Cemal Süreya'nın Papirüs'ü yeniden basılıyor

Merhaba!

Edebiyatseverler Cemal Süreyayı 20. ölüm yıldönümünde etkinliklerle anmaya hazırlanırken, şairin çıkardığı edebiyat dergisi Papirüsün tıpkıbasımları da okuyucuyla buluşuyor

Her ölüm erken ölümdür, biliyorum tanrım / Ama ayrıca aldığın bu hayat, fena değildir / Üstü kalsın diye yazmıştı ölümünden kısa bir süre önce şair Cemal Süreya. 9 Ocak 1990′da vefat eden şair, yarın, ölümünün 20. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak. Türkiye Yazarlar Sendikası saat 18.00′de İstanbul Kadıköydeki Öteki Kültür Merkezinde toplantı düzenleyecek; Şiir Tiyatrosu Oyuncuları da bir gösteri sahneleyecek. Bir başka etkinlik, Cemal Süreyayı Anma ve Şiir Ödülleri Töreni ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Aziz Köklü Salonununda gerçekleşecek. Şair ve yazar Engin Turgutun Caz ve Kadın adını verdiği ve ölümünün 20. yılında Cemal Süreyaya adadığı sergisi ise bugün Ankarada Batıbirlik Sanat Galerisinde açılıyor.

47 SAYILIK SERÜVEN[
Ancak tüm bu etkinlikler arasında biri ön plana çıkıyor: Şairin çıkardığı efsane edebiyat dergisi Papirüs ilk sayısından son sayısına kadar okuyucuyla buluşuyor!

Bir dergidir benim yaşamım, bu yüzden ben ölmem batarım diyen Süreya, dergiyi Türk edebiyatını yaşatmak amacıyla çıkarmış. 47 sayı yayımlanan ve pek çok önemli ismin yazdığı dergi, Artshop Yayıncılık tarafından tıpkıbasım olarak yayımlanmaya başladı bile. Derginin, Haziran 1966′da yayımlanan ilk tıpkıbasım sayısı aralıkta piyasaya çıktı. Dergi, ayda iki sayı olarak yayımlanacak.

Papirüsün tıpkıbasımlarını, Artshop Yayıncılıkın sahibi ve genel yayın yönetmeni Vedat Akdamar ile daha önce Papirüs Şiirleri Antolojisini (1966-1981) hazırlamış olan, Cemal Süreyanın eşi Zühal Tekkanat birlikte hazırlamış. Özel arşivindeki Papirüs dergilerini yayınevine teslim eden Tekkanat, Cemal Süreyadan miras kalanlar, genç okurlarla buluşsun istedik. Önemli olan buydu diyor. Vedat Akdamar ise Papirüs, Cemal Süreyanın yarattığı efsane dergiydi. Şiirin, edebiyatın nabzı uzunca bir dönem bu dergide atmıştır. Süreya da hayatının büyük bir kısmını bu dergi için harcamıştır, madden ve manen. Dergilerdeki yazılara ve imzalara baktığımızda yakın dönem Türk şiiri ve edebiyatı bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçer sözleriyle derginin önemini vurguluyor.

Akdamar, Papirüsü bu yıl yeniden hayata geçirmeyi planladıklarını söylüyor: Eski Papirüs dergilerinin değeri ve anlamı çok fazla olduğu için tıpkıbasımlarını okurla buluşturmak istedik. Bu dergilere tüm edebiyat meraklılarının ulaşmaya hakkı olmalı. Ama bu yıl Papirüsü yeni bir dergi olarak da yayına hazırlayacağız diyor.

Toplumcu şiirin gür sesi

ASIL adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, İkinci Yeniciler olarak adlandırılan ve özellikle 50′li yılları etkileyen toplumcu şiir akımının önemli önderlerinden. 1931 Tunceli doğumlu, 1954′te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin Maliye ve İktisat Bölümünü bitiren şair, çevirmenlik, redaktörlük, Türk Dil Kurumu memurluğu gibi farklı işler yaptı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yazko Somut ve 2000′e Doğru dergilerinde de köşe yazıları kaleme aldı. Şairin kitaplarından bazıları ise şunlar: Şapkam Dolu Çiçekle (1976) Günübirlik (1982) Onüç Günün Mektupları (1990) 99 Yüz (1991), Üvercinka (1958; Yeditepe Şiir Armağanı), Göçebe (1965; 1966 TDK Şiir Ödülü), Sıcak Nal ve Güz Bitigi (1988; Behçet Necatigil Şiir Ödülü) Sevda Sözleri (1990).

(Sabah)
 
Üst Alt