Cemaat İçinde Resmiyet Tartışması

Merhaba
Cübbeli Ahmet'e yönelik operasyon sonrası İsmailağa Cemaati içindeki görüş ayrılıkları daha net biçimde ifade edilmeye başlandı.

İsmailağa Camii emekli imamı Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, Ahmet Mahmut Ünlü'nün tutuklanması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, İsmailağa cemaatinin hiçbir internet sitesinin bulunmadığına dikkat çekildi. Bu sebeple çeşitli internet sitelerinde yer alan haber ve yazıların hiçbirinin İsmailağa cemaati ile bir ilgisi olmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ahmet Mahmut Ünlü'nün (Cübbeli Ahmet Hoca) başına gelen olaylar bizi son derece üzmüştür. Ancak bu zor ve üzüntü verici durumdan yararlanmak isteyen bazı kişiler, mihraklar, fitne ve fesat odakları bu durumu fırsat bilerek cemaatimiz adına fikir beyan etmekte, diğer cemaatleri ve idarecileri rencide edecek yanlış ve yalan beyanlarda bulunmaktadır.

Şu durum kesin olarak bilinmelidir ki, cemaatimize ait resmi bir internet sitesi mevcut değildir. Çeşitli internet sitelerinde bu konuda beyanat verenlerin hiçbirisinin İsmailağa cemaatini temsil etmek gibi bir yetkisi yoktur."

Ahmet Ustaosmanoğlu'nun bu açıklamasından sonra Cübbeli Ahmet grubunun kontrolündeki ismailaga.info sitesinden yapılan açıklamaya cevap geldi. Cemaat adına açıklamaların yayınlandığı sitedeki cevap şöyle:

ÖNEMLİ DUYURU

Cemaatimizin resmi sitesi de vardır, derneği de vardır. Efendi Hazretlerimize ait resmi açıklamalar "Marifet Derneği"nin internet sitesinden duyurulmaktadır. Bunun dışında kimse cemaatimizin resmi sözcüsü değildir.

Ayrıca Cemaat içinde egemen olmak isteyen Cübbeli Ahmet grubunun kurduğu facebook sayfalarında ısrarla Mahmud Efendi'nin tek sözcüsünün Cübbeli Ahmet Hoca olduğuna yönelik vurgular da Mahmud Efendi'nin oğlunun yaptığı açıklamanın arka planını yansıtıyor. Özellikle ODA TV'nin ve Selahaddin Önkibar gibi ulusalcı yazarların Cübbeli'yi savunması, yapılan son operasyonun müsebbibi olarak Hükümet ve Fethullah Gülen'in itham edilmesi de cemaat içindeki "resmi açıklama" polemiğini alevlendirdi. Mahmud Efendi'nin oğlunun "yanlış ve yalan beyanlar" olarak tanımladığı durumun arka planında ne var?

İsmailağa Cemaati'nde uzun züredir yaşanan görüş ayrılıkları Mahmud Efendi'nin sağlığının bozulmasının ardından Cübbeli Ahmet Hoca'nın etkinliğini arttırması üzerine yaşandı. Cübbeli Ahmed'in cemaatin tek sözcüsüymüş gibi davranması ve medyatik kişiliği özellikle öne çıkması rahatsızlıkalrı arttırdı. Cemaat içinde Hızır Hoca ve Bayram Ali Öztürk Hoca'nın şaibeli biçimde öldürülmelerinin ardından Cübbeli'nin etkinliğini arttırması ve farklı cemaatlerle polemiklere girmesi cemaat içindeki ayrılıkları had safhaya çıkarttı.

İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden olan ve Fıkıhçı kişiliğiyle tanınan Mehmet Talu Hocaefendi de Cübbeli'ye tavır alan isimler arasında.

Cübbeli'yi cemaat içinde açıkça eleştiren en önemli isim ise Furkân Dergisi İmtiyaz sahibi ve Mahmud Efendi'nin yeğeni Sadedddin Ustaosmanoğlu.

Furkân Dergisi ve haber sitesi BüyükDoğu Haber, Cübbeli'ye yönelik yapılan operasyon sonrası şu açıklamayı yaptı:

ENGEREKLERE, ÇETELERE BULAŞMA DENİLMİŞTİ!

"Cübbeli Ahmet'in kaset olaylarından sonra ortaya çıkan vehamet karşısında hatasını kabul edip, özür dilemesi tavsiyesinde bulunanları dinlemediği biliniyordu. Anlaşılıyor ki, bambaşka yollardan işini hal etmeye kalkışmış! Bu işten pis kokular geliyor, bizden söylemesi."

Furkân grubu, Cübbeli'nin bir proje olarak öne çıkartıldığını, İsmailağa cemaatini ulusalcı/ergenekoncu kesimin çıkarlarına hizmet ettirmeye çalıştığını ileri sürüyor.

Cemaat İçinde Resmiyet Tartışması
 
Üst Alt