Cenaze Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır ?

Cenaze Ödeneği 2016, 2016 Cenaze Yardımı Bilgileri,Cenaze Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır ?,SGK Cenaze Ödeneği Tutarı Ne Kadardır?

5510 sayılı Kanuna göre; İş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda vefat eden sigortalı ile sigortalı olarak çalışmakta iken ya da malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken vefat eden ya da sigortalı olarak çalıştığı işinden ayrıldıktan sonra bir sene içerisinde vefat eden kişinin ailesine Bakanlar Kurulunca tespit edilecek olan tarife üzerinden , cenaze masrafları karşılığında ödenen yardıma cenaze ödeneği denilmektedir.

Cenaze ödeneği almak için belirli şartlar vardır

-İş kazası, meslek hastalığı sonucu veya
-Sürekli iş görmezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı almakta iken veya
-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük,yaşlılık ve ölüm primi gösterilmiş olan sigortalının vefat ettikleri durumlarda hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

CENAZE PARASI KİMLERE ÖDENİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) cenaze ödeneğini yada parasını vefat eden sigortalının eşine, eşi yok ise çocuklarına, çocukları da yok ise anne babasına, anne babası da yok ise kardeşlerine verilmektedir. Şayet vefat eden sigortalının cenazesi bu kişiler haricinde başka bir kişi tarafından kaldırılmış ve bu durum belgelenmiş ise cenaze ödeneği bu kişilere ödenebilmektedir.

CENAZE ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Hak sahiplerinin cenaze ödeneğinden faydalanabilmesi için sigortalının ölüm tarihinin belirtildiği bir belge ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine cenaze yardımı almak için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yani sigortalının vefat tarihi nüfus kütüğüne işlenmiş olup bu durum bir dilekçe ile beraber ilgili makamlarca hazırlanan bir ölüm belgesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına teslim edilmelidir.

CENAZE ÖDENEĞİ NE KADAR ?

Yıllara göre cenaze ödeneği tutarları aşağıda verilmiştir. Cenaze parası her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranlarında belirlenmektedir.

2016 yılı itibariyle 489.00
2015 yılı itibariyle 449.00
2014 yılı itibariyle 415.00 TL
2013 yılı itibariyle 386.00 TL
2012 yılı itibariyle 363.00 TL
2011 yılı itibariyle 328.00 TL
2010 yılı itibariyle 308.00 TL

NOT : 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce görevde olan kamu görevlilerinin hak sahiplerine eski düzenleme doğrultusunda 1.088,97 TL cenaze ödeneği verilmekte, Kanundan sonra ilk defa kamu görevlisi olan sigortalıların hak sahiplerine ise yukarıdaki şekilde cenaze ödeneği ödenmektedir.

 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt