çaydanlık nasıl temizlenir

çaydanlığı ocakta unutmuşum koku nasıl giderilir.

Yanan çaydanlığın eski haline dönücek hali kalmadıysa öncelikle atın, atmadıysanız balkonda tutun.Mutfakta perde, avize, örtü ne varsa yıkayıp, evinizin güzel kokmasını sağlayın.Havalandırmaya, temiz havaya rağmen eve koku sinmişse kaloriferin üstüne koyduğunuz su dolu bir kabın içine birkaç damla güzel kokulu parfüm yada yumuşatıcı damlatın. Kalorifer yandığı sürece bu koku evinize, mutfağınıza yayılır.
 
Evinizde bulunan emektar çaydanlıklarınız ilk günkü gibi pırıl pırıl olsun istermisiniz? : İşte çaydanlık temizlemenin püf noktaları

Yanmış bir çaydanlığın içi nasıl parlatılır
Yanmış olan çaydanlığın içine yarım litre kadar su doldurun. Daha sonra 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak sirkeyi ilave ederek çaydanlığı kaynatın. Kaynattıktan sonra yumuşak sünger veya pamuklu bir bez kullanarak ovmanız ve bol suyla durulamanız yanmış çaydanlığın içini parlatmak için yeterli olacaktır.

Yanıp, kararan çaydanlığın dışını temizlemek
Bir bardak sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz atıp tamamen eritin. Daha sonra çaydanlığın dışını bu sirke-tuz karışımını kullanarak güzelce silin. Bu işlem çaydanlığınızın temizlenmesini ve pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır.

Çaydanlığın içinde oluşan kireci temizlemek
Çaydanlığın içine bir yemek kaşığı kadar limon tuzu koyun ve çaydanlığı su ile doldurun. Limon tuzu çaydanlığın içinde oluşan kireç ve sarartıyı temizlemek için yeterli olacaktır. Ardından çaydanlığın içindeki suyu 15 dakika kadar kaynatıp, güzelce durulayın.

Çaydanlıkta oluşan kireçlerden kurtulmanın bir diğer yolu da şu:
Çaydanlığı yarıya kadar suyla doldurun ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra çaydanlığın içine, tamamen dolduracak kadar beyaz sirke koyun. 10-15 dakika kadar bekletip durulayın. Daha sonra içine tekrar su doldurup kaynatın ki sirke kokusu kalmasın. Bu işlem sayesinde bütün kireç ve tortulardan kurtulabilirsiniz.
 
Çelik çaydanlıkları parlatmak için elma kabuklarını kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve bir miktar su ilave edin. Karışımı ocakta kaynatın. Daha sonra içindeki suyu biraz bırakacak kadar dökün. Bir sünger kullanarak çaydanlığı ovalayın ve parlatın.

Dilerseniz, limon kabuğundan da faydalanabilirsiniz. Limon kabuklarını küçük parçalara ayırın. Limon kabuğu parçalarıyla, çaydanlığın her yerini iyice ovun. Daha sonra suyla güzelce durulayın.

Çaydanlığın daha parlak ve temiz olması için, sirke ve karbonatı karıştırarak macun haline getirin. Bu macun karışımını bir sünger yardımıyla, çaydanlığın iç ve dış yüzeyini güzelce ovaladıktan sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Çaydanlığın içini parlatmak için bir diğer yöntem ise kaynar suda eritilmiş kaya tuzu ve sirke karışımı. Kaya tuzu ve sirkeyi güzelce karıştırıp kaynatın. Çaydanlığın hem dışını hem de içini temizleyebileceğiniz bu yöntemle, ilk günkü kadar parlak bir çaydanlık elde edeceksiniz.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt