caiz'in manası nedir?

selam ederim;

Caiz kelimesi, cümlede kullanıldığı yere göre çeşitli manalara gelir:
1- Caiz, genel olarak ruhsat verilmiştir, günah değildir manasındadır. Fakat, caiz denilen şeyi yapmamak daha iyidir.
2- Yapılması daha iyi demektir.
3- Yapılması tenzihen mekruh demektir.
4- Yapılması tahrimen mekruh demektir.
5- Yapılması mubah demektir.
6- Yapılması vacip, gerekir demektir.
7- Yapılması günah demektir.

Caiz değil ne demektir?
(Caiz değil) demek de:
1- Mekruh,
2- Haram,
3- Fâsid,
4- Küfür,
5- Sahih değildir,
6- İtibar edilmez,
7- Bid'at manasına da gelir.

devamı ; Caiz ne demektir - Dinimiz İslam
 
selam ederim;

caizin manasını tam olarak öğrenmek için google da arama yaptım, karşıma çıkan ilk sitede yazılanları sizlerle paylaştım. nasıl karmaşık geldi hiç birşey anlamadım. anladığım şuki din adamlarımızında kafaları oldukça karışık. sonrasında karar verdim almış olduğum eğitime göre cevap vermeye caizi tanımlamaya. dileyen dilediğine hak verir elbette.

caiz in sözcük anlamına bakılırsa;

caiz; din, yasa, töre ya da başka bakımdan işlenmesinde, yapılmasında sakınca olmayan, yapılıp işlenmesine izin verilen, uygun, yerinde sayılan, yakışık alan.

dikkat ederseniz din, yasa, töre, geçiyor. yani insanlar tarafından anlayışa göre farklılık gösteriyor demektir bu. töre ve yasayı ele almayalım, genellikle caiz dini terim olarak kullanılıyor bizim toplumumuzda. ilk olarak dini tanımlamak gerekir. din nedir? bunun cevabıda şudur;

din; 1. anlamı tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum,
2. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü.

bu anlatımlar sizi tatmin ediyorsa bir meselenin caiz olup olmadığına 1- KUR'AN a bakarak 2- peygamberimizin hayatına bakarak karar verebiliriz.

öyle ise 4 kadın ile evlenmek caizdir örneğin. hadi bu zamanda evleninde görelim ozaman? tüm erkekler gitsin 4 tane eş alsın kendisine geçindirsin evini. caizdir dinen.

bumudur din dostlarım? zamana göre hiçmi ilerleme olmaz bu ülküde? biz kadınların üzerine kurulu bir hakimiyet inancına sahibiz islam adı altında. bunun adı din değildir. egodur. egolarımızı islamın üzerinden çekelim yetti artık bu geri anlayışlar. kadın dediğiniz varlık tıpkı erkek gibi nerede ne giyeceğini bilendir. hepimizi bir ana doğurdu nedir bu cinsel yaklaşım islam'a anlamış değilim. topuklu ayakkabısından, dans etmesine, müzik dinlemesine kadar herşey baskı altında. bırakın arkadaşlar dini kullanarak bu zamanda egemen olmayı. hastaneye düşünce çıplak yatarsınız o masada da gelir bir bayan doktor size hayat verir.

sorun kendinize; kadının ayakkabısının topuk ölçüsü ile ulu Allah'ın ilgisi nedir? tamamen erkeklerin nefslerinin kabarması ile alakalı önleyici önlemdir.(sevgili tercümanların uydurduğu)

akıl işidir islam önce aklınıza sorun sonra kitaba bakın dostlarım. ayetler var bununla ilgili, hadisler var çekinmeyin korkmayın. sadece düşünüp taşının kendinizi geliştirin. sorgulayın islam!ı ne isteniyor? neden isteniyor? ben kimim? ne yapmak için yaratıldım? hiçbir inancınız yoksa, doğrunun hakkı için adaletli adil olanı bulmaya çalışın emin olun yolunuz islam ile kesişecektir.

iyi bir kul olmayı isteyenlere hedef gösterilmiştir. insanları sevin ve aranıza selamı yaygınlaştırın. bir ilim ile veya sanat ile uğraşın ve onu geliştirin. bu zamanda din adamlarının bizden fazla bildiği şey, geçmişte yaşanan hikayelerdir. biz hikaye ehli olmak istemiyoruz, icraat ehli olacağız dersek işler değişir. ozaman işte ulu Allah'ın cemali zuhur eder yeryüzünde.

yazılacak çok şey var ama bugün çok yazdım bir başka zaman bu başlık altında devam edeceğim nasip olursa.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

birşeyler eklemek istedim bu konuya bugün;

biraz google dan sorulara bakalım inceleyelim caiz ile alakalı neler sorulmuş? ilk dördünü ele alalım. din ile ne kadar alakalı. sizde yazın google a beraber deneyelim, sonra kendimizle tartışalım istiyorum,

ilk sırada masturbasyon caizmidir sorusu çıktı karşıma,

ikinci sırada muta nikahı caizmidir, (şii inancında yer alan, parayla geçici evlilik amaç cinsel tatmindir,)

üçüncü sırada organ nakli caizmidir sorusu geldi,

dördüncüsü borsa oynamak caizmidir,

cevaplar hocasına yada mezhebine göre değişiyor. iyide dinimiz islam neden hocasına göre değişsinki cevaplar? bildiren bir melek, birde peygamber varken bu acaiplik neden?


şimdi birde aynı soruları ateist ve muhakeme eden bir arkadaşımıza soralım.

masturbasyonun sıradan ve gerekli olduğunu, muta nikahının gereksiz olduğunu insanların karşılıklı rızası ile bu işin olabileceğini, organ naklinin çok mantıklı ve gerekli olduğunu, borsanında kişi zevk alıyorsa, kumar derecesinde oynamıyorsa, doğal olduğunu söyleyecektir.

meselede karışıklık şurdan çıkıyor arkadaşlar, sorunun şeklinde sorun var "dinen caizmi" denildiğinde ilahi bir kudretin o mesele hakkındaki yorumu bekleniyor. fakat en çok sorulan 4 soruya baktık hepsi sosyal meseleler. din olayını yani inanış inanç meselesini toplumun sosyal yaşantısından çıkarıp ilahi bir mesele halinde sunarak soru sormak kafaları karıştırıp, kur'an ı hatmeden hatiplere yada imamlara cevap verme zorunluluğu getiriyor. oysa her imam hatip alim'in yaşadığı toplum kuralları birbirinden farklı değilmi? yaşamın kendisi zaten ilahi bir kudret tarafından yönetiliyorken bunu kısıtlayıp sadece adına din demek oldukça manasız ve kafa yorucu bir mesele. oysa caizmidir sorusunun yerini masturbasyon yanlışmıdır alsa eminim konuya tıpda el atacak doktor ve psikologlarda dahil olup neticesinde güzel bir sonuca varılacaktır. sorulan ilk 4 soruda psikolog ve doktorları ilgilendiriyorken neden din adamları cevap veriyor? ulu Allah'ın tıp ilmini kabul etmeyecekmiyiz doğru ve yanlışı bulmada? mesele hakikate ulaşmaksa Allah'ın sünneti gibi saçma sapan onu putlaştıran sözlerle neden kafalar karıştırılıyor? neden Allah'ın sünneti olsunki o herşeyi zamanına göre veren değilmi? öyle ise Allah'ın sünnetine göre insanlar ucamaz diyelim 1400 yıl öncesine bakıp bugün uçaklarda uçarak seyehat etmeyede caiz değil diyelim? bu ne saçmalık böyle..

tüm sorular tamamen sosyolojik ve bizim bu alanda çalışan yine ulu Allah'ın bir başka ilmi ile kendisini doldurmuş donatmış önemli bir kesim insanımız var. açıkçası her camiye kesinlikle bir psikolog gerekiyor.

örnek vermek gerekirse, muğlanın bir köyüne tain olan hoca kot pantolon giyiyor ve motorsiklet sürüyor diye halk tarafından istenmedi. oysa aynı hoca farklı bir şehirde olsaydı belki kot pantolonu ve motorsikletiyle çok begenilecekti kim bilir..

ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. caiz olmayan şey, zamana göre değişiklik gösteren bir konuysa şayet ki anlamını incelediğimizde ortaya bu sonuç çıkıyor. toplum düzenini bozan hal ve davranışlardır diyebiliriz. çünkü yapacağımız hiçbir yanlışın ulu Allah'a zarar vermediğini hepimiz biliyoruz. insanı, tabiatı canlı cansız çevre düzenini sükunetini ahlakını bozan şeylerdir. buna bir bayanın giyim kuşamıda dahil olabilir bir erkeğinde. ormanlık alanda ağaçlar kesilerek inşa edilen bir binada dahil olabilir. konuyu sadece dini olarak ele almamalıyız.

diyebilirler, dini konularda psikologdan mı ders alacağız kur'an bize yeter. ilahi din diye birşey yok aslında ortada, tamamen doğru ve yanlış arasındaki mücadele var. ulu Allah'ın her ilmi ilahidir. bana şu kainatta ilahi olmayan bir tek şey söyleyin?

bu kadar çok din adamı yerine onların yarısı kadar psikolog sosyolog bu meselelere el atsaydı bugün din dediğimiz karmaşık meseleler ile boğuşuyor hatta mezhep savaşlarından insanlarımızı yitirmiyor olacaktık.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

sosyal hayatımızla ilgili herhangi bir konuya din'i terimlerle soru sorduğumuzda iş çığrından çıkıyor. onlarca soru ve yorum birbirinden farklı şekilde cereyan ediyor. fakat;

ilahi olan şeyin din olmadığını sosyal yaşantımızın kendisi olduğunu toplumca kavradığımızda, konuya yönelen sorular; caizmidir? sevapmıdır? helalmidir? günahmıdır? yerine haklımıdır? doğrumudur? uygunmudur gibi durumun neticesininde bize getireceği detayları sorarsak idrak muhakeme akıl devreye girer. ki bu soruların neticesi elbetteki din'e de uyar. çünkü din hak hukuk adalet için bir merhametidir yüce Allahın biz kullarına. düşünemeyeni düşünme yoluna sevk etmektir. putlaştırma, akılda sabitleme sistemi değildir.

çok sıkışmış insan ve artık patlayacak tutamıyor tuvalette yok, sokakda tuvaletini yapması doğrumu insanın? ama artık tutamıyor ? sokakda insanları rahatsız etmeyecek bir yer aramalımı? artık tutamıyor ve düşünme akıl fonksyonları sona ermek üzere? sokağın koşesine yapmalımı yapmamalımı insanlar var etrafta? gözleri kararıyor ve sokağın köşesine yapmayan adamın iç organları iflas ediyor ve köşeye gitmeyen adam sokağın ortasına düşüyor.

bizim işin içine din giren tüm sorularımızın sonucunda malesef adam yere düşüyor. insanlık yerlerde yatıyor. sorumuz doğrumu yanlışmı olmalıdır yerdeki insanı yaşatmak için dostlarım. çünkü duruma göre değişen bir yaşam vermiştir ulu Allah bizlere. bizlerinde zamana ve duruma saygı göstererek düşünerek doğru yaşamamız gerekir. işte bu yaşayışın adı din dir. doğrudan yana ahlak ve adalet ile. din budur. sunnet budur. ibadet budur.

yalan hangi durumda söyleniri tartışmak, yolun ortasına ne zaman tuvalet yapılıp yapılmayacağını tartışmak bize atalarımızdan kalan bir sistemdir. yani yapılanı yapmak. yaşamımızın bir nedenide bizden öncekini daha iyiye götürüp doğrulmaktır. bizden sonrakilerinde mücadelesi bizim eksikliklerimizi, yanlışlarımızı doğrultmak olacaktır. bu bir mücadeledir yanlış ile. insan evrim geçirip ileri giderken, yanlış oldugu yerde durmaz oda gelişir. bu mücadele aynı zamanda hayatta her alanda bize bir amaçta verir.

uygun toprak+doğru ışık+ölçüsünde su= meyve
uygun meteryal+doğru hesap+ölçüsünde enerji=uçak

bu hesapları bir insan yapmadı insanlık yaptı. elden ele nesilden nesile.

ahmet bey mehmet bey çok dindardı öyle yapardı yada şöyle yapmışlar 1400 yıl önce bizde öyle yapalım mantığı düşünmeden kaçmak, sorumlulukdan kaçmak demektir. neyi ne için hangi durumda yapmıştır? 1400 yıl önceki gibi ekmiyoruz biçmiyoruz ekinlerimizi. bilgi ekin gibidir dostlarım ekilir, beslenir ve yerinde zamanında biçilir. Allahın sünneti denilen değişmez kanun budur. yanlış negatif doğru ise pozitif kutuplardır. bir araya asla gelmezler, doğruya giden yolculuk (ulu Allahın yoludur) yanlışın içinden geçer. ona takılıp düşmeden, düşünce azimle tekrar kalkarak (tövbe affın manası budur) doğruya koşmak ona niyetlenmek ne güzel bir yolculuktur.

yanlışın her an her alanda kol gezdiği bu kısa ömrümüzde tökezlesek yanlışa batıp çıksakda ayaga kalkıp el ele yürümemiz yokmu, ne büyük bir maneviyattır. doğrulmaya azim etmek. biliyorumki tüm insanlık hernekadar egoda yapsa, kibirde yapsa en nihayetinde niyeti kendince o yolda doğru bir iş yapmaya çalışmaktır. ama para için ama cennet için ama insanlık için. beraber batıp beraber çıkmaktayız yüzlerce yıldır.

aynı zamanı yaşadığımız, birlikte batıp çıktığımız siz insanları bu sebeple seviyorum. birimizin çocuğu hepimizin çocuğu, birimizin öğretmeni hepimizin öğretmenidir. yani birimizin hatası hepimizin hatası, birimizin güzelliği hepimizin güzelliğidir.

bize bakan gözlerde gaybda aynı şeyleri hissetmektedirler. biz ve bizden öncekiler, bizden sonraki gelecek olanlarda dahil bir bütünüz. insanlığın bayrağı (sevgili muhammedimizin sancağıdır o sembol burada) hiç düşmesin, gönensin inşallah.

aynı zamanı yaşadığımız sizlere, gelmiş geçmiş tüm insanlığa ve bundan sonraki gelecek olan nesillere candan selam ederim.
 
Son düzenleme:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt