Cemevi temel atma töreninde gerginlik...!!!

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Cemevi temel atma töreninde gerginlik

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Cemevi temel atma töreninde konuşmacıların Diyanet İşleri ve Başbakanı eleştirmesi üzerine Ak Parti Milletvekilleri ile partilileri töreni terk etti.

İskenderun Mustafa Kemal Mahallesinde 5 bin 350 metre kare alan üzerine üç katlı olarak inşa edilecek olan Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi'nin temel atma töreninde konuşan Anadolu Hacı Bektaşi Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırması gerektiğini söyledi.

Geçmez, "Zorunlu din dersleri devam ettiği sürece ve Türkiye Kuran kursları, İmam Hatip liseleri, İlahiyat fakülteleri ile Sünnileri nasıl dizayn ettiyse, nasıl ki onların içindeki çeşitliliği yok edip bir Diyanet dini bulaştırdıysa, bizi de bir Diyanet dinine bulaştırmak istiyorlar. Bu devlet ne zamanki Kürt'üne Türküne Laz'ına Çerkez'ine ne zaman elini dininden çekerse, ne zaman ki dinlisine ve dinsizine de aynı mesafede kalırsa, bizim davamız o zaman taçlanır" diye konuştu.


KURSAĞINDA KALSIN
Diyanet İşleri Başkanının İstanbul Erikli Baba Cem evine gitmesini ağır bir dille eleştiren Geçmez, "O yemek kursağında kalsın senin. Daha altı ay öncesinde Hükümete rapor verip Alevilerin cemevleri talepleri İslami bölmekmiş diyen sen değil miydin? Ey! Diyanet İşleri Başkanı, sen değil misin ki senin kurumunda bundan iki yıl önce 'Cem evleri cümbüş evi' diyen adamı başmüfettiş yaptın. Onu Erikli Baba cem evine alanlara sesleniyorum. Bizim Cem evlerini ibadethane olarak kabul etmeyenlerden asla işimiz olmaz. Bizim cem evlerine cümbüş evi diyenlerin, bidati kendileri cümbüş yapıyordur diyeceğim. Bizi Sünni yurttaşlarımızla kavga ettirmeye çalışanlar işte bunlardır. Türkiye'nin laik olmasının önündeki engeller işte bunlardır" diye konuştu.


BAŞBAKANIN DİLİNE VURDU
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özer de, hiçbir zaman bir başkalarının inancını, mezhebini, etnik ve bütün diğer unsurlarını kötüleyerek bir yere varılamayacağını kaydederek, "Hazreti Ali'yi de bizden daha çok sevdiğini dile getiren bir Başbakanımız var. Başbakanımızın siyasi görüşü ne olursa olsun, zihniyetinin bozukluğu, dilinin bozukluğu bu ülkenin yurttaşı vatandaşı olarak başta beni ve alevi toplumunu rahatsız etti" diye konuştu.


Bu sırada Ak Partililer ve Milletvekili adayı Orhan Karasayar Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başbakan ile devam eden eleştiriler karşısında tepki göstererek ayağa kalkıp tören alanı terk etti. Ak Parti İlçe Başkanı Musa Kurşun da "Provokatörlükten başka bir şey değil. Buradaki birlik ve beraberliği bozamazsınız. Hiç kimse bozamaz" dedi.

Ak Partililerin alandan ayrılışı sırasında konuşmasına ara veren Özer, gergin ortamı yatıştırmak üzere "Değerli dostlar Sakin olun! Biz hiç kimseye hakaret etmedik. Kimseye küfür etmedik. Kimseye de ders vermeye de kalmadık ama kimsenin de bize hele hele Alevilik dersi vermeye ihtiyacımız olmadığını bir kez daha ben buradan yineliyim" dedi.

Kaynak : Cemevi temel atma töreninde gerginlik - Mynet YurtHaber

Merhaba,

YORUMSUZ....!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt