• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Camınızı buzlanmadan korumanın yolları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kış mevsiminin gelmesi ve geceleri hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi nedeniyle araç camlarında oluşan buzlanma, alınacak birkaç küçük tedbirle önlenebiliyor.

Uzmanlar, hava sıcaklıklarının eksi dereceleri gördüğü şu günlerde özellikle geceleri hava sıcaklığının aşırı düştüğünü ve bu ani ısı kaybı nedeniyle araç camlarında buzlanma meydana geldiğini dile getirerek, alınacak birkaç küçük önlemle oluşan bu buzun kısa sürede önlenebileceğini belirtiyor.

Havanın soğuk olduğu günlerde silecek suyuna donmayı önleyici katkılar konulması gerekiyor. Bu sayede hem silecek suyunun, hem de boruların donmasının önüne geçilebilirsiniz.

Gece otomobilin park edilmesinin ardından sileceklerin yukarı kaldırılmasının ya da camla silecekler arasına karton konulmasının sileceklerin cama yapışmasının önüne geçeceğini belirtiyor.

Sürücülerin araçlarında buz kazıyıcı ya da buz çözücü bulundurması gerektiğini de ifade eden uzmanlar, araçların mümkün olduğu sürece kapalı mekanlarda tutulması gerektiğini, eğer kapalı mekan yoksa araçların branda ile örtülmesinin buzlanmayı engelleyeceğini vurguluyor.

Sabah sürücülerin aracına bindiğinde kaloriferleri açarak camdaki buzun çözülmesini beklemeleri gerektiğini tavsiye eden uzmanlar, buz çözülmeden sileceklerin çalıştırılmasının silecekleri tahrip edeceğini ve [RENK]buzlu camın üstüne asla sıcak su dökülmemesi gerektiğini dile getiriyor[/RENK].

Ayrıca elma sürüldüğü taktirde buzun çözülebileceği de ifade ediyorlar.

alıntıdır...
 

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
Evet buna ek bende bir öneri söyleyeyim buzlanmayı cözmek için limondan faydalına bilir.
 
Üst Alt