Camiyi bombalayacak orduyu lağvedelim; yerine islam ordusu kuralım ne dersiniz?

Bu yazı rastgele seçilmiş haber unsurları bir araya getirilerek hazırlandı.

Herhangi bir özel maksadımız yok. Ama ortaya çıkan resim hakikaten ilginç.

Hürriyetin bugünkü manşet haberi şu başlığı taşıyordu: “İslam gücü tartışması.”

Bu neyin tartışması?

Cevabı yazının sonunda… Önce birbiriyle ilgisiz olayları alt alta sıralayalım.

****

Ergenekon savcılarının son iddianamesi Poyrazköy. İddianamede aralarında muvazzaf amiral ve kurmay albayların bulunduğu 17 asker, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten başlayıp, çocukların, gayri Müslimlerin katledilmesine kadar uzanan bir dizi suçla itham ediliyor.

Islak imza vakasını hatırlarsınız. Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen bir plan vardı. Adı “İrtica İle Mücadele Planı”. Poyrazköy iddianamesinde Dursun Çiçek’in adı da var. Polise yine bir ihbar geliyor. İhbarda Çiçek’in “DHKP-C mensubu olduğu bilinen Deniz Kurmay Albay Dora Sungunay ile aynı ekipten olduğu” iddia ediliyor. Bu ihbar da iddianamede yer alıyor.

****

Erzincan’da İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma yürüten Başsavcı, MİT ve Jandarma görevlilerinin başlarına geleni biliyoruz. Başsavcıya 26 yıl hapis cezası isteniyor. Eskişehir Jandarma Alay Komutanı daha dün gözaltına alındı. Çünkü O daha önce Erzincan’da görev yapmıştı. Gözaltıları, tutuklamaları ise Erzurum Başsavcısı yapıyor. Hazırlayacağı iddianamenin omurgası da bugünden belli: Albay Dursun Çiçek imzalı olduğu iddia edilen “İrtica İle Mücadele Planı’nı” Erzincan’da uygulamaya koymak.

Nereden nereye değil mi? İstanbul Poyrazköy’den Erzincan’a...

****

Poyrazköy iddianamesinde önemli bir detay daha var. 28 Şubat sürecinde oluşturulan Batı Çalışma Grubu “yasadışı örgüt” olarak tanımlanıyor. Neden? Dursun Çiçek’in Planı var ya; o plan Batı Çalışma Grubu faaliyetlerin benzeri olarak nitelendiriliyor.

Albay Dursun Çiçek “Bir albay hükümet yıkmaz” diyor ama ona yüklenen ağırlık bambaşka.

Peki, 28 Şubat’ta Batı Çalışma Grubu’nun başında kim vardı? Dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan. Tabi ki bu ismi ezberledik. Çünkü Türkiye geçen hafta boyunca Balyoz Darbe Planı iddiasını tartıştı. İddianın bir numaralı ismi ise Birinci Ordu Komutanlığı’ndan emekli Orgeneral Çetin Doğan’dı. Doğan’ın Balyoz Sıkıyönetim Komutanı unvanıyla olarak darbe hazırladığı iddia ediliyordu.

Darbe şartlarını nasıl hazırlayacağı ise günlerce yazıldı. Beyazıt ve Fatih camileri bombalanacak, Türk savaş uçağı bir diğer Türk uçağı tarafından düşürülecek falan filan…

Ergenekon Savcıları bu iddiaları ciddiye aldı ve soruşturma hazırlıklarına bile başladı.

****

Demek ki Dursun Çiçek, Poyrazköy, Erzincan ve Çetin Doğan isimleri arasında acayip bir illiyet bağı var (mış).

Bu iddiaları yabana atmamak lazım. Poyrazköy iddianamesinde müebbet hapisle cezalandırılması istenen Deniz subayları suç aletleri “gömülü olduğu yerden çıkarılan” silahlar. Silahlar ise Jandarma, Kara ve Hava Kuvvetlerinin envanterine kayıtlı. Suçlanan subaylar Denizci ama silahlar diğer kuvvetlere ait. Denizcilerin silahı yokmuş. Oysa her biri SAT komandosu, hücum botçu vb. görevlerde bulunuyor.

Buradan da anlaşılıyor ki; Poyrazköy’ün mütemmim cüzleri eksik. Denizcilerin diğer kuvvetlerdeki ilişkileri de yakında ortaya çıkarsa şaşırmayın.

Buraya kadar her şey gayet güzel.

*****

Şimdi Hürriyetin manşet haberini okuyalım:
“Önceki gün İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan Türkiye-Afganistan-Pakistan zirvesinin ardından Hürriyet’e konuşan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, çatışmaların yaşandığı Müslüman ülkelerde görev yapmak üzere bir “İslam Barış Gücü” kurulmasını önerdiğini ancak bu önerisinin İKÖ üyesi bazı ülkeler tarafından reddedildiğini açıkladı.”

İslam Ordusu fikri nereden doğuyor? Örneğin Afganistan’a İslam Ordusu’nu göndersek oradaki çatışmalar son bulmaz mı? Ekmeleddin İhsanoğlu cevap veriyor: “Tabi ki evet”

Peki, “cami bombalamayı planlamakla” itham edilen Türk Silah Kuvvetleri ne diyor? Afganistan’a “muharip göndermem” diyor ve inat ediyor. Oysa Amerikan Başkanı Obama bile Türkiye’den Afganistan için aleni biçimde ilave asker istemiş miydi? İstemişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu işe yanaşmıyorsa İhsanoğlu’nun çözümünü devreye sokalım; İslam ordusu kuralım. Ne dersiniz…

Odatv.com
 
Üst Alt