• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Çarpışma testlerinden beş yıldız aldı

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
Mercedes'in tepeden tırnağa yenilediği C Serisi modellerinden 200 CDI, Euro NCAP'in uyguladığı çarpışma testlerinde, yolcu güvenliği testinden beş yıldız aldı.


Alman otomobil devi Mercedes'in 2007 yılı içerisinde tepeden tırnağa yenilediği C Serisi modellerinden 200 CDI, Euro NCAP'in uyguladığı çarpışma testlerinde, yolcu güvenliği testinden beş yıldız, çocuk güvenliği testinden üç yıldız ve yaya güvenliği testinden ise iki yıldız aldı.

Önden çarpışma testinde C 200 CDI'ın yolcu kabininin stabil kaldığı gözlendi.Çarpışma esnasında ön koltulkların sürücü ve yolcuların diz ve kalçalarında oluşabilecek tahribatlara karşı iyi bir koruma sağladığı belirtildi.

C 200 CDI, yandan ve direk çarpışma testlerinde başarılı bir grafik çizerek maksimum puan almayı başardı.

C 200 CDI, çocuk güvenliği testinde, ön koltuğa bir çocuk oturduğu zaman otomatik olarak tanıyarak Airbag'i kapatan bir sistemle donatılmış. Fakat bu sistem test aracına uygulanmadığı için ne kadar etkin çalıştığı konusunda test gerçekleştirilmedi. Bu sistem olmadan ön koltuğa çocuk yolcu oturtulduğu zaman Airbag'in manuel olarak kapatılmaması gerektiği konusunda uyarıldı.ISOFIX bağlantılarının açıkça belirgin olmadı belirtildi.
C 200 CDI, yaya koruması testinde, ön tamponun yolcuların bacaklarını koruma konusunda başarılı oldu belirtildi. Ancak motor kaputunun yetişkinlerde zarar verici noktalara sahip olduğu açıklandı.

ÇARPIŞMA TESTLERİ NASIL YAPILIYOR

Önden Çarpma Testi: 64km/s hızla aracın burnunun yüzde 40'ının deforme olan bir bloğa çarpmasıyla gerçekleşiyor.

Yandan Çarpma Testi: 50km/s hızla bir buçuk metre genişliğindeki bir bloğun araca yandan çarpmasıyla gerçekleşiyor.

Direğe Çarpma Testi: 29km/s hızla 25.4 santimetrelik bir direğin araca yandan çarpmasıyla gerçekleşiyor.

Çocuk Güvenliği Testi: Aracın içine markası ve modeli belirtilen bir çocuk koltuğuna oturtulan maketin maruz kaldığı etkiler ile ölçülüyor.

Yayaya Güvenliği Testi: Bir dizi çarpışmadan oluşuyor, yetişkin ve çocuk maketlerine araç 40km/s hızla çarptırılıyor.

alıntı...
 
Üst Alt