Cemaat ,Tarikat, Aşiret gibi geleneksel toplum yapısı...

anlasildi her konuda oldugu gibi bundada afaki görüsler sergileniyor...
islamiyet bölünmez bir bütündür, bu gün öylemidir , bu gün kac parcaya bölündügünün sayisini ben bilmiyorum... bizim hedefimiz din hususu her seyden daha önemli oldugundan oraya sokulan bozukluklardan korunmak icin kisiler olarak imanimizi muhafazaya almak geregini hissediyoruz... yoksa günümüzde imanimizi kurtarmak hicde kolay olmadigi gün gibi asikar...
sanki türkiyede degilde bambaska bir ülkede yasiyorsunuz, ki orada din özgürlügü sonuna kadar taninmis... dinini nasil yasaman gerekdigini dinin emirleriyle degilde belkide dine inanmiyanlarin cizdigi cercevede yasaman gerekmiyormus gibi , müslümanlardan oldugundan dahga seffaf olmalari isteniyor... seffaf olmak adina birilerinden gelecek zararada maruz kalmamamiz gerekir...
 
selam ederim,

sizi çok iyi anlıyorum bana inanın. cemaatlerde kötü bir şey yapılıyor demiyorum. fakat turk milleti bunu sevmiyor sevmezde. çünkü bu şeyhler, veya cemaat liderleri geçmişte bu ülkenin başına çok çorap örmüştür. bilginin alınacağı yer artık okullarımızdır. dilerimki Allah sevgisi, kul olma bilinci, islamiyetin detayları, ilimi bilimi fenni ögrendiğimiz okullarımızda bütün insanlarımıza bir arada orada verilsin. sağlam bir nesil yetiştirelim. inançlı bilgili kültürlü ve kendisini ve rabbini bilen. laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır dediysekde inancımızdan namazımızdan ulu Allaha olan şükür ve hamdımızdan vaz geçecek değiliz. bu degerler son yıllarda gerçekten silindi. inanan insanlar artık gruplaşır oldu kendi içlerinde. herkez inanan diyeceksiniz. evet ama icraat yapan şartları yerine getiren çok az sayıda insan var. ben ticaret ile ugrasıyorum. bir kaç esnaf müşterim beni cuma günü camiden çıkarken görmüşler. adım fettullahcıya çıktı. iyide kardeşim bu namazı sayın fettullah gülenmi icat etti? burada bu beyefendiyede bunu yakıştıranlar suçludur. insanlarımızı böyle böyle siyasete alet ederek dinimizden soguttular. inanan ibadetini yapan arkadaşlar gizlenmeye başladı. çünkü namazını kılana şuncu buncu gerici şeklinde terimler takılmaya başlandı, malesef ki ege bölgesinde bu daha yaygın. bu yanlıştan insanımız dönecektir, ulu Allah yardıma ihtiyaç duyana her zaman elini uzatır. ülkemiz girdiği bu dar sokakdan, ferah içinde doğrularak çıkacaktır.

bölündüğümüz doğrudur. bu bilgisizlikden kaynaklanmaktadır. insanlar islamı tam olarak anlayamamışlardır. mezhepler, kendi içlerinde farklı tercüme eden hocalar, farklı ibadet şekilleri olan bir grup tarikatler, tasavufcular, şeriatciler. fark etmez bizler hepimiz aynı tebaadanız. şu anki yaşanan kargaşanın vardır elbet bir sebebi. hıristiyanlarda aynı biz gibi bölük börçük olmuşlardır. bunu yapan insanın cehaletidir. bilgiye ulaşınca insanlar kuzu gibi bir araya gelirler. muhim olan sabır ve anlayış göstermemizdir birbirimize karşı. bu kişi ateist de olsa sabırlı olmalıyız. gerçek bilgiye insanlar ulaştıgında ortada ne bilgisiz hocalar kalır nede cemaatler mezhepler. ozaman anlarlarki bir olan ulu Allah vardır ve birde onun yolunu gösteren son peygamberi.

yazdığınız yazılarda size katılıyorum insanları gruplaşma ve dayanışmaya iten şey bir kısım medyanın ve bir kısım düşüncenin etkisi olmuştur. benim şu anki toplumumuzdan gözlemim daha ılımlı ve anlayışlılar birbirlerine karşı. zamanla taşlar yerine oturacaktır. bana göre islamiyeti her ne olursa olsun en iyi icra eden ülke bizim ülkemizdir. herşeye ragmen insanlık ve hoşgörüye sahibiz çok şükür. insanlarımız fikirlerinde baskıcı olmakdan ve dayatmakdan vazgectikleri zaman bir orta yol bulunacaktır. ve şu an gidişat o şekildedir. bunun başka yolu olmadığı anlaşılmıştır. herkeze birer adım geri atmak düşüyor, düşüncede kolay ama icraatda zordur geri adımı atmak. biz bunu başaracagız, ben yüce turk milletine bu konuda çok guveniyorum. gercekten taşıdıgımız genlerimizde mevcut olan şey bizim bu iman gücüdür. hoşgörü sevgi ve saygıdan yana. şaka degil sözlerim bana güvenin bu nesilin gencleri bu gerçegi göreceklerdir ulu Allahın izni ile.
 
Son düzenleme:
Bireyler eğitim seviyesi yükseldikçe ve refaha erdikçe zihniyetinde değişimler olur.Hiç bir cemaatin dayatması o kişide hükmünü süremez.
 
hangi seyh, hangi cemaat lideri bu ülkenin basina bela olmustur, din egitiminimi bu günkü okullardaki belkide dine inanmiyan hocalar veriyor onlardanmi bu halk dogru din egitimini alacak... halk onlara güvense zaten cemaatlere yönelinmez...cematleri halkin sevmedigi bir safsata, eger öyle olsa bu kadar cok ve hatta güclü cemaatler olmaz...
 
selam ederim;

aslında okullar eğitimi dogru düzgün verebilse bu kadar insan cemaatlere gitmez. fakultelerde ilahiyat profesorleri cemaat liderlerinden azmı şey biliyor. elbette hayır, kuranı eline alıp okuyan her aklı basında kimse gayet güzel anlayabilir. herkezin bastan sona hatim etmesi gerekmezki. okullarımızdaki din hocalarına gelince benim okul yıllarımda gercekten yetersizdi hemde çok bugun nasıl bilemiyorum o konuda haklısınız.

cumhuriyet kurulurken bu şeyhler başımıza çok iş açmıştır. bu konuda turgut özakmanın yazdığı kitapları önerebilirim size. şeyhe meyhe ihtiyaç yok aman diyim arkadaşım. bu ülkenin birimleri var o görevi yerine getiren ilahiyat fakultesi diyanet işleri gibi ulu Allaha yakın olmak için bir kuruluşa yada şeyhe ihtiyaç yoktur. peygamberimiz nasıldı insan olarak sade hoşgörülü adaletli onu örnek almak yeter bize. dön kalbine bak nasıl yol alıyor insan, dileklerimiz güzel oldugu ve dualarımız şükür ve hamdlarımız bol oldugu sürece her istediği yakınlaşmayı nasip eder ulu Allah kuluna.
 
Son düzenleme:
bazi konularda anlasdamadigimiz cok bariz...
cumhuriyetin kurulusundaki seyhlerin dert olmasi, kurtulus savasinda asil destek onlardan gelmistir, ancak onlara kazik atilmistir, , hatta cumhuriyet ilanindan sonra inananlara yapilanlar karsisinda söylenen ibretlik söz, biz saniyordukki düsmani denize dökdük... durum bu olunca, o rejimin destekledigi her kurum müslüman halk tarafindan güven duyulmasi söz konusu olamaz velevki bunlar dini kurumlar olsun... o inanalarin sigindigi liman gayet dogal olarak cemaat ve tarikatlar olmustur, ancak bu günkü cemaatlerde tarikatlerde cumhuriyet öncesi gibi degil... rejimin serrinden mensuplarini siyaset yaparak korumak vazifesinide üstlenmislerdir...
 
Forumdayim, ben fikrinize katilmiyorum kismen katilmiyorum..evet vicik vicik olan tarikatler cemaatler yokmu var, peki ayni viciklikta hicmi sivil toplum örgütleri yok..? Su Türkan saylanli add dernegini duyduk , belgeler gizli tlf.kayitlari carsaf carsaf basina yansidi, genc kizlari subaylara peskes cekmeler falan filan...demekki böyle seyler dindar bir isimli kurumlardada Atatürk adli,cumhuriyet ,yada dinsiz adli kurumlarda görmek mümkün ama simdi mesela bir fetullah gülen cemaatinin yurt disinda Türkiyenin adini bayraklastirdigi gibi dünyaya duyurdugu gibi kim ne yapti...

Türkce olimpiyatlari yine baslayacak simdi Ben fetullah Gülen ismini yazdim ya bak kac kisi baliklama dalacak hakaret yada elestirmek icin ama oturup gögsü kabara kabara o olimpiyatlari seyredecek, sonrada , ne münasebet ben öyle seye bakmam..! olacak..

Bilende bilmeyende yorum yapiyor...
 
selam ederim;

benim almış oldugum bilgi sizinki ile örtüşmüyor sayın forumdayım. hayırlısı olsun muhterem daha fazla okuyup ögrenmeliyiz gercekleri. ben cumhuriyetten sonra kazık atılan bir müslüman duymadım. diyelimki kazık atıldı müslümanlar cemaate gitti. peki biz müslüman degilmiyiz kardeş, bizde cumhuriyet ile el ele verdik yürüyoruz bu yolda çok şükür.
 
müslümanim diyen kim olursa olsun, biz hayir sen müslüman degilsin dememiz söz konusu olamaz, sizde biliyorsunuzki, kisi hem her halti isler hemde müslümanim der, ile islamiyeti dört dörtlük yasayan arasinda bir yelpaze var.. yani bu is sadece siyah beyaz degil, arada cok cesitli renkleri var...

komando , o dedigin vicik vicik tarikat veya cemaat ehli sünnetmi varsa isim verde cümle alem bilsin, zaten sapik olanlarla benim isim olmaz onlar adinada bir sey söylemem...

gülen hareketini milliyetci duygularla destekleriz hepsi okadar...
 
gülen hareketini milliyetci duygularla destekleriz hepsi okadar...

selam ederim;

ben bu gülen hareketini medyadan biliyordum. hiçbir baglantım olmadı. fakat birgün cebrail as bize o beyefendi için ulu Allahın sevdiği kuludur dedi zamanı gelince ülkemize gelip bir takım işlere vesile olacakmış mehdi ile el ele verip. doğrusu merak ettim araştırdım. youtube de barış manço ve cem karacanın fettullah bey hakkında yaptıkları söyleşiyi izledim. ardından dünyada islam ve türkiye adına yürüttüğü faaliyetleri araştırdım. gerçekten ülkemize ve islam camiasına faydası olan ileri düşünceye sahip bir insan. bir keresinde peygamberleri bırakın ulu Allahda buluşalım dediğinde ortalık yer yerinden oynadı. anladımki mehdinin ideolojisi ile yetiştirilmiş bir insan gerçekten. bakalım zaman ne gösterecek bir gün çıkıp gelecek ve mehdi ile el ele işbirliği yapacaktır. o gün sanıyorum yakındır.

medyaya hiçbir zaman güvenmedim, bugünde güvenmem. isterse vezir eder isterse rezil eder. beni hiç bağlamaz yazılıp çizilenler. ben bakarım kendi ögretilerime ve vicdanıma. heleki cebrail as onun hakkında güzel söz söylediyse gerisi beni bağlamaz. Allahın sevdiği kuludur o. birgün beyefendi ile buluşacağız.

o gün geldiğinde bu cemaat tarikat adı verilen şeyler son bulacaktır. çünkü tüm insanlar el ele verecek ayıran yada bölen aracı hiçbir kurum yada kuruluş olmayacaktır.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt