• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Çatı katınızı nasıl dekore edebilirsiniz

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 3
  • Görüntüleme 3K

simqe

Kıdemli
Üye

Dekore edilmesi en zor mekânlardan biri de çatı katlarıdır. Oysa doğru mobilya seçimi, yerleşim planı ve iyi bir yalıtım sistemiyle bu özel yaşam alanlarını daha keyifli hale getirmek mümkün.
Çatı katlarında ortaya çıkan en önemli sorun, eğimli tavanlar ve kullanışsız köşelerdir. Bu nedenle de evlerde genellikle bu katlar depo alanları olarak kullanılır. Oysa çatı katınızda kendi tarzınızı hayata geçirerek farklı bir dünya yaratabilirsiniz.
Çatı katlarında yerleşimi en çok zorlaştıran konu çatı eğimidir. Ancak sıradışı bir dekorasyon uygulaması ile sorun gibi görünen bu eğim, avantaja bile dönüşebilir.
Çatı katlarında eğimden ve tavanın alçaklığından dolayı en sık yaşanan sıkıntılardan biri de baş çarpmalarıdır. Bu soruna tavan boyasında belirgin renk farklılıkları yaparak çözüm getirebilirsiniz. Bu katları dekore ederken açık dolaplar yaparak bunları keyifli birer depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Açık depolama alanları, çatı katı ruhunu korumanıza da yardımcı olacaktır.

Çatı katında sırtı alçak kanepe, sedir, yatak ve sandalye kullanarak tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çatı katınız yeterli yüksekliğe sahipse o zaman duvara gömme kitaplıklar da yaptırabilirsiniz.
Duvara nişler açarak kitaplık olarak kullanmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.
Çatı katınızın eğer büyükse bu alanda hem yatma, hem de yaşama alanını birlikte çözebilirsiniz. Eğer kat tek alandan oluşuyorsa yatma ve yaşama alanlarını paravanlarla birbirinden ayırabilirsiniz. Giyeceklerinizi koyacağınız dolapları ise yine gömme olarak yaptırabilirsiniz. Çünkü çatı katlarında tavan yükseklikleri ve eğim nedeniyle istediğiniz gardırobu kullanma şansınız olmayabilir.
Çatı katlarının önemli bir sorunu da izolasyondur. Eğer iyi izolasyon yapılmamışsa bu kışın sıcak, yazın da soğuk hava kaybına yol açacaktır. Eğer çatı katınızı yaşam alanı haline dönüştürmek istiyorsanız izolasyonunu iyi yapmanız gerekir.

Mynet
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ah Pir@ye ah ...!
Evimiz olacak, ona çatı katı yapacağız ve de üstelik dekorunu düşüneceğiz...
Ne de güzel anlatmışsınız.
Ben hala üstü toprakla örtülü evde oturuyorum biliyor musun?
Ve benim gibi milyonlarcası...
İşte, isyanım bunadır, bu adaletsizliğedir sevgili pir@ye.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ah Pir@ye ah ...!
Evimiz olacak, ona çatı katı yapacağız ve de üstelik dekorunu düşüneceğiz...
Ne de güzel anlatmışsınız.
Ben hala üstü toprakla örtülü evde oturuyorum biliyor musun?
Ve benim gibi milyonlarcası...
İşte, isyanım bunadır, bu adaletsizliğedir sevgili pir@ye.
Bende bu konuyu gördüğümde çatı katım olsada düşünsem diye düşündüm sosyalist senin gibi....Umarım birgün bizimde olur merak etme çatıkatlı evimiz...:freakedout:

Teşekkürler piraye...:prv:
 
Üst Alt