bi kere bakın. Ben bu işi kimsenin kendi kafasından ciddi ciddi düşündüğüne inanmıyorum. Bakın ciddi ciddi diyorum: "Ben gittim cennete, saray verdiler mal mülk verdiler dere tepe verdiler, ee? bana kadın da lazım ki eğlenelim gayri" diye düşünecek kadar bi hıyar dünyada olduğuna inanmıyorum. En azından müslüman bi kişi bunu düşünemez. Yok arkadaşım düşünemez ya, vallahi düşünemez gerçek bi müslüman bunu düşünemez ya, olmaz öyle bi mantık. Ben bunu geçende yazdım.

Ben cennete gidecem. ee ?

Çoluk çocuk cehenneme gidecek, ana baba amcalarım karıları cehenneme gidecek, kuzenler amca çocukları ana baba kardeş çoluk çocuk cümbür cemaat cehenneme gidecek -hadise göre binde 999- alayı cehennemde.

ben bunları bilecem, cennete gidip karı kızla alem yapacam. De get işine, akıllı ol, almıyım aklını. gılmanmış.

Kafanıza gılman kadar taş düşsün. : - lafın gelişi - ;)

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
sn Allamel , önce cenenti görelim yorumunuza bende katılıyorum .Ama Kur 'anı kerimde erkeklerin hizmetine hurilerin verileciği yazıyor ... biz bayanların hizmetine gılmanların verileceği yani inş :) neden sizi böyle rahatsız etti anlamadım :)

Bende yanlış bilmiyorsam cehenneme %99.9 u girecekmiş. %0,1 i cennete.

Tarihte 6,5 milyardan 100 sene önceye dayalı çınarları devirirsek ve piramit gibi nüfusun azaldığını kabul ederek HzAdemden bu yana ortalama 80 asır seneyi hesaplayalım. Herhalde gelmiş geçmiş ortalama 80,000 senenin 25-35 milyar insanından 35 milyonu cennete girecek 34 milyar 965 milyonu cehenneme.

Yukarıdaki yazıyı kopyalıyorum:

Mükemmeliyetin ve güzelliğin her türlüsüne meyilli ve en yüksek derecesini aşk derecesinde arzulayan insan için, Kur’ân-ı Kerim’de Cennet nimetleri açısından detaylı bilgiler verilmiş ve onun da ötesinde Allah’ın rızâsı vaâd edilmiştir.

Venhar

Bende yanlış bilmiyorsam cehenneme %99.9 u girecekmiş. %0,1 i cennete.

Bence yanlış biliyorsun eğer bu cidden senin fikrinse

çünkü kimin cennete kimin cehenneme gideceğini sadece Allah bilir
kşi cehennemliktir...Ama tövbesini yapar ve cennetlik olur veya bunun tam terside olabilir yani
bunu rabbimden başkası bilemez .

AllameL

Uzaklaştırıldı
sn Allamel , önce cenenti görelim yorumunuza bende katılıyorum .Ama Kur 'anı kerimde erkeklerin hizmetine hurilerin verileciği yazıyor ... biz bayanların hizmetine gılmanların verileceği yani inş :) neden sizi böyle rahatsız etti anlamadım :)

Ya hayır şöyle bişey. Ben erkekler açısından da aynı düşüncedeyim. huri diyorsun da ben ona da aynı şekilde yaklaşıyorum. erkek olsun kadın olsun yani ne alakası var, ben şundan kastediyorum. insan bi kere kendi tanıdığı cehennemde dururken bi başkasıyla cennette -hizmet almaz-. Sen şimdi diyelim ki kocan baban cehennemde yanarken bi başka adamla cennette kalman, sana hizmet etmesi, bence bu böyle bişey yani. bunu kastediyorum. ya da ben kendi karım dururken cennette bi başka kadınla beraber olmam, bana son derece saçma geliyor. tamam kuran'da yazıyor. yazmasına yazıyor da, sizin de bildiğiniz gibi inen kitaplardaki bazı şeyler zamane insanını ikna için anlayacakları şekilde dizayn edilmiştir. ha gerçektir, doğru, istenirse alınabilir. Bu doğrudur. Ama ben şimdi sana soruyorum:

- Cennette 100 dönüm arsa , dere ve sarayı mı tercih edersin;
- Uzay boşluğunda istediğin yere gidebilen uzay gemisi mi. :D

Biliyorum saçma geldi ilk anda ama, demem o ki, o zamanın insanının anladığı dil o olduğu için öyle anlatılmış. Araplar da o zamanlar karı-kız-alem işlerinde zaten meşhurlar. sizind e bildiğiniz gibi resulullahın Araplara gelme nedenlerinin başlıcası arapların bu "alemci" kişiliği geliyor.

Öyle bi halka da ancak, "cennete giderseniz size inci gibi dişleri olan gılmanlar, renk renk , boy boy huriler hizmetkar olacak" dediğiniz zaman, tabi karşıdaki insanın gözlerinin içinin nasıl güldüğünü anlamak zor değil. Tamam, takva sahipleri öyle düşünnmemiştir ama, sıradan Araplar üzerinde etkili olmuştur.

Peki 100 dönüm arazi mi, istediğin her çeşit müziği çalabilen bir orkestra ve yanında istediğin her çeşit lazer gösterisini yapan bir ekipmi. Tarlayı mı alıcaksın. ne iş, çobanlık yapma niyetindeysen , tarla iyidir.

demek istediğimi anlatabiliyorum herhalde.

Gılman ve huri, bu aşamaları geçip oraya ulaştıktan sonra, bu kadar sorumluluğu da aşıcan filan. Gerçekten çok ilkel talepler ya.

bu gılman saçmalığı hakkaten varsa
ki arastırıcam

eğer var ise
ben artık bu dinin mensubu olmam olamam

gerekirse ateist olurum
gılman mış
bunu yazan bi dine inanmam bi hayli zor olur

genelde dini inancım için asla tartışmam
konu namussa
işte ozmn bu kırılma noktası olur

Venhar

Sn Allamel konu araplar veya herhangi bir millet değil
konu Allahın kullarına vereceği ödül

size verilen ödülü red mi i edeceksiniz ? peki bu yaradana yapılan bir saygısızlık olmayacak mı ?

siz derken geneli baz aldım :)

AllameL

Uzaklaştırıldı
Edeceksiniz derken, gelecek zaman kipi kullanmışsınız. Belki de benim açımdan bu söylediğiniz şey geçmişte zaten yaşanmış bir şey bile olabilir. Kafamdan yani diyim, öyle düşünelim biz masumane. Evet aynen öyle. geleceği yaşamışım gibi düşünürsek: reddetmişim bile. ne demek aynen reddetmişim bile. aynen. :D

hatta ben sivilde bir çok arkadaşıma anlattığım şeyi burda da anlatayım: bi saray var, basamakları gümüşten, sütünları altından, yaklaşık 100 basamak yukarı çıkılıyor ordan saraya geçilecek. eee. şey ya. bu senin dediler de. tamam dedim, yarı yoldan geri geldim. çoğu diyor ki sen cenneti reddettin diyor. yok değil. ben gene aynı düşüncedeyim. bugün olsa gene aynısını yaparım fark yapmaz.

diyom ya. karı yok çocuk yok ben gidicem orda alem yapıcam. ya etmeyin böyle. bence normal bi insan onu yapamaz. yapmışsa da kişiliğinden ödün vermiştir. Yani şöyle: "Aman Allah kızmasın ben sesimi çıkartmıyım, herkes cehennemdeyken ben sanki cennetten zevk alıyormuşum gibi yapıyım" dersen, bak nerde yanılıyorsun:

"cennettesin". :) yani. istediğinin olması gereken yerdesin ve istediğin hiç kimse orda yok, alakasız adamlar var. ne işim olur abi benim orda. haa gelir herkes, mesela diyelim şu ortam aynen olması lazım.

aslında ne biliyor musunuz. sınırsız yaşam zaten cennet gibi bişey de.

yok ya. aklıma başka bişey geldi şimdi. mesela siz de eskiden yoktunuz ama, şimdi hayatımda bi yere geldiniz, aynısı cennette de olabilir mi. aa. kafa karıştıran bir durum. :)

Hafızamı silerse bana zulmetmiş olur. Çünkü o zaman cennete giden ben değil, hatıraları alınmış bir çeşit hayvan gibi bişey olur, ben olmam yani.

Hafızamı silmezse de dünyada cehenneme giden insanları düşünüp zevk alamam.

Anlaşamayız biz o hususta ben biliyorum. hatta geçmişimde ben bu olayı çok yaşamışım. en az 100 sefer kafamdan yaşamışım. Her seferinde de kulağımdan tutup cehennemin kenarına getiriyor sonra gerisin geriye tek hareketle cennete fırlatıyor. ben bu sahneyi çok yaşamışım. ve her seferinde de , yok direnme diyorum kendi kendime. direnme ki daha iyi şeyler alırsın, belki daha iyi ortam. ama olmuyor.

anlaşamıyoruz o hususta.

zaten ben amelin kaderden bağımsız hareket edemediği noktasında orda da bi sorunumuz var. yani anlaşamadığımız birkaç nokta zaten var. o yüzden cennet konusunda anlaşamasak da bu benim için sorun olmaz.

gitmesem de olur sorun değil. ;)

Ama kulluğumu da yaparım. kulluk görevimi yerine getirirken bunlar aklıma gelmiyor. ama serbest kürsüde konuşabiliyoruz. teknoloji ya. ne acayip bişey.

:)

Üst Alt