Cennetimden Bakarken

Alice Sebold'un bu kitabını elime aldığımda, daha ilk beş sayfa içinde elim yüreğimde, gerilmiş halde beklemeye başladım. Kitabın dahai lk cümlesi bile büyük bir dehşetle başlıyordu: ' 7 Aralık 1973'te, ölürken 14 yaşındaydım...'. Herhalde bir şaka ile başlıyor diye düşünürken devam eden sayfalarda insanın kanını çeken bir tecavüz ve ölüm sahnesi ile çocuk yaştaki kızın hayata veda edişini bir film izler gibi izledim. Tam yargıda bulunup ' yeter dayanamayacağım' dediğim anda birden farklı bir boyuta sürükledi beni kitap.

Evladını kaybeden bir ailenin yaşadıkları, karşılaştıkları güçlükler, birbirlerine olan sevgilerini yeniden keşfedişleri, o muazzam dayanışmanın anlatılışı ve tüm bu güzelliklerin cennetten naklen ölen kişinin ağzından anlatılışı, kurguyu bir kat daha cazip hale getirmişti benim gözümde...

Karakterler içinde en çok kızkardeş karakterini beğenmekle beraber, küçük erkek kardeşin ablasını gördüğünü iddia ettiği sahnelerin beni etkilediğini de söylemeliyim. ... Devamını Gör

Bu tarzda yazılan ve son derece travmatik halde işlenen acılı hikayeler, pek çok kitapta işlenmiştir ancak sanırım bu kitabı diğerlerinden farklı yapan özellik; cennetten anlatılıyor olması. İlk aşamada çok olağanüstü gibi görünmese de, okuyucuyu rahatlatması ve okurken olayın acitasyon tarafından öte, hikaye boyutunda düşünülebilmesi de bu özelliği anlamlı ve önemli kılıyor.

Ben kitabı okurken; ' Acaba benim cennetim nasıl olurdu? ' sorusunun cevabını aramaya başladım bile. Sanırım okumaya başladığınızda siz de benzer bir soru ile başbaşa kalacaksınız. Keyifli okumalar diliyorum :)
 
Nihayet dün filmini izleyebildim ve hiç pişman olmadım. Hakikaten hayalimde canlandırdığım gibi bir film vardı karşımda . Normalde kitaptan sahneye uyarlanan filmlerde , okuyucu hayal kırıklığına uğrar ama ben büyük bir keyif aldım ve sizlere de tavsiye ediyorum. Orjinal ismi LOVELY BONES olan bu filmi bence izlemelisiniz ama izlemeden önce muhakkak kitabını okuyun. Bayılacaksınız :)
 
Üst Alt