Carlos Santana ile istanbul..

Guney

Kıdemli
Üye
Latin-Rock tarzının temsilcilerinden Santana, İstanbul konserinde gazetecilerle bir araya geldi.

İşte Santana’dan ilginç açıklamalar:Carlos Santana ft. Steven Tyler - Just Feel Better

* Bugün pekçok müzisyen var, bilgisayarlar sayesinde müzik yapabildiklerini zannediyorlar. Ama bu müzik değil, bu bir tür ’hoş kirlilik” .

* Teknolojiye karşı değilim. Ancak bir kalp ameliyatı yapmak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiği gibi müzisyen olmak için de insanları harekete geçirebilmek, hissetmelerini sağlayabilmek gibi bazı koşullar bulunması gerekiyor.

* Bir bayrağım yok, buraya ABD’yi temsil etmek için gelmedim. ABD’nin yaptığı birçok şeyi onaylamıyorum. Ben daha çok su gibi bir müziğe yoğunlaşıyorum. Bütün renkler sudadır ama suyun kendisi berraktır.

* Hippi, uzun saçları olan, banyo yapmayan ve dünyadaki bütün kadınlarla birlikte olmak isteyen kişi değildir. Benim için hippi, dini ya da siyasi otoriteyi sorgulayan herkestir. Çünkü din ve siyaset her zaman cevap değildir, genellikle sorunu daha da yoğunlaştırır. Çözüm, merhamet, iyi yüreklilik, acıma,sabırdır. Bunlar daha çok kadınların sahip olduğu özelliklerdir. Amerika’da şunu yeni yeni öğrenmeye başladık: Nazik olmakta bir sorun yok... Bu seni eşcinsel yapmaz ya da erkekliğini kaybetmezsin.

* Bazen kadınlar sorunlarını söyler ama bunları çözmen gerekmez. Bazen sadece dinlemen yeterlidir.

* Dünyanın kadınlar ve erkekler için eşit olmasını istiyorum. Eğer ayağınızı bir kadının boynuna basıyor ve kendini sandalye gibi hissetmesini sağlıyorsanız bu bir din değildir. Eğer gerçekten ritüellerinizi yerine getirmek istiyorsanız, merhametli ve adil olmanız gerekir. Benim için hippilik çok önemli, sahte bir Hollywood filmi değil, gerçek bir şey. Benim için hippi gökkuşağının tek bir rengine değil, tüm renklerine övgüler düzebilen kişidir.


* George Bush ile her gün bir cadılar bayramıydı ve hiç şeker yoktu. Sadece korku, korku,korku. Ama bu yer kürede çok sayıda güzellikler var.

* Michael Jackson’ın ölümünün ardından, 3-4 saat boyunca gitarımla onun şarkılarını çaldım. Sonra kapım çalındı. Gelenler, 5-7 yaşlarında iki küçük çocuktu. Her ikisinde de birer not vardı. Notta, ’Michael’ın şarkılarını çaldığınız için teşekkür ederiz Bay Santana, çok güzel çalıyordunuz ve o öldüğü için çok üzgünüz’deniyordu. ’Bu küçük çocuklar Michael’ın müziğini nasıl bilebilirler’ diye düşündüm.

* İstanbul, Müslümanların, Hıristiyanların, Hinduların idealleri arasında bazı şeylerin billurlaştığı bir şehir.

felsefeforumu
 
Üst Alt