• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çekiş kontrol sistemi ile elektronik diferansiyel kilidinin farkı nedir?

Okunuyor :
Çekiş kontrol sistemi ile elektronik diferansiyel kilidinin farkı nedir?

İnci

Kıdemli
Üye
Çekiş kontrol sistemi; sürücünün aşırı gaz pedalı ya da direksiyon hareketlerinden kaynaklanan patinajı önlemek için dizayn edilmiş elektro-hidrolik bir sistemdir. Sistem; motorun ateşlemesini geciktirebilecek, yakıt akışını azaltabilecek, tekerleğe ya da tekerleklere fren uygulayabilecek ve gaz kelebeğini kumanda edebilecek müdahaleleri yapabilecek etkinliğe sahiptir.

Elektronik diferansiyel kilit (EDL) sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ve hatta mümkün kılar. EDL sistemi otomatiktir. Sürücünün herhangi bir şekilde müdahale etmesine gerek olmaz. Sistem, ABS fren sistemi sensörlerini kullanarak çekiş tekerleklerinin hareketini izler. Yaklaşık 40 km/h'lik bir hıza kadar, çekiş tekerleklerinin hızları arasındaki yaklaşık 100 devir/dakikalık bir fark durumunda, tekerleği yavaşlatır ve diferansiyel üzerinden diğer çekiş tekerleğine daha fazla çekiş kuvveti uygulayarak dengeler.

ASR ve EDL arasındaki temel fark; EDL üniform sürtünme katsayısı olmayan yüzeylerde düzgün ve konforlu bir kalkış sağlar. ESP aktif olsun ya da olmasın EDL aktiftir. ASR sadece elektronik gaz pedalı ile bağlantılı çalışır ve ABS’nin kompanentlerini kullanır. ASR tekerlere giden güç akışını azaltarak lastiklerdeki patinajı azaltır. EDL ise patinaja giren tahrik tekerleğinin aksını frenleyerek işlev görür.
otomotivbilgi.com
 
Üst Alt