Carlosun türk avukatı hasan ölçere mektubu

CARLOSUN TÜRK AVUKATI HASAN ÖLÇERE MEKTUBU:
Birkaç senedir şeker problemi yüzünden oruç tutamıyorum ama Ramazan boyunca gündüzleri sigara içmiyorum
Tamam, rahatsızım oruç tutamıyorum ama sigarayla rahatsızlık arasında bir bağlantı yok,
o yüzden kendime böyle bir yasak koydum

Carlos kimdir?

25 Mart 1949 yılında Marksist bir ailenin çocuğu olarak Venezuellanın Caracas hastanesinde dünyaya geldi. 1966 yılında annesi ve kardeşleriyle birlikte İngiltereye gitti ve Londrada üniversite eğitimi gördü.
Uzun bir dönem Marksist gençlik örgütlenmelerinin içinde yer aldi.

ÖLSEYDİ büyük ihtimalle Che Guevarayla yarışır bir üne sahip olurdu. Venezuellalı Ilich Ramirez Sanchez 1970lı yıllarda Carlos adıyla tanındı. Doğduğu topraklardan kıtalar, okyanuslar boyu uzakta olan Filistinin kaderini dert edinmişti. Pek çok eylemde yer aldı. 1994te Sudanda yakalanıp müebbet hapse mahkum edildi. Cezaevinde Müslüman olup Salim Muhammed adını alan Carlos avukatı Isabelle Coutant-Peyre ile evlendi. 2003te, yazılarını Devrimci İslam adlı kitapta toplayan Carlos hayatıyla da pek çok kitap ve filme ilham vermiştir. Frederick Forsythın ünlü romanı Çakal bunların arasında en ünlü olandır.

Carlosun avukatı nasıl oldunuz?

2003 yılıydı. Bu kitabı hazırlayanlardan Fazıl Duygun benim müvekkilim. O vesileyle tanıştık. Önce Baro aracılığıyla gerekli yazıları aldık, sonra cezaevi idaresine başvurduk, onlar bakanlığa yazdı ve gerekli izin çıktı. İlk olarak Parisin merkezinde bir cezaevinde görüştük. Son derece köhne, kötü, bizim Paşakapısına benzeyen bir cezaevi. Daha önce iki kişi kalıyordu, şimdi ya iki ya üç. Bir ara Nurettin Güvenle kalıyordu. Ağırlıklı İngilizce konuşuyoruz, Arapça biliyor, çatpat Türkçesi de var.

Carlosla ilgili neler söylersiniz?

Bizde bir terörist anlayışı vardır, parkalı falan. Onunla alakası yok, tam bir salon adamıdır. Hapishanede son derece bakımlı, bir fular takmış, günlük tıraşını olmuş, üzerinde güderi bir ceket, elinde bir puro kutusu. Beyaz Sarayda bir toplantıya veya beş yıldızlı bir otelin lobisinde bir görüşmeye böyle gelinir!

Carlos İsraile yönelik bir boykot öneriyor. Onu anlatır mısınız?

Bir mücadele yürürken topyekun bir savaş yapmak gerek. Bunun da bugün en önemli ayaklarından bir tanesi ekonomi doğal olarak. Dolayısıyla ekonomik savaş yapmadan çok başarılı olunacağına inanmıyor. 20-30 sene önce belki ekonomik savaştan söz edilmiyordu. Ama bugün globalleşen dünyada ekonomik savaş da çok ciddi önem kazandı.
Ayşe Düzkan / stargazete
 
Üst Alt