Cehennemi Goreceksiniz!

Ammar

Kıdemli
Üye
Ha enteresan bir bilgi daha 1400 yıl öncesinden...

[9] De ki: Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.

[10] O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada tam dört günde isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti.

[11] Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye: İsteyerek veya istemeyerek, gelin! dedi. İkisi de "İsteyerek geldik" dediler.

[12] Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın semâyı kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, azîz, alîm Allah'ın takdiridir.

FUSSİLET SURESİ

...........Sonra duman halinde olan göğe yöneldi,.........

deklem

Tecrübeli
Üye
6 günde dünyayı bir gündede insanı yaratan tanrı sizin allah tanımına uymuyor.herşeyi bir anda yaratabilecek olan allah günlerden bahsetmemeli.ol dedimi olacaksa herşey öyle günlerler geçmemeli.
herşeye gücü yeten allah bir anda herşeyi yaratamıyormuda günlerce uğraşıyor.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
6 günde dünyayı bir gündede insanı yaratan tanrı sizin allah tanımına uymuyor.herşeyi bir anda yaratabilecek olan allah günlerden bahsetmemeli.ol dedimi olacaksa herşey öyle günlerler geçmemeli.

İşte Allah'ı araştırıp bulalım diye akıl vermiş. :))

kapkale

Tecrübeli
Üye

sen avkuatmısın canı le ıstemış öe yapmış keyfının kahyasımısın

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
yani size görede benim gibi birinin yüzbinlerce yıl ateşte yakılması çok normal ve hak ediyoruz.başka sorun yok.
Efendim 'Hak ediyorsanız' neden Hakka karşı gelesiniz ki? Yani hem hakkedeceksiniz hem de hakkettyiğinizi zulüm olarak göreceksiniz? Yani bir caniye ceza veren hakime, suçlunun kızması gibi. Önemli olan suçlu olan cezasını gördüğünde yaptığı değerlendirme mi dir yoksa adaletli davranılıp davranılmadığı mıdır?

Di mi efendim?:)

Arkun

Tecrübeli
Üye
dünyanın bu günkü konumu yaşama elverişlidir.ama 2 milyar sene önce bildiğimiz yaşam formları oluşamazdı.
tüm evrende akıl dolu hareketler olduğunu sanmayın.evren kaos içindedir.sürekli patlamalar,kara delikler,birbiri ile çarpışan galaksiler...dünyamızda böyle bir yerdi.

bu günkü verilerle 28 milyar ışık yılı,yani 264902400000000000000000 kilometre uzunluğunda bir boşluğun içinde olduğumuz kabul edilir.madem evreni kitap olarak kabul ediyorsunuz,kitabın tek kayda değer verisinide yaşam ve insan aklı olarak görüyorsunuz,o halde kitabın geri kalanını çöpe atmanız gerekir.çünkü evrenin yaşama müsait olmayan geri kalan kısmı kaos halindedir.
böylesine büyük ve yaşlı bir evrende dünyamız,evrenin yaşıda göz önüne alındığında çok küçük bir zaman dilimi ve çok küçük bir alanda yaşama müsade verir.geri kalan tüm zamanlar ve mekanlarda kaos hakimdir.buda demek oluyorki,rastgele klavyenin tuşlarına 28 milyar yıl boyunca basıldığında ortaya çıkan metinin tamamı olmasa bile bir bölümü birşeyler anlatabilir.

atom lar bizim gibi akıl sahibi değildir.atom lar birleştiklerinde ortaya çıkan maddeler çevrelerine uyum sağlar veya tepki verirler.yıldızımız güneş in yakınından başka bir yıldız geçecek olsa güneş o yıldızı algılar ve ona göre farklı tepkiler vermeye başlar.en küçüğünden en büyüğüne herşey birbiri ile sürekli etkileşim/iletişim halindedir.

insan bu etkileşim ve iletişimin en uç noktasında yer alır.insanın ve tüm canlıların hislerini ruh değil kimyasallar belirler.tüm hislerimiz çeşitli kimyasallar ile ayarlanır/açıklanır.sex,korku,heyecan,öfke,panik;kimyasalların devreye girmesi ile aktifleşen davranış,duygu biçimleridir.

bilimin çok uzağında,fakat bir o kadarda sahiplenicisisiniz.

evrenin ne kadar kompleks bir yapıya sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız sicim teorisini inceleyin
şimdi 28 milyar yıl boyunca kaos ortamında tesadüfen klavyeye basacaksanız ve her anlam meydana getiren kelimede bırakacaksınız işte anlamlı bir kelime oluştu diyeceksiniz bu kararı veren kim olacak
şunu söylemek istiyorum sizin mantığınıza göre çok uzun bi süre klavyeye basacaksınız ve anlam meydana geldiğinde duracaksınız. peki neden basmaya var olanı bozmaya neden devam etmiyorsunuz. dünya yaşanılır olduğu zaman bırakıyorsunuz.
güneşin yanından bir yıldız geçtiğinde dur şuna çarpmıyayım mı der yoksa sahip olduğu çekim yasalarına göre mi davranır. sanırım size göre güneş algılayabilen ve ona göre davranabilen akıllı bir varlık komik olmayalım lütfen
güneş sadece yasaların gereğini yapar bir algı sezgi anlayış davranış zincirlemesi oluşturmaz .

ruh beden ilişkisine gelince hipnoz esnasında bir insanın beynini ele geçirirsiniz ve ona yapması gerekenleri söylersiniz oda yapar. bu ruhun kanıtıdır.

çünkü aynı şeyi beden de normal hayatta bedene ruh yapar.hipnoz esnasında bedene telkin eden siz olursunuz ruh saf dışı kalır.

deklem

Tecrübeli
Üye
"Nihai hedefe ulaşana kadar, yani sonuca ulaşıncaya kadar, her yöntem, her yol mübahtır. Bunun içerisine yalan söylemek de, insanları aldatmak da girer" (17). fethullah gülen

anlıyamadığın için mi inanıyosun sayın arkun?
bende anlamıyorum birçok şeyi.
bende düşünüyorum evreni.nasıl neden nerde sonu varmı sonun sonrası olabilir mi?
bir yaratıcımı var mı*
yoksa hawkingin dediği gibi evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı yokmu?
bilmiyoruz.evet bilmiyoruz.

kapkale

Tecrübeli
Üye
"Nihai hedefe ulaşana kadar, yani sonuca ulaşıncaya kadar, her yöntem, her yol mübahtır. Bunun içerisine yalan söylemek de, insanları aldatmak da girer" (17). fethullah gülen

anlıyamadığın için mi inanıyosun sayın arkun?
bende anlamıyorum birçok şeyi.
bende düşünüyorum evreni.nasıl neden nerde sonu varmı sonun sonrası olabilir mi?
bir yaratıcımı var mı*
yoksa hawkingin dediği gibi evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı yokmu?
bilmiyoruz.evet bilmiyoruz.

yoktan bir nokta oluşmuş nasıl oluşuyorsa yok nokta bilemiyorumm bu noktanın patlamasıyla böle mucizevi bir evren oluşmuş ve bu evren gayet sistematik oluşmuş hiç sıfır hatayla ay güneş yıldızlar oluşmuş ve bunlar hade herkes yöröngesine demişler dünya oluşmuş görevler dağıtılmış buluta hade yağmur yap demişler denizler buhar üretin güneş açınca demişler rüzgara sen tozları havalandırda buluttaki buhar o tozlara tutunup damla olarak yeryüzüne yağsın denilmiş canlılar hade oluşalım demişler vay be bu kadar ölemi.. tasarımsız ustasız bir yapı ölemi dorusu ben kendilinden oluşan ustası çalışanı olmadan kendi kendine oluşan bir binaya inanamam ınanan varsada eh ne dıım

kapkale

Tecrübeli
Üye
yoktan bir nokta oluşmuş nasıl oluşuyorsa yok nokta bilemiyorumm bu noktanın patlamasıyla böle mucizevi bir evren oluşmuş ve bu evren gayet sistematik oluşmuş hiç sıfır hatayla ay güneş yıldızlar oluşmuş ve bunlar hade herkes yöröngesine demişler dünya oluşmuş görevler dağıtılmış buluta hade yağmur yap demişler denizler buhar üretin güneş açınca demişler rüzgara sen tozları havalandırda buluttaki buhar o tozlara tutunup damla olarak yeryüzüne yağsın denilmiş canlılar hade oluşalım demişler vay be bu kadar ölemi.. tasarımsız ustasız bir yapı ölemi dorusu ben kendilinden oluşan ustası çalışanı olmadan kendi kendine oluşan bir binaya inanamam ınanan varsada eh ne dıım

bide şunu düşünürsek tabiat bir sanatsa yaratıcısı kimdir sanatcısı kimdir burdaki çelişkiye bakın tabiatı yaratan eşyadır varlıktır peki varlığı yaratan nedir tabiattır

bir sanat hem sanat hem sanatçı olabilrmi ya bu bir resmin kendisini çizesine benziyor

Üst Alt