Cahile söz anlatmak...

İ

İNCİ

Ziyaretci
Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Zordur, demiş atalarımız. Cahil, bilgisiz olan kişilerle anlaşmak zordur.
Böyle insanlara bir şey anlatmaya çalıştığınızda sizi dinlemez, inat ederek size karşı çıkabilirler.Zaten cahil insanların en önemli özelliklerinden biri haksız olsalarda haklı oldukları konusunda ısrarcı olmalarıdır.Ne anlatırsanız anlatın, nasıl anlatırsanız anlatın sizi anlamak istemezler ve sizin düşüncelerinize karşı çıkarlar.

Cahile söz anlatmak gerçekten zor mu?
 
İşte burda benim anlamadığım söz anlatmaktan öte, acaba hatasında ısrar etmesi midir? Yoksa anlamaması mıdır? Kuranda ''akıl erdirmez misiniz?''... der.

Eğer anlayamıyorsa mazur görülebilir mi?

Ben şayet kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Daha sonra bu kasıtlılık kendisinde hastalık olduğunu..

Cahile söz anlatmaya gelince; üslubu iyi ayarlamalı az ve öz konuşup nokta atışı yapılmalı. Eğer bilerek ısrarcı davranıyorsa geri adım atmalıyız. Yok anlamıyorsa anlatamadığımızdandır...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

CAHİL...Adı üzerinde CEHALETİN doruk noktasındakidir...CAHİL toplumun da patlamaya hazır DİNAMİTİDİR...

Sağlıcakla kalınız...
 
CÂHİL, CEHÂLETBilmeyen, iş bilmez, bilgisiz, tecrübesiz anlamlarına gelen ve halk arasında yol-yordam, ilim-irfandan haberdar olmayan kimse. Cahilin içinde bulunduğu hâle de cehalet denir. Ayrıca cehalet, ilmin karşısında olmak, bilmemek manasını taşır. İlim; bilmek, her şeyin en iyisi, en hayırlısı olduğu gibi; cehâlet de onun zıddı, her şeyin en fenasıdır. İlim sahibi faziletli, yüce kişi sayılırken; cahil insanlar da bilgiye karşı daima aşağılanan kişiler olarak bilinirler.

Kur'an-ı Kerîm inkârcıları: "..Cehalet içerisinde kalmış (bilgisizliğe saplanıp kalan) gafiller" (ez-Zariyat, 51/11) olarak zikreder. Yine cahillerden sakınmak için; " Âf yolunu tut, bağışla, mâruf olan şeyleri emret, cahillerden yüz çevir. " (el-A'râf 7/199) buyurulur. Bilgisiz insanlar körler gibidir: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (ez-Zümer, 39/9). "Aynen görenle görmeyenin bir olmadığı gibi."

Cahil kişiler faziletli, doğru ve ilmi kendine önder seçmiş, akıllı kişilerden kaçarlar. Çünkü, kendini olduğundan büyük görme hastalığına tutulan cahiller, tevazû sahibi bilginlerden hiç bir şey anlayamazlar. Cahil, her şeyin dış yüzünü görür, kabukta kalır. Her şeyi bildiğini sanır, boş iddialarda bulunur. Ancak görünenin arkasında bir de hissedilenin varolduğunu bilemez. Cahilin tedbiri, düşüncesi köksüz ve çürüktür. Bundan dolayı cahiller için:

"Cahil yaşayan ölüdür.", "Diri iken ölü." denilmiştir. Hazret-i İsa da:

"Ben ölüleri dirilttim fakat cahilleri diriltemedim." buyurmuştur.

Halk arasında hadis olarak bilinen yaygın bir sözde: "Akıllının düşmanlığı, cahilin dostluğundan daha hayırlıdır." denilmektedir.

Hazret-i Ali (r.a.): "Faziletli kişiler hakkında haset edilir. Cahiller de ilim sahiplerine düşman kesilirler." buyurmuştur. Eskiden İslâm toplumlarında âlimlerden birine kızıldığı zaman en büyük ceza olmak üzere onu cahil bir kişi ile hapsederler veya bir arada yaşamaya zorlarlardı. "Cahillere para verilse de yüz verilmez" deyimi çok kullanılan bir deyimdir.

Şâmil İA
 
selam ederim;

cehalet ruhunu kendini tanimamaktir. rabbini bilmemektir. kendini bilen haddinide bilir. cahil insan bir profesorde olabilir bir hocada olabilir hic fark etmez. karsisindakini egitim durumu ve makamindan dolayi hakir goren zengin bir avukatta cahilin ta kendisidir.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Zaten cahil insanların en önemli özelliklerinden biri haksız olsalarda haklı oldukları konusunda ısrarcı olmalarıdır.

gerçekten böyleleri insanı deli ederler :)
 
Cahil dostum olacağına akıllı düşmanın olsun demişler... Cahillerden uzak durun...

(Cahil demek eğitim almamış kimse demek değildir elbetteki...)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Zordur, demiş atalarımız.

Merhaba,

Bu söze göre aslında Atalarımız gerçekten konuyu iyi yakalamışlar...Yani DEVE , CAHİL den daha akıllı...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

peki konuyla alakali bir soru, neden atomu parcalamak sabit fikri degistirmekten kolay demislerdir. sabit fikirli insanlarla tarismakda cahil bir insanla tartismakta kendinizi yormaktan baska ne ise yarar.
 
  • Etiketler
    cahile söz anlatmak
  • Üst Alt