• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Çalışana akşam kur'an kursu..

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 13
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Çalışana akşam kur'an kursu..

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Öğretmenlik yapanlar bilirler ve de uygularlar,neyi uygularlar,verdikleri eğitimde öğrencilerine ; hak ve adaleti,doğru sözlü olmayı ve doğru davranmayı,sevgiyi ve saygıyı,çalışmayı ve araştırıcı olmayı,paylaşımcı olmayı ve yardımlaşmayı...gibi insan olmanın erdemlerini...

Peki bunlar nedir İslam'da Kur'an'da yeri olmayan olgular mı?Tam tersi hepsi tüm kutsal kitaplarda ve de kitabımız Kur'an'da üstüne basa basa yazılanlardır ve asıl dinlerin ÖZÜ dür ÖZÜ.Yani ille de namaz öğretme ile İslam öğretilemez,ille de oruç ile islam öğretilemez,ille de Kur'an'ın Arapça'sını öğretmekle İslam dini öğretilemez,yukarıda saydığım olguları da ille de bir din dersi öğretmeni veya Kur'an'ı öğreten kişiler veremez,bu bir topyekünlüktür.

İnsanların Yaratanı tanımaları/tanıma isteği,öğrenmeleri insanların fıtratından gelen içgüdüsel bir istektir,ne kadar redederse etsin.

Dolayısı ile yetişen bir mühendis de,mimar da,öğretmen de,tesviyeci de,makinacı da...yukarıda saydığım olgular işlenerek yetiştirilir.Bu yetişme esnasında bir sorun varsa bu sorun " vermeyince Mabut neylesin Mahmut " misali alıcılarda yani bireylerde,veya verenler yani öğreticilerdedir.Burada kıstas din öğreten ile din harici konuları öğreten değil eğitimcinin kalitesidir,alıcının alabilme kapasitesidir.

İnsanların mimar,mühendis,doktor...olmaları son derece önemlidir,işsiz güçsüz insana sürekli " AFYON " verirsiniz ancak,oysaki ilk kez çocuğunuza öğreteceğiniz olgu " alın teri ile " olan haklı kazanç ve bunun zorluklarıyla başa çıkabilme yoludur.Bu bilgiler dahi " Yaratanı " öğretmektir,çünkü kitabımız Kur'an " hak ve alın teri " kazancını geçerli kabul eder.

Planlar ise kimine " Balyozdur " kimine ise " Gül " dür.

Sağlıcakla kalınız.

çerkeş18

Amatör
Üye
Diyanetin görevi dediğiniz gibi olabilir ama yanlış iş yaptıkları da ortada.
Bana, sana ötekine faydası olmayan işler.
İnsanları bu şekilde uyuşturmak, boyun eğer hale getirmek,
Yoldaş Güney'in de dediği gibi; ''şükürcü'' bir toplum yaratmak insanlığa ne gibi yarar sağlayabilir ki?
Mesela sizin Kuran'ı öğrenmenizin ötekilerine faydası nedir, bana bunu söyleyebilir misiniz?

*
ALLAH bize KURAN da sabrı öğretir,ne işe yaradığını bu zamana kadar anlamanız lazımdı.
bize kuranda şükür öğretilir.
Haksız yere adam öldürmemeyi
zina yapmamayı
faiz almamayı
kumar oynamamayı
ana baba hakkını
bunlar hem bu dünyada hem ahirette biz müslümanlara lazım olacak
sizde bana öğretilen operanın, heykeltraşlığın, caz konserlerinin balenin vb gibi bana faydasını söyleyin.:eek:k:

suhran

Tecrübeli
Üye
ALLAH bize KURAN da sabrı öğretir,ne işe yaradığını bu zamana kadar anlamanız lazımdı.
bize kuranda şükür öğretilir.
Haksız yere adam öldürmemeyi
zina yapmamayı
faiz almamayı
kumar oynamamayı
ana baba hakkını
bunlar hem bu dünyada hem ahirette biz müslümanlara lazım olacak
sizde bana öğretilen operanın, heykeltraşlığın, caz konserlerinin balenin vb gibi bana faydasını söyleyin.:eek:k:

Bizim gibi, sırf Kur’an’a inanmaktan ötürü, müzmin bir dumur halinde yaşayan biçareler san’attan ne anlar sn çerkeş18? On parmağımızda, on ayrı enstrüman dile gelse ne fayda? Klavye kullanıyor olabilmemiz bile mucize…

simqe

Kıdemli
Üye
Diyanetin bu girişimini olumlu karşılamak gerek,en nihayetinde yetişkin insanlara bu kursu veriyor,yani bunu isteyen ve kendi özgür iradesi ile kursa katılmaya karar veren bireyler için pekalada olumlu..en azından 4-5 yaşındaki çocuklara daha ne olduğunu bilmeyip ana dilini bile öğrenememiş bebelere kurs dayatması yapılmıyor..

Üst Alt