• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Cenneti kazanmak için mi ibadet edelim, yoksa Allah’ın rızasını mı?

Okunuyor :
Cenneti kazanmak için mi ibadet edelim, yoksa Allah’ın rızasını mı?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bizim bu dünyada amacımız cenneti mi kazanmak, yoksa Allah’ın rızasını mı kazanmak? Kısacası amacımız cennet mi olmalı? Ya da şöyle sorayım: Bizler Allah'tan kortuğumuz için mi, onu sevdiğimiz için mi, yoksa kabir azabı çekmekten korktuğumuz için mi ibadet etmeliyiz?

Kullanmayıcı

Amatör
Üye
Bizim bu dünyada amacımız cenneti mi kazanmak, yoksa Allah’ın rızasını mı kazanmak? Kısacası amacımız cennet mi olmalı? Ya da şöyle sorayım: Bizler Allah'tan kortuğumuz için mi, onu sevdiğimiz için mi, yoksa kabir azabı çekmekten korktuğumuz için mi ibadet etmeliyiz?
"Allahın rızasından çok şu kabir azabında yırtıp cennete bi kapak atayimde, gerisi pek önemli değil."
Demez kimse sanırım.

Arkun

Tecrübeli
Üye
Öncelik her zaman Allah ın rızasını kazanmak olmalıdır zaten senden razı ise diğerleri kazanılmış demektir.
Allah ın sevdiği bir kul olma istediği her zaman önceliğimiz olmalıdır.

ümmi

Kıdemli
Üye
Allah c.c.,"ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etmeleri için yarattım "buyuruyor.
Amaç kulluktur efendim.
Mevlana;“Kul oldum, kul oldum, kul oldum!
Ben Sana hizmette iki büklüm oldum.
Kullar âzad olunca şâd olur;
Ben Sana kul olduğumdan dolayı şâd oldum.”

buyurur.Hakiki kulluk iki dünyanıda cennete çevirir zaten.ve"ey mutmainne nefis,sen Rabbından razı Rabbında senden razı olduğun halde gir cennetime" hitabına mazhar olur.Rabbim Razı olduğu kullarının zümresine katsın bizleri amin.

Sero

Acemi
Üye
Öncelikle sorunuzu sırası ile ayrıştırarak ele almak istiyorum:
Bizim bu dünyada amacımız cenneti mi kazanmak, yoksa Allah’ın rızasını mı kazanmak?
Allah ın(Tanrı yaratıcı...vs.)rızasını kazanmak =cennetlik olmak tır rıza için sevap onun dini doğrultusunda hareket ve doğrularıyla yaşamak sonuç cennet

Gelelim bir diğer kısıma:
Bizler Allah'tan kortuğumuz için mi, onu sevdiğimiz için mi, yoksa kabir azabı çekmekten korktuğumuz için mi ibadet etmeliyiz?
Korku nedir neden korkarız sorusu akla gelir ki herhangi birşeyden korkabiliriz bu korkular genellikle yeterli bilgi sahibiolmadığımız şeyler ya da metafizik bilinmeyen olgulardır
Sevgi nedir insanı birşeye veya kimseye yakın ilgi ve bağlılık göstermeye iten duygu gereği oluşumu için paylaşımdır Tanrı ile ne tür bir paylaşımda bulunulmaktadır ?...
Kabir azabı inanöçların varsaydığı bir olgudur içeriği yine korkudur yani henüz görüp yaşayıp ya da duyularımızla algılayabildiğimiz birşey değildir şahsi yorumum benimde tecrübem yok...

Kısacası soru soru soru...?:icon_question:

Üst Alt