• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Cebiniz çalınırsa...

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
Telefonunuzu kimseye yar etmeyin. İşte Emniyet'in bile yeni öğrendiği mekanizma..

Hırsızlık malı cep telefonu satın alanlar, cihazı açtıklarında, ekrana gelen SMS ile ikâz edilecek

Cep telefonu çalınanların, polise gitmesine gerek kalmadan Telekomünikasyon Kurumu'na bağlı ücretsiz ihbar hatlarını aramaları yetiyor. Farkında olmadan hırsızlık malı cep telefonu satın alanlar, cihazı açtıklarında, ekrana gelen SMS ile ikâz edilecek.

Hevesleri kursaklarında kalacak

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, hırsızların, kapkaççıların, dolandırıcıların ve gaspçıların hevesini kursağında bırakacak olan bir mekanizma var. Ancak birçok vatandaşın bundan haberi yok. Emniyet de, kendi birimlerini uyararak bu mekanizmadan haberdar olunmasını istedi.

Mekanizmanın işleyiş şekli şöyle:Herhangi bir sebeple telefonunu çaldıran bir kişinin, daha karakola gidip şikayette bulunmadan önce, Telekomünikasyon Kurumu'na bağlı Bilgi ve İhbar Merkezi'ni hemen araması gerekiyor. Kısa adı BİM olan Bilgi ve İhbar Merkezi'ne ücretsiz olan 444 9 777'yi veya 0 (312) 232 23 23 numaralı normal telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. Merkez, 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor.

Şu bilgileri yanınızda bulundurun

Telefonunuz çalındığında söz konusu ihbar hattını aradığınızda, ihbar ettiğiniz numaranın size ait olup olmadığını teyit etmek için bazı sorular soruluyor. Bu sorulara doğru cevap vermeniz halinde, telefonunun size ait olduğu kesinlik kazanıyor ve onay vermeniz halinde telefon, haberleşmeye kapatılıyor. Bunun için TC Kimlik Numarası, Cep telefonunun İMEİ numarası, ad ve soyadı, diğer kimlik bilgileri ve annenizin kızlık soyadını bilmeniz ve ilgiliye iletmeniz gerekiyor.

Eğer henüz hiç kullanılmamış telefonlarınız, satış mağazasında iken çalındı ise, çalan kişilerin, söz konusu telefonları satmasını ya da kullanmasını engellemek için, evrakla birlikte BİM'e doğrudan müracaat etmeniz gerekiyor. İhbarda bulunabilmek için firma yetkilisinin kimlik bilgileri, firmanın vergi numarası, çalınan cihazlara ait fatura nüshaları, kolluk kuvveti tutanağı belgelerinin bir dilekçe ekinde sunulması gerekiyor.

'Çalıntı cihaz' mesajı

Her iki durumda da, ihbar işleme konulur konulmaz söz konusu telefon cihazları bloke edilecek ve IMEI numarası sorgulamalarında 'çalıntı cihaz' mesajı gönderilecek. Böylece çalınan telefon hırsızın elinde kalacak!

Türkiye

S

SAHARAY

Ziyaretci
Bir sene önce cep telefonunu arabayla kapıp kaçtılar çantayla beraber sonra polisle silahlı çatışmaya
girdi hırsızlar bir cep telefonu için üç kişiden biri öldü...Telefon geri geldi bu sefer bir ay sonra eve hırsız girdi
aynı telefonu bir kez daha çaldı...Bu sefer gitti gider hala haber yok...Kısmetten çıkmış sanırım...:malesef:

türkoğlu

Acemi
Üye
Calındı zaten

Merhaba,
Bugun mecidiyeköyde,cep telefonumu satmak için dolasıyordum,kalabalık bir dükkanda idim benim gibi tel.satmak isteyen birisi dısarı cıkınca yanıma geldi takas teklif etti,anlaştık,kontrol ettim,hersey normaldi,üste biraz para verdim,sim kartları değiştirmek için,telefonları actı,değistirdi,ve ozel kılıfına koydu bana verdi,sıkıca konulmus orjinal kılıfından cıkarana kadar kactı ,cıkarınca bir baktım maket plastik cep telefonu,kostum arkasından ama bir motorsiklet aldı onu ve kactı,tanıdıklarınıza anlatın başkalarıda yanmasın.sonuc benim için iyi olacak inşallah,bana verdiği maket telefondan parmak izleri cıktı,birde tam mobese kamerasının orda oldu,para cekmek için gittiğimiz atm camerasınada yakalandı,umarım cabuk bulunur.

türkoğlu

Acemi
Üye
üSTTEKİ YAZIMA EK OLARAK yeni tecrubeleriimide paylaşmak istedim okumanız yararınızadır.

Kısa adı BİM olan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ücretsiz olan 444 9 777′yi veya 0 (312) 232 23 23 numaralı normal telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. Merkez, 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor ama aramadan önce alttaki yazımı okuyun

Üstte belirtilen ankaradaki merkezi aramada acele etmeyin,3 veya 4 gun bekleyin,niyemi?calan kişi muhtemelen İMEİ sorgulama sayfasından ilk 2 gun calıntı ihbarı yapıp yapmadığınızı defalarca kontrol edecektir,İMEİ numarasını hatırlayıp hatırlamadığınız veya bir yerde kayıtlı olup olmadığını takip edecektir,zira 4 gun sonra bile calıntı ihbarı yaptığınızda sizin o telefonda en son kullandığınız numarayı esas alarak sonraki takılan sim kartları takibe alacaktır sistem ve emniyete o bilgiler gidecektir,siz 4 gun sabrederseniz hırsız İMEİ bilmediğinizi düşünerek telefonu ya kendi kullanacaktır,yada rahatca satacaktır,bu sayede emniyetin hırsıza en yakın olduğu zaman bu sayededir.diğer ihtimalde hırsız calıntı ihbarı yaptığınızı görürse İMEİ değiştirerek kendini kurtaracaktır.

Üst Alt